Dokument & lagar (1 663 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:788 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:788 LCA-analyser som styrmedel av Betty Malmberg M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Förra året presenterade Boverket rapporten Klimatdeklaration av byggnader 2018:23Rapporten handlar om klimatpåverkan från byggnader som uppförs, och utarbetades på uppdrag av regeringen. Det är positivt

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:788 av Betty Malmberg (M) (pdf, 101 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:785 Handläggningstiderna på Näringsdepartementet av Lars Püss M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga 2018/19:338 till näringsminister Ibrahim Baylan om vilka åtgärder ministern avsåg att vidta för att korta handläggningstiderna på Näringsdepartementet. Detta med

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2018/19:779 Näringsdepartementets långa handläggningstider av Åsa Coenraads M till Näringsminister Ibrahim Baylan S I konstitutionsutskottets höstgranskning 2018/19:KU10 riktades bland annat stark kritik mot Näringsdepartementets långa handläggningstider. Den längsta uppmätta tiden för tid mellan avslutad brevväxling

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:779 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:710 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:710 Tillgång till geodata för att förebygga och bekämpa skogsbränder av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP I betänkandet Skogsbränderna sommaren 2018 SOU 2019:7 redovisas bland annat i kap. 17.3 vikten av tillgång till och delning av geodata mellan de aktörer som hanterar skogsbränder. Brandskyddsföreningen

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:710 av Lars Beckman (M) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S)

Fråga 2018/19:701 Avgiftsbelagda kontantuttag av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP Undertecknad och ledamoten Erik Ezelius har motionerat om att trygga tillgången på kontanter samt stärka deras ställning som betalningsmedel. Den parlamentariska riksbankskommittén menade att staten bör verka för att den fortsatta

Inlämnad: 2019-05-29 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:701 av Peter Persson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:696 Sveriges relationer till Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna med Israel kraftigt försämrades.

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:695 Erkännandet av Palestina och Sveriges bidrag till fredsprocessen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:687 Inställt firande av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I mitten av maj 2019 skulle 70-årsdagen av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter firas med ett evenemang på ett museum i Stockholm. Rubriken var Stand up for human rightsoch gästerna

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:676 Risk för renovräkningar i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP I förra veckan kunde vi läsa i medierna att FN varnar Stockholm för konsekvenserna av att allmännyttiga fastigheter säljs ut till stora företag, så kallad beståndsförsäljning. Det var FN:s rapportör inom bostadsfrågor

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:239 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:239 Ungas möjligheter till bostad av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Det är viktigt att regeringen för en aktiv bostadspolitik som möjliggör för fler att få sin första bostad. I en undersökning med namnet Hur vill unga bo och varför som genomförts av Boinstitutet och Ungdomsbarometern

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:239 av Lars Beckman (M) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ungas möjligheter till bostad

Interpellation 2018/19:212 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:212 Ungas möjligheter till bostad av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Det är viktigt att regeringen för en aktiv bostadspolitik som möjliggör för fler att få sin första bostad. I en undersökning med namnet Hur vill unga bo och varför som genomförts av Boinstitutet och Ungdomsbarometern

Inlämnad: 2019-04-25 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:212 av Lars Beckman (M) (pdf, 107 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)