Dokument & lagar (1 333 träffar)

Interpellation 2019/20:102 av Katarina Brännström (M)

Interpellation 2019/20:102 Svenska institutets marknadsföring av Sverige av Katarina Brännström M till Statsrådet Anna Hallberg S Svenska institutet, som är ansvarigt för att öka omvärldens intresse för Sverige är ansvarig myndighet för sweden.se. Hemsidan skapades för att människor runt om i världen enkelt ska kunna

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:102 av Katarina Brännström (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:306 av Maria Malmer Stenergard (M)

Fråga 2019/20:306 Marknadsföring av Sverige av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Anna Hallberg S Hemsidan sweden.se skapades för att människor runt om i världen enkelt ska kunna få en bild av hur Sverige ser ut och fungerar. Svenska institutet är ansvarig myndighet för sweden.se. Det är viktigt att det finns bra

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:306 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:282 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:282 Marknadsföringen av Sverige som ett bidrags- och välfärdsparadis av Hans Wallmark M till Statsrådet Anna Hallberg S Nyligen sändes ett inslag om Svenska institutets hemsida Sweden.se där det rapporterades att Sverige marknadsförs som ett välfärds-och bidragsparadis på flera olika språk: ryska, kinesiska,

Inlämnad: 2019-10-29 Svarsdatum: 2019-11-06 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:282 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2019/20:72 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2019/20:72 Snedvriden konkurrens av Hans Rothenberg M till Statsrådet Anna Hallberg S Sedan ett drygt årtionde har Sverige ett unikt bilateralt samarbetsavtal med Kina inom företags sociala ansvarstagande eller Corporate Social Responsibility, CSR, som fungerar som plattform för att diskutera normer inom

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:72 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Snedvriden konkurrens

Interpellation 2019/20:71 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2019/20:71 Kinas efterlevnad av WTO:s regelverk av Hans Rothenberg M till Statsrådet Anna Hallberg S Världshandeln utmanas på ett sätt som vi inte har sett på många, många decennier. Tidigare stabila handelsnationer går nu i konflikt med varandra, vissa lämnar etablerade gemenskaper och världshandeln minskar

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-11-08 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Interpellation 2019/20:71 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kinas efterlevnad av WTO:s regelverk

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:173 Nordiskt samarbete av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Hallberg S Den nordiska samhällsmodellen är ett begrepp. Den bygger på öppna demokratier, välfärd och jämställdhet i fokus. Samarbetet är sedan över 60 år tillbaka väl förankrat i våra respektive parlament och har också en relativt god folklig

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:173 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M)

Fråga 2019/20:109 Garantier för export av naturgas av John Weinerhall M till Statsrådet Anna Hallberg S Många länder runt om i världen har ett stort beroende av kol för såväl uppvärmning som elproduktion, men samtidigt skulle utsläppen av koldioxid behöva minska. Sverige har en i princip koldioxidfri elproduktion. Detta

Inlämnad: 2019-10-07 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:109 av John Weinerhall (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1107 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2015/16:1107 Id-kontrollernas kostnad för Skåne av Boriana Åberg M till Statsrådet Kristina Persson S Sedan Id-kontrollerna vid hamnar och gränsövergångar infördes den 4 januari har antalet arbetspendlande över Öresundsbron minskat. Enligt Skånetrafiken har deras försäljning av pendlarkort för resor över Öresund

Inlämnad: 2016-04-14 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1107 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:899 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2015/16:899 Införda gränskontroller och det nordiska samarbetet av Erik Ottoson M till Statsrådet Kristina Persson S För att hantera flyktingkrisen har regeringen infört såväl inre gränskontroller som id-kontroller för inresa i Sverige från Danmark. Danmark är ett land som länge varit Sverige närstående där vi har

Inlämnad: 2016-03-02 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:899 av Erik Ottoson (M) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2015/16:695 Öresundsintegrationen och id-kontrollerna av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S I svar på skriftlig fråga från infrastrukturminister Anna Johansson förstår jag att hon inte haft någon personlig kontakt med någon dansk ministerkollega med anledning av införandet av tillfälliga id-kontroller

Inlämnad: 2016-01-27 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:679 av Olof Lavesson (M)

