Dokument & lagar (1 241 träffar)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:193 Insynsråd hos SCB av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Insynsråden vid de statliga myndigheterna har en viktig uppgift. Ett insynsråds uppgift är att utöva insyn och att ge myndighetschefen råd. Det tillgodoser behovet av demokratisk insyn och medborgerligt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Insynsråd hos SCB

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2019/20:182 Kommunsektorns ekonomiska problem av Jan Ericson M till Statsrådet Lena Micko S Larmen från den svenska kommun- och landstings-regionsektorn kommer i strid ström, trots högkonjunktur med goda skatteintäkter. Orsakerna är flera. Demografiska förändringar med en större andel äldre och barn, kraftigt

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:182 av Jan Ericson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunsektorns ekonomiska problem

Skriftlig fråga 2019/20:768 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2019/20:768 Svågerpolitik och korruption i offentlig upphandling av Lars Hjälmered M till Statsrådet Lena Micko S Institutet mot mutor har nyligen publicerat resultaten av den senaste EU-barometern vad gäller korruption. Den visar att Sverige skiljer sig mot övriga EU vad gäller nepotism och svågerpolitik. Av de

Inlämnad: 2020-01-16 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:768 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:755 av Lars Püss (M)

Fråga 2019/20:755 Länsstyrelsernas myndighetsutövning av Lars Püss M till Statsrådet Lena Micko S I en rapport Länsgranskning 2019 från Näringslivets Regelnämnd NNR uppmärksammas vi på att länsstyrelserna inte tillämpar lagstiftningen på ett likvärdigt sätt. Precis som likvärdiga bedömningar kommuner emellan är det minst

Inlämnad: 2020-01-15 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:755 av Lars Püss (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:737 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:737 Utlovade statliga jobb i Kiruna av Lars Beckman M till Statsrådet Lena Micko S På nyårsnatten lades Radiotjänst i Kiruna slutgiltigt ned, men fortfarande saknas omkring 50 av de 120 utlovade statliga ersättningsjobben. Radiotjänst har samlat in radio- och tv-avgiften fram till för ett år sedan. I Kiruna

Inlämnad: 2020-01-13 Svarsdatum: 2020-01-22 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:737 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:721 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Fråga 2019/20:721 Myndigheters trovärdighet av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Statsrådet Lena Micko S På kort tid har nu två statliga myndigheter, Statistiska centralbyrån SCB och Brottsförebyggande rådet Bråhamnat i fokus för mediernas rapportering på grund av att deras redovisningar inte är korrekta. I Brås fall

Inlämnad: 2020-01-02 Svarsdatum: 2020-01-15 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:721 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:572 Sexistisk reklam och respekten för Reklamombudsmannens utslag av Ola Möller S till Statsrådet Lena Micko S I början av månaden blev ett företag i två fall fällt av Reklamombudsmannen för sexistisk reklam. Några dagar efter att dom hade fallit lade företaget upp en ny utmanande reklamfilm, som i mina

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:238 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:238 Tillförlitligheten i regeringens uttalanden av Lars Beckman M till Finansminister Magdalena Andersson S När statsrådet Anders Ygeman var i Gävle påstods det att Gävle kommun skulle få 34,7 miljoner kronor extra år 2020. Nu visar det sig att det som påstods vara en ökning i själva verket är en minskning

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-04 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:238 av Lars Beckman (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:114 av Lars Beckman (M)

Fråga 2019/20:114 En konsumentvägledning nära medborgarna av Lars Beckman M till Statsrådet Lena Micko S Det kommer många signaler om att kommunerna på grund av obligatoriska åtaganden måste minska kostnaderna på det som inte är lagstadgad verksamhet. Sådan verksamhet är bland annat den kommunala konsumentvägledningen.

