Dokument & lagar (219 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:934 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:934 Minskat antal remissinstanser av Sten Bergheden M till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringens försök till att implementera vapendirektivet innebär att man verkligen måste lyssna in de personer och instanser som blir berörda av förslaget. När man skickar ut hela förslaget på remiss igen måste självklart

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:934 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:925 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:925 Otrygghet som breder ut sig av Betty Malmberg M till Statsrådet Mikael Damberg S Under sommaren har medierna haft återkommande rapportering om hur otryggheten sprider sig i vårt samhälle. Om hur invånare i olika kommuner känner sig otrygga i sina boendemiljöer och räds att gå ut. Exemplen vi har hört

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:925 av Betty Malmberg (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:894 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:894 Grannländernas gränskontroller av Boriana Åberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S På en presskonferens nyligen förklarade den danska statsministern Mette Fredriksen att gränsskyddet mot Sverige kommer att stärkas. Hon är med rätta orolig för att gängvåldet i Sverige och Malmö

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:894 av Boriana Åberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:855 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:855 Möjligheten att anställa norska poliser i Sverige av Johan Hultberg M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige har stora och allvarliga problem med otrygghet. Det grova våldet har nått nya rekordnivåer, utländska stöldligor härjar på landsbygden och fler oroar sig för att utsättas

Inlämnad: 2019-07-18 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:855 av Johan Hultberg (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:852 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2018/19:852 Verkställighet av personer som fått utvisningsbeslut efter ansökan från Säkerhetspolisen av Maria Malmer Stenergard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Säkerhetspolisen konstaterar att tillväxten i Sveriges extremistmiljöer är omfattande. Antalet individer inom de våldsbejakande

Inlämnad: 2019-07-15 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:852 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:851 av Tobias Billström (M)

Fråga 2018/19:851 Återtagande av personer som fått utvisningsbeslut efter ansökan från Säkerhetspolisen av Tobias Billström M till Utrikesminister Margot Wallström S Säkerhetspolisen konstaterar att tillväxten i Sveriges extremistmiljöer är omfattande. Antalet individer inom de våldsbejakande extremistmiljöerna bedöms

Inlämnad: 2019-07-15 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:851 av Tobias Billström (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:845 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2018/19:845 Utökad kontroll av skyttebanor av Sten Bergheden M till Statsrådet Mikael Damberg S Enligt en artikel i SvD den 24 juni har polisen i en intern rapport beskrivit svårigheten och problemet med att det kommer att vara för få poliser som kan tjänstgöra i yttre tjänst fram till 2024 och att poliser i yttre

Inlämnad: 2019-07-10 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:845 av Sten Bergheden (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:299 Rekrytering av deltidsbrandmän av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Räddningstjänsten är en viktig del av vår samhällsservice, och det är betydelsefullt att vi har en hög kvalitet på vår räddningstjänst för att skapa trygghet och säkerhet för våra medborgare. Ytterst

Inlämnad: 2019-06-25 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:299 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:298 Kompetens för utryckningsförare av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Mikael Damberg S Utryckningskörning är riskfyllt och ställer höga krav på att föraren har rätt kompetens för att kunna föra fram fordonet på ett säkert sätt. Jag har vid ett antal verksamhetsbesök hos olika blåljusverksamheter

Inlämnad: 2019-06-25 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:298 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 89 kB)