Dokument & lagar (8 träffar)

Interpellation 2018/19:228 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2018/19:228 Höjning av skatten på bensin och diesel av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valrörelsen 2014 tyckte finansminister Magdalena Andersson inte att bensinskatten behövde höjas något mer. Sedan har finansministern höjt skatten på drivmedel varje år hon suttit i regeringen.

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:228 av Edward Riedl (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjning av skatten på bensin och diesel

Interpellation 2018/19:210 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2018/19:210 Kronans styrka av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Under Magdalena Anderssons tid som finansminister har den svenska kronan tappat mycket i värde jämfört med de flesta andra valutor. Den som reser utomlands märker det alltför tydligt. Det som importeras till Sverige blir

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:210 av Edward Riedl (M) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kronans styrka

Interpellation 2018/19:209 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2018/19:209 Klimatpolitikens kostnader av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens klimatpolitik har fått mycket kritik för att vara dyr och ineffektiv. Elcykelpremier, elbilsbonus och en hel del annat har kostat mycket pengar samtidigt som klimatnyttan får sägas vara mycket

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:209 av Edward Riedl (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Klimatpolitikens kostnader

Interpellation 2018/19:208 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2018/19:208 Kostnaderna för regeringens klimatpolitik av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Politiska förslag kan utformas utifrån många olika hänsyn. De flesta regeringar i Sverige har försökt balansera olika intressen mot varandra och inte minst försökt hantera de fördelningspolitiska

Inlämnad: 2019-04-24 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:208 av Edward Riedl (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnaderna för regeringens klimatpolitik

Interpellation 2018/19:204 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2018/19:204 Höjning av skatten på bensin och diesel av Edward Riedl M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför valrörelsen 2014 tyckte Magdalena Andersson S att bensinskatten inte behövde höjas mer. Sedan har finansministern höjt skatten på drivmedel varje år hon suttit i regeringen. Med anledning

Inlämnad: 2019-04-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:204 av Edward Riedl (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:492 av Edward Riedl (M)

Fråga 2018/19:492 Riktad satsning för att minska våldtäkter och sexualbrott i Umeå av Edward Riedl M till Statsrådet Mikael Damberg S Sedan Socialdemokraterna och Miljöpartiet tog över regeringsmakten i Sverige 2014 har antalet anmälda våldtäkter i Umeå i praktiken fördubblats, enligt Brottsförebyggande rådet. Det innebär

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:492 av Edward Riedl (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:491 av Edward Riedl (M)

Fråga 2018/19:491 En kartläggning av den stora ökningen av våldtäkter och sexualbrott i Umeå av Edward Riedl M till Statsrådet Mikael Damberg S Sedan Socialdemokraterna och Miljöpartiet tog över regeringsmakten i Sverige 2014 har antalet anmälda våldtäkter i Umeå i praktiken fördubblats, enligt Brottsförebyggande rådet.

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:491 av Edward Riedl (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:490 av Edward Riedl (M)

Fråga 2018/19:490 En ökning av anmälda våldtäkter och sexualbrott i Umeå av Edward Riedl M till Statsrådet Mikael Damberg S Sedan Socialdemokraterna och Miljöpartiet tog över regeringsmakten i Sverige 2014 har antalet anmälda våldtäkter i Umeå i praktiken fördubblats, enligt Brottsförebyggande rådet. Det innebär att 2018

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:490 av Edward Riedl (M) (pdf, 81 kB)