Dokument & lagar (2 107 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M)

Fråga 2018/19:905 Vårdmomsen av John Weinerhall M till Finansminister Magdalena Andersson S Sedan den 1 juli i år tillämpar Skatteverket momsbeskattning av konsulttjänster i vården. Det innebär att kostnaden för inhyrd personal, andra konsulttjänster och användande av en hel del underleverantörer nu blir mycket kostsamt

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:905 av John Weinerhall (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:887 Åtgärder mot Kina av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Läget i Hongkong försämras dag för dag. Demokratiaktivister och frihetsvänner möter ett växande motstånd och en växande brutalitet. I bakgrunden finns även de hot Folkrepubliken Kina kan komma att verkställa. Åtskilligt har

Inlämnad: 2019-08-15 Svarsdatum: 2019-08-30 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:887 av Hans Wallmark (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:869 Situationen i Katalonien av Betty Malmberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan två år sitter några katalanska regionpolitiker i Spanien arresterade. Nu har en arbetsgrupp med koppling till FN-organet för mänskliga rättigheter OHCHR framfört till Spanien att fångarna ska friges då de anses

Inlämnad: 2019-08-05 Svarsdatum: 2019-08-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:869 av Betty Malmberg (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:863 Oppositionella röster i Ryssland av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S I det alltmer auktoritära Ryssland har otaliga attacker och mord på oppositionella, människorättsförsvarare och journalister skett under senare år. Mordet på oppositionsledaren Boris Nemtsov på öppen gata

Inlämnad: 2019-08-02 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:863 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:862 Situationen i Hongkong av Åsa Coenraads M till Utrikesminister Margot Wallström S Hongkong har sedan den 1 juli 1997 varit en del av Folkrepubliken Kina. Dessförinnan var Hongkong en kronkoloni till Storbritannien. Överlämnandet av Hongkong föregicks av ett internationellt avtal mellan Storbritannien

Inlämnad: 2019-08-01 Svarsdatum: 2019-08-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:862 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:858 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:858 Skatt på plastbärkassar av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S I januariöverenskommelsen har regeringen tillsammans med Centerpartiet och Liberalerna kommit överens om en skatt på plastbärkassar. Branschföreträdare har dock riktat kritik mot denna åtgärd. Den innebär en tung administrativ

Inlämnad: 2019-07-25 Svarsdatum: 2019-08-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:858 av Pål Jonson (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:844 av Elisabeth Svantesson (M)

Fråga 2018/19:844 Svensk tillväxt av Elisabeth Svantesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är inte bara när det gäller arbetslöshet som Sverige tappar mark jämfört med andra länder. EU-kommissionen bedömer att Sverige i år kommer att ha den tredje lägsta ekonomiska tillväxten av alla medlemsländer. Enligt

Inlämnad: 2019-07-09 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:844 av Elisabeth Svantesson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:838 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:838 Översyn av det nordiska skatteavtalet av Hans Wallmark M till Finansminister Magdalena Andersson S Ledamoten Lars Mejern Larsson S efterfrågade genom fråga 2018/19:737 respektive 2018/19:755 svar kring skatteregler för jobbpendlare och gränshinder i Norden. Finansministern för i sitt samlade skriftliga

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:838 av Hans Wallmark (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:797 av Pål Jonson (M)

Fråga 2018/19:797 Förutsättningarna för godstrafik på E16 av Pål Jonson M till Finansminister Magdalena Andersson S E16 är i dag den enda Europaväg som saknar en tullstation mellan Sverige och den yttre gränsen mot Norge. Övriga Europavägar mellan Sverige och Norge har alla tullstationer. Genom tullstationer kan Sverige

Inlämnad: 2019-06-18 Svarsdatum: 2019-08-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:797 av Pål Jonson (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M)

Fråga 2018/19:765 Indexuppräkning av bensinskatt av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S I en uppmärksammad intervju i Aftonbladet påstås finansministern ha sagt att hon är säker på att bensinskatten kommer att höjasDetta är ett citat hon sedan tagit avstånd från, och hon har begärt en rättelse från

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:765 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:760 Åtgärder mot stöldligor av Anders Hansson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Värdet av det stöldgods som årligen förs ut ur Sverige beräknas enlig den svenska försäkringsbranschen uppgå till mellan 1,3 och 1,8 miljarder svenska kronor. Det rör sig om allt från exklusiva bilar

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:760 av Anders Hansson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M)

Fråga 2018/19:759 Tullverkets ANPR-kameror av Anders Hansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Ett mycket viktigt hjälpmedel för Tullverket i kampen mot brottslighet är möjligheten att använda så kallade ANPR-kameror Automatic Number Plate Recognition vid våra gränsövergångar. Genom dessa kameror kan olika fordons

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:759 av Anders Hansson (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)