Dokument & lagar (1 269 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:812 Försäljningen av Metria av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Regeringen har nyligen överlämnat skrivelsen 2019 års redogörelse för företag med statligt ägande till riksdagen. I skrivelsen framkommer att det sammanlagda värdet på statens bolagsportfölj under 2018 ökade med ca 60 miljarder

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:812 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:804 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:804 Minskat entreprenörskap av Betty Malmberg M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Nyligen presenterades årets rapport från Global Entrepreneurship Monitor GEMDet är en rapport från ett internationellt forskningsprojekt som årligen mäter och analyserar hur det står till med ett lands entreprenörskap.

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:804 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:800 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:800 Statlig uthyrning av jordfräsar av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Arento AB är ett helsvenskt statligt bolag som ingår i Sveviakoncernen och som verkar på en starkt konkurrensutsatt marknad. Bolaget ägnar sig åt uthyrning av maskiner, verktyg och bilar. På samtliga orter där Arento

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:800 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:743 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:743 Kompensation till flygresenärer av Lars Beckman M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Helägda och delstatliga företag har ett särskilt stort ansvar att följa konsumentetiska och företagsetiska riktlinjer. Högste företrädaren för ett företag där staten är en betydande ägare har sagt i en intervju till

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:743 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:696 Sveriges relationer till Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna med Israel kraftigt försämrades.

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:695 Erkännandet av Palestina och Sveriges bidrag till fredsprocessen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:687 Inställt firande av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I mitten av maj 2019 skulle 70-årsdagen av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter firas med ett evenemang på ett museum i Stockholm. Rubriken var Stand up for human rightsoch gästerna

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:252 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:252 Behov av statlig samordnare för stadsomvandlingen i Kiruna av Mattias Karlsson i Luleå M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Under den senaste tiden har det eskalerat en konflikt mellan å ena sidan Kiruna kommun och andra sidan LKAB. Vi ser nu en oroande och farlig utveckling i Kiruna kommun

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2018/19:252 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behov av statlig samordnare för stadsomvandlingen i Kiruna

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:535 Säkerhetspolitiska bedömningar i den kommande Arktisstrategin av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Vid Arktiskt Forum i Sankt Petersburg i april deltog statsminister Stefan Löfven. Han hade ett bilateralt möte med Rysslands president Vladimir Putin. Det var det första bilaterala

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)