Dokument & lagar (2 006 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:627 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:627 Politiska fångar i Azerbajdzjan av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S The Center for the Protection of Political Prisoners CPPP har nyligen publicerat en uppdaterad förteckning över politiska fångar i Azerbajdzjan. Listan som CPPP publicerade 2017 innehöll 162 personer, och

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:627 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:626 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:626 Säkerhetssituationen i östra Asien av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S Kina utmanar säkerheten i sitt närområde genom att unilateralt ha infört nya flygrutter i Taiwansundet utan samråd med Taiwan. De unilateralt beslutade flygrutterna ligger geografiskt nära Taipei Flight

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:626 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:625 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2017/18:625 Krafttag mot mutor av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S Azerbajdzjan är enligt sin författning en demokrati, men i praktiken är landet enligt Utrikespolitiska Institutet en diktatur. Parlamentsvalet 2015 har kritiserats, men ingen förändring i riktning mot ökade inslag av

Inlämnad: 2018-01-22 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:625 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2017/18:606 Lagförslag i Irak som kan tillåta barnäktenskap av Roza Güclü Hedin S till Utrikesminister Margot Wallström S Religiösa samfund i Irak ska enligt nytt lagförslag själva kunna besluta om vilka som får gifta sig. Detta väcker såväl ilska som oro och förtvivlan i civilsamhället, som tidigare stått emot

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:525 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2017/18:525 Felaktig visumhantering på svenska ambassader av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen rapporterades i medierna att två personer på den svenska ambassaden i Iran har stängts av från sina tjänster efter misstankar om felaktig visumhantering. I det konkreta fallet pågår

Inlämnad: 2017-12-20 Svarsdatum: 2018-01-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:525 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:437 av Karin Enström (M)

Fråga 2017/18:437 Toppmötet mellan EU och AU av Karin Enström M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven deltog den 2930 november vid ett toppmöte mellan Europeiska unionen och Afrikanska unionen AU i Abidjan i Elfenbenskusten. I år har det gått tio år sedan den gemensamma strategin för EU och Afrika

Inlämnad: 2017-12-07 Svarsdatum: 2017-12-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:437 av Karin Enström (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2017/18:228 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2017/18:228 Sveriges relation till USA och Nato av Pål Jonson M till Utrikesminister Margot Wallström S I en intervju i en av världens mest ansedda dagstidningar The New York Times den 18 november beskrivs utrikesminister Margot Wallströms personliga livsöde på ett gripande sätt. Men utrikesministern ger

Inlämnad: 2017-11-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:228 av Pål Jonson (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges relation till USA och Nato

Interpellation 2017/18:227 av Pål Jonson (M)

Interpellation 2017/18:227 Sveriges säkerhetspolitiska handlingsutrymme av Pål Jonson M till Utrikesminister Margot Wallström S Utrikesminister Margot Wallström har angivit att hon anser att ett svenskt medlemskap i Nato inte är önskvärt. Utrikesministern har motiverat detta med att den svenska militära alliansfriheten

Inlämnad: 2017-11-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:227 av Pål Jonson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges säkerhetspolitiska handlingsutrymme

Skriftlig fråga 2017/18:303 av Sofia Arkelsten (M)

Fråga 2017/18:303 Laglig och säker abort i Brasilien av Sofia Arkelsten M till Utrikesminister Margot Wallström S Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter SRHR är grundläggande mänskliga rättigheter, och sju av åtta partier i Sveriges riksdag har stor samsyn i frågorna och förutsätter att regeringen agerar när dessa

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:303 av Sofia Arkelsten (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2017/18:173 av Sotiris Delis (M)

Interpellation 2017/18:173 Den grekiska minoriteten i Albanien av Sotiris Delis M till Utrikesminister Margot Wallström S Himara är en region i Albanien som ligger i landets södra del som huvudsakligen bebos av etniska greker som är en stor minoritet i landet. Albanska regimer och ledare har historiskt försökt att negativt

