Dokument & lagar (768 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:106 Engångsartiklar av plast inom försvaret av Lars Mejern Larsson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S De senaste åren har larmrapporterna om riskerna med mikroplaster i haven duggat tätt. Tillståndet för världens hav och sjöar är alarmerande. Om drygt 30 år kan det finnas mer plast än fisk i haven

Inlämnad: 2019-10-04 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:106 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:861 av Mikael Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:861 Omförhandling av priset på ubåten A26 av Mikael Oscarsson KD till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den 17 mars 2015 beställde regeringen två A26-ubåtar av Saab Kockums, till en maximal kostnad av 8,2 miljarder kronor. Denna prislapp har dock ett krav, nämligen att minst ett annat land köper en eller

Inlämnad: 2019-07-31 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2018/19:861 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:830 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:830 MSB:s ansvar vid torkkatastrofer av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Mikael Damberg S Enligt Myndigheten för samhällsskydd och beredskap MSB kan skred, ras och översvämning klassas som naturolycka, däremot inte torka. MSB har i dag endast en samhällsberedskap för översvämning till följd av extrem

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:830 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:259 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:259 Lagföring av IS-medlemmar av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det råder ingen tvekan om att den så kallade Islamiska staten, IS, gjort sig skyldig till folkrättsbrott, brott mot mänskligheten, folkmord och krigsförbrytelser. Det kan inte heller råda någon tvekan om

Inlämnad: 2019-05-17 Svarsdatum: 2019-06-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:259 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagföring av IS-medlemmar

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD)

Fråga 2018/19:656 Mor Gabriel-klostret i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det syrisk-ortodoxa klostret Mor Gabriel i staden Midyat i sydöstra Turkiet byggdes år 397 och är ett av världens äldsta kloster som fortfarande har aktiv verksamhet. Ärkebiskop, munkar, nunnor och studenter bor

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:628 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:628 Propositionen om vapendirektivet av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S I propositionsförteckningen för 2019 står att propositionen för genomförandet av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv skulle ha lämnats till riksdagen den 9 april, det vill säga för exakt en månad

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:628 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:623 av Ingemar Kihlström (KD)

Fråga 2018/19:623 Paragraf 3-områden av Ingemar Kihlström KD till Statsrådet Mikael Damberg S Var femte kommun använder sig i dag av ordningsvakter på grund av ökad otrygghet och bristande polisnärvaro. Enligt lagen om ordningsvakter kan kommunerna ansöka om så kallade paragraf 3-områden där ordningsvakter får verka under

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:623 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2018/19:166 IS folkmord och erkännande av seyfo av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Hundratals terrorister sitter fängslade i nordöstra Syrien med anledning av den militära offensiven mot Islamiska statens sista fäste Baghouz. Terroristerna, varav flera har svenskt medborgarskap,

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: IS folkmord och erkännande av seyfo

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:347 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:347 Kriminella angrepp mot friluftsverksamheter av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S Under helgen den 2224 februari anordnades stövar-SM för rävhundar i Värmland. I samband med tävlingen dyker det upp tre bilar med totalt tolv svartklädda maskerade människor som är tydliga med att de

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:347 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:86 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2018/19:86 Genomförandet av EU:s vapendirektiv av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S Regeringen har skrivit en lagrådsremiss om implementering av EU:s vapendirektiv. I lagrådsremissen föreslås att Sverige i flera avseenden ska gå längre i regleringen av laglydiga vapenägare än vad direktivet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:86 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomförandet av EU:s vapendirektiv

Interpellation 2018/19:65 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2018/19:65 Förföljelse av kristna i världen av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Margot Wallström S Varje år presenterar organisationen Open Doors sin rapport World Watch List över de 50 länder där förföljelsen av kristna är som allra värst. Utvecklingen är entydig: Förföljelsen av kristna ökar

Inlämnad: 2019-02-08 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:65 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förföljelse av kristna i världen