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:114 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1107 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2015/16:1107 Id-kontrollernas kostnad för Skåne av Boriana Åberg M till Statsrådet Kristina Persson S Sedan Id-kontrollerna vid hamnar och gränsövergångar infördes den 4 januari har antalet arbetspendlande över Öresundsbron minskat. Enligt Skånetrafiken har deras försäljning av pendlarkort för resor över Öresund

Inlämnad: 2016-04-14 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1107 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:899 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2015/16:899 Införda gränskontroller och det nordiska samarbetet av Erik Ottoson M till Statsrådet Kristina Persson S För att hantera flyktingkrisen har regeringen infört såväl inre gränskontroller som id-kontroller för inresa i Sverige från Danmark. Danmark är ett land som länge varit Sverige närstående där vi har

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:899 av Erik Ottoson (M) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2015/16:695 Öresundsintegrationen och id-kontrollerna av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S I svar på skriftlig fråga från infrastrukturminister Anna Johansson förstår jag att hon inte haft någon personlig kontakt med någon dansk ministerkollega med anledning av införandet av tillfälliga id-kontroller

Inlämnad: 2016-01-27 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2014/15:686 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:686 Analysgrupper och framtidens välfärd av Tina Ghasemi M till Statsrådet Kristina Persson S Den 9 februari 2015 aviserade framtidsministern att hon skulle inrätta tre analysgrupper med uppgift att utveckla regeringens politik. Uppgiften som ministern har fått är att hitta lösningar på de framtidsutmaningar

Inlämnad: 2015-06-05 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:686 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Analysgrupper och framtidens välfärd

Interpellation 2014/15:629 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:629 Öresundssamarbete av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S Uppmärksamhet har statsrådet Kristina Persson väckt med uttalandet: Skånes invånare borde älska Stockholm mer och engagera sig mer i vad som händer i Sveriges huvudstad.Visst mod får ministern ändå sägas uppvisa, då detta

Inlämnad: 2015-05-22 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:629 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Öresundssamarbete

Interpellation 2014/15:499 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:499 Stängning av kontor i Sankt Petersburg av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S Nordiska ministerrådet har sedan 1995 haft ett informationskontor i Sankt Petersburg med drygt ett tjugotal anställda. Genom olika samarbetsprojekt har det kunnat spridas fakta och kunskap om våra fem

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:499 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stängning av kontor i Sankt Petersburg

Skriftlig fråga 2014/15:679 av Olof Lavesson (M)

Fråga 2014/15:679 Framtidens arbetsgivaravgifter av Olof Lavesson M till Statsrådet Kristina Persson S I slutet av februari lanserade framtidsminister Kristina Persson tre arbetsgrupper som ska ingå i regeringens framtidsarbete. En av arbetsgrupperna, Arbete för framtiden, ska definiera problem och möjligheter samt komma

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:679 av Olof Lavesson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:678 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2014/15:678 Grön omställning av Lotta Finstorp M till Statsrådet Kristina Persson S I en radiointervju med Epstein Nordegren i P1, gjord bara tre dagar efter att framtidsministern utsågs, svarade ministern att hennes första uppgift var att jobba för grön omställning. Därför är min fråga till statsrådet: Hur går

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:678 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:551 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2014/15:551 Öresundssamarbete av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S Uppmärksamhet har statsrådet Kristina Persson väckt med uttalandet: Skånes invånare borde älska Stockholm mer och engagera sig mer i vad som händer i Sveriges huvudstad.Visst mod får ministern ändå sägas uppvisa då detta hävdats

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:551 av Hans Wallmark (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:508 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2014/15:508 Framtidsfrågor av Sten Bergheden M till Statsrådet Kristina Persson S Sverige har sedan i höstas en minister för strategi och framtidsfrågor. Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Kristina Persson: Vilka framtidsutmaningar ser statsrådet som mest prioriterade inom området för sitt tjänsteutövande

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:508 av Sten Bergheden (M) (pdf, 64 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M)

Fråga 2014/15:398 Representationen i framtidsministerns analysgrupper av Hanif Bali M till Statsrådet Kristina Persson S Nu tar vi viktiga steg på väg mot ett hållbart samhällesäger framtidsminister Kristina Persson om sina tre tillsatta analysgrupper. De tre områdena är grön omställning, global utmaning och arbete i

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M) (pdf, 79 kB)