Dokument & lagar (326 träffar)

Interpellation 2019/20:354 av Lars Jilmstad (M)

Interpellation 2019/20:354 Redovisning av hela skatten på lönespecifikationen av Lars Jilmstad M till Finansminister Magdalena Andersson S Några av de mest grundläggande principerna i ett demokratiskt rättssamhälle är transparens och förutsägbarhet. Som medborgare ska jag kunna veta vilka regler och lagar som gäller.

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:354 av Lars Jilmstad (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:1001 av Johan Forssell (M)

Fråga 2019/20:1001 Delmål för antalet poliser av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S Polismyndigheten är inne i en expansiv fas. Målsättningen är att myndigheten ska växa med 10 000 fler anställda fram till 2024. Polisen har i sin redovisning av regeringsuppdraget om hur polisverksamheten ska utvecklas och

Inlämnad: 2020-02-20 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1001 av Johan Forssell (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:976 Falska anklagelser mot Michael Rawlinson av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Svenska Dagbladet har i en serie artiklar uppmärksammat den svenske underrättelseofficeren Michael Rawlinsons situation med anledning av hans tjänstgöring som chef för EU:s kriminalunderrättelseverksamhet Eulex

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2019/20:343 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2019/20:343 Utvecklingen av det civila försvaret av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Utvecklingen av det civila försvaret går långsamt. Sedan regeringen i 2015 års totalförsvarsbeslut lade fast att planeringen för totalförsvar skulle återupptas har nu fem år passerat. Det säkerhetspolitiska

Inlämnad: 2020-02-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2019/20:343 av Pål Jonson (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:973 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:973 Finansieringen av ett nytt cyberoperationscenter av Pål Jonson M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 16 december 2019 presenterade ett antal myndigheter förslag på utformningen av ett nytt cyberoperationscenter för att stärka Sveriges samlade cybersäkerhet. De myndigheter som har det huvudsakliga ansvaret

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:973 av Pål Jonson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:972 Ökad diskriminering av minoriteter i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:969 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:969 Internationella stöldligor av Margareta Cederfelt M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige är som en öppen butik, det är bara att gå in och hämta vad man vill ha, men utan att betala i kassan. Dock till betydligt högre belopp än vad det stulna smågodiset eller fläskfilén är

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:969 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:339 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har på min skriftliga fråga 2019/20:917 bland annat svarat att PLO, som tog avstånd från terrorism 1988, anger att man betalar ut pengar till fängslade och skadade palestinier

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-24 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:930 Budgetstöd till palestinska myndigheten av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde träffade nyligen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Efter mötet mellan utrikesminister Ann Linde och Vänskapsförbundet Sverige-Israel skrev nättidningen Världen idag en artikel om

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:927 av Lars Püss (M)

Fråga 2019/20:927 Avskaffande av danstillståndet av Lars Püss M till Statsrådet Mikael Damberg S Den 14 april 2016, alltså för snart fyra år sedan, tillkännagav en enig riksdag att danstillstånden skulle avskaffas. Under dessa fyra år har regeringen kommit med ett antal svepskäl för att inte hörsamma riksdagens vilja.

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:927 av Lars Püss (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:923 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2019/20:923 Personalliggare av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 juli 2018 infördes följande tillägg för dem som ska anteckna sig i personalliggare: företagsledarens tid de är verksamma tid som make, maka, sambo och barn under 16 år är verksamma personer räknas som

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:923 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:917 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Tidningen Världen idag rapporterade nyligen om ett möte mellan utrikesministern och Vänskapsförbundet SverigeIsrael, där man bland annat diskuterade de så kallade terrorlöner som betalas ut till palestinier som

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:916 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2019/20:916 Bilpooler och biluthyrning av Maria Stockhaus M till Statsrådet Per Bolund MP I direktiven till Utredningen om åtgärder för att främja bil-motorcykel- och mopedpoolstjänster utesluts specifikt biluthyrningsbranschen. Ska vi uppnå de miljö- och klimatmål som vi alla är överens om behöver produkter och

Inlämnad: 2020-02-07 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:916 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:908 av Ellen Juntti (M)

Fråga 2019/20:908 Välfärdsbrott av Ellen Juntti M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Bidragsfusk är tyvärr mycket vanligt, och särskilt omfattande är det inom assistansersättningen. Detta är mycket allvarligt, inte bara för de ekonomiska förlusterna för samhället utan även för att det skadar skattebetalarnas

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:908 av Ellen Juntti (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:900 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:900 Nykterhetskontroller på väg av Sten Bergheden M till Statsrådet Mikael Damberg S Antalet nykterhetskontroller på våra vägar har under lång tid minskat, vilket inte kan vara acceptabelt. Med färre nykterhetskontroller är det stor risk för en försämrad trafiksäkerhet, för fler trafikolyckor och för ett

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:900 av Sten Bergheden (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2019/20:313 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2019/20:313 Effekter av höjda skatter på transporter av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige är ett land med stora avstånd med viktiga näringar och arbetstillfällen som ligger långt utanför våra större städer. Sammanhållningen i Sverige äventyras nu av skattehöjningar som främst

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-03-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:313 av Helena Bouveng (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:889 Coronavirusets spridning och Taiwans deltagande i WHO av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Sedan utbrottet av det nya coronaviruset i Wuhan, Kina, har sjukdomsfall rapporterats från 24 länder. I Kina beräknas antalet smittade överstiga 20 000, och över 400 personer har dött av smittan.

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2019/20:311 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:311 Bränsle- och fordonsskatter av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige är ett land med stora avstånd och med viktiga näringar och arbetstillfällen som ligger långt utanför våra större städer. Sammanhållningen i Sverige äventyras nu med skattehöjningar som främst riktas

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:311 av Kjell Jansson (M) (pdf, 86 kB)