Inlämnad: 2017-11-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:173 av Sotiris Delis (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den grekiska minoriteten i Albanien

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:253 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2017/18:253 Hemligstämplade löner bland svenska FN-anställda av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S FN-konventionen om skattefrihet har antagits av Sverige. Detta innebär att många svenska FN-tjänstemän slipper skatta i hemlandet. Enligt den granskning som tidningen Fokus gjorde år 2010 var 183

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:253 av Boriana Åberg (M) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2017/18:89 av Karin Enström (M)

Interpellation 2017/18:89 En ny Arktisstrategi av Karin Enström M till Utrikesminister Margot Wallström S Den globala uppvärmningen och klimatförändringarna har medfört en stor inverkan på Arktis med potentiellt mycket svåra konsekvenser som följd. Men issmältningen har också inneburit möjligheter. Naturresurser i området

Inlämnad: 2017-10-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:89 av Karin Enström (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En ny Arktisstrategi

Interpellation 2017/18:75 av Karin Enström (M)

Interpellation 2017/18:75 Nuclear Ban Treaty NBT av Karin Enström M till Utrikesminister Margot Wallström S Den 7 juli 2017 antog FN ett avtal om ett globalt förbud mot kärnvapen. 122 länder står bakom avtalet, dock inga kärnvapenstater eller Natoländer. Avtalet har sin grund i ett initiativ som främst International Campaign

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:75 av Karin Enström (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nuclear Ban Treaty (NBT)

Skriftlig fråga 2017/18:176 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Fråga 2017/18:176 Global Deal av Jesper Skalberg Karlsson M till Utrikesminister Margot Wallström S Statsminister Stefan Löfven har gjort ett stort nummer av att i projektet Global Deal föra samman länder och företag som vill ha ordnade förhållanden och bra villkor för anställda. Prestigeprojektet lanserades med pompa

Inlämnad: 2017-10-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:176 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:171 Terrordådet i Somalia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen skedde ett fruktansvärt terrordåd i Mogadishu i området Wadajir. Det är ett känt affärsområde med många restauranger, hotell, vårdkliniker och gatuhandel. Det är ett mycket populärt område även bland internationella

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:170 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen träffade jag företrädare för oppositionen i Bangladesh. De uttryckte oro över utvecklingen i landet. Sveriges Radio har också flera förtjänstfulla reportage om den politiska kontext som Bangladesh befinner

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:157 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:157 Uttalande av Sveriges ambassadör på Island av Lars Beckman M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges ambassadör på Island har i en uppmärksammad intervju som spridits i internationella medier sagt att Sverige är på väg att bli en diktatur. Det här väcker frågor om hur ambassadörer bör uttrycka

Inlämnad: 2017-10-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:157 av Lars Beckman (M) (pdf, 68 kB)

Interpellation 2017/18:51 av Carl-Oskar Bohlin (M)

Interpellation 2017/18:51 Sverigebilden av Carl-Oskar Bohlin M till Utrikesminister Margot Wallström S Tidigare har vi kunnat notera hur regeringen varit särskilt mån om hur bilden av Sverige återgivits utomlands. Mot bakgrund av detta är det något förvånande när vi i svensk dagspress får ta del av att den svenska statens

Inlämnad: 2017-10-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:51 av Carl-Oskar Bohlin (M) (pdf, 64 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sverigebilden

Skriftlig fråga 2017/18:113 av Karin Enström (M)

Fråga 2017/18:113 Sveriges ambassadör på Island av Karin Enström M till Utrikesminister Margot Wallström S Håkan Juholt är i egenskap av ambassadör Sveriges främsta företrädare på Island. I en intervju i Svenska Dagbladet sa Håkan Juholt att vi håller på att avveckla demokratin och att han inte kommer åka tillbaka till

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:113 av Karin Enström (M) (pdf, 69 kB)