Fråga 2014/15:679 Framtidens arbetsgivaravgifter av Olof Lavesson M till Statsrådet Kristina Persson S I slutet av februari lanserade framtidsminister Kristina Persson tre arbetsgrupper som ska ingå i regeringens framtidsarbete. En av arbetsgrupperna, Arbete för framtiden, ska definiera problem och möjligheter samt komma

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:679 av Olof Lavesson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:678 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2014/15:678 Grön omställning av Lotta Finstorp M till Statsrådet Kristina Persson S I en radiointervju med Epstein Nordegren i P1, gjord bara tre dagar efter att framtidsministern utsågs, svarade ministern att hennes första uppgift var att jobba för grön omställning. Därför är min fråga till statsrådet: Hur går

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:678 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2014/15:686 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:686 Analysgrupper och framtidens välfärd av Tina Ghasemi M till Statsrådet Kristina Persson S Den 9 februari 2015 aviserade framtidsministern att hon skulle inrätta tre analysgrupper med uppgift att utveckla regeringens politik. Uppgiften som ministern har fått är att hitta lösningar på de framtidsutmaningar

Inlämnad: 2015-06-05 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:686 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Analysgrupper och framtidens välfärd

Interpellation 2014/15:629 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:629 Öresundssamarbete av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S Uppmärksamhet har statsrådet Kristina Persson väckt med uttalandet: Skånes invånare borde älska Stockholm mer och engagera sig mer i vad som händer i Sveriges huvudstad.Visst mod får ministern ändå sägas uppvisa, då detta

Inlämnad: 2015-05-22 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:629 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Öresundssamarbete

Skriftlig fråga 2014/15:551 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2014/15:551 Öresundssamarbete av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S Uppmärksamhet har statsrådet Kristina Persson väckt med uttalandet: Skånes invånare borde älska Stockholm mer och engagera sig mer i vad som händer i Sveriges huvudstad.Visst mod får ministern ändå sägas uppvisa då detta hävdats

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:551 av Hans Wallmark (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:508 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2014/15:508 Framtidsfrågor av Sten Bergheden M till Statsrådet Kristina Persson S Sverige har sedan i höstas en minister för strategi och framtidsfrågor. Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Kristina Persson: Vilka framtidsutmaningar ser statsrådet som mest prioriterade inom området för sitt tjänsteutövande

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:508 av Sten Bergheden (M) (pdf, 64 kB)

Interpellation 2014/15:499 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:499 Stängning av kontor i Sankt Petersburg av Hans Wallmark M till Statsrådet Kristina Persson S Nordiska ministerrådet har sedan 1995 haft ett informationskontor i Sankt Petersburg med drygt ett tjugotal anställda. Genom olika samarbetsprojekt har det kunnat spridas fakta och kunskap om våra fem

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:499 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stängning av kontor i Sankt Petersburg

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M)

Fråga 2014/15:398 Representationen i framtidsministerns analysgrupper av Hanif Bali M till Statsrådet Kristina Persson S Nu tar vi viktiga steg på väg mot ett hållbart samhällesäger framtidsminister Kristina Persson om sina tre tillsatta analysgrupper. De tre områdena är grön omställning, global utmaning och arbete i

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:111 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2014/15:111 Förutsättningarna för Örestat av Boriana Åberg M till Statsrådet Kristina Persson S Sedan Öresundsbron öppnade sommaren 2000 har pendlingen mellan Danmark och Sverige ökat dramatiskt. I dag pendlar ca 18 000 människor varje dag över Sundet. Det kan jämföras med 1999, då det endast rörde sig om 2 700

Inlämnad: 2014-11-26 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:111 av Boriana Åberg (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:776 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2013/14:776 Ansvarig enhet eller myndighet för arbetsgrupper inom EU av Krister Örnfjäder S till Landsbygdsminister Eskil Erlandsson C I EU har, enligt uppgift, kommissionen lagt stor vikt vid biokemi och därför startat ett antal arbetsgrupper. I dessa finns det svenska representanter, men ingen från regeringen,

Inlämnad: 2014-08-28 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Skriftlig fråga 2013/14:776 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 69 kB)