Dokument & lagar (133 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD)

Fråga 2018/19:656 Mor Gabriel-klostret i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det syrisk-ortodoxa klostret Mor Gabriel i staden Midyat i sydöstra Turkiet byggdes år 397 och är ett av världens äldsta kloster som fortfarande har aktiv verksamhet. Ärkebiskop, munkar, nunnor och studenter bor

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2018/19:166 IS folkmord och erkännande av seyfo av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Hundratals terrorister sitter fängslade i nordöstra Syrien med anledning av den militära offensiven mot Islamiska statens sista fäste Baghouz. Terroristerna, varav flera har svenskt medborgarskap,

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: IS folkmord och erkännande av seyfo

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:65 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2018/19:65 Förföljelse av kristna i världen av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Margot Wallström S Varje år presenterar organisationen Open Doors sin rapport World Watch List över de 50 länder där förföljelsen av kristna är som allra värst. Utvecklingen är entydig: Förföljelsen av kristna ökar

Inlämnad: 2019-02-08 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:65 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förföljelse av kristna i världen

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2018/19:24 av Magnus Jacobsson (KD)

Interpellation 2018/19:24 Visumfrihet inom EU för medborgarna i Kosovo av Magnus Jacobsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Situationen på Balkan är fortsatt spänd, och vi ser hur USA, Ryssland och Turkiet agerar utifrån sina geopolitiska intressen. För oss i Sverige som har en stor grupp med medborgare som

Inlämnad: 2019-01-29 Svarsdatum: 2019-02-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:24 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Visumfrihet inom EU för medborgarna i Kosovo

Interpellation 2018/19:4 av Kerstin Lundgren (C)

Interpellation 2018/19:4 Utvecklingen i Venezuela av Kerstin Lundgren C till Utrikesminister Margot Wallström S Venezuelas folk skulle kunna ha goda förutsättningar att utveckla välstånd och demokrati, men de har drabbats av förödande politisk misskötsel genom åren. Den senaste utvecklingen började under Hugo Chavez men

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:4 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utvecklingen i Venezuela

Skriftlig fråga 2007/08:1635 av Hägg, Carina (s)

den 9 september Fråga 2007/08:1635 Påvliga rådet för hälsovårdspastoral av Carina Hägg s till socialminister Göran Hägglund kd Socialminister Göran Hägglund har inte sett problemet i att abortmotståndare ges makt över vården och har även aviserat förstärkt lagstiftning för att garantera rätten till abort i Sverige.

Inlämnad: 2008-09-09 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1603 av Hägg, Carina (s)

den 1 september Fråga 2007/08:1603 Anslag till kvinnojourer av Carina Hägg s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Länsstyrelserna fick under 2006 regeringens uppdrag att fördela 77,5 miljoner kronor i statliga medel till kommuner, kvinnojourer och brottsofferjourer för att utveckla verksamheterna

Inlämnad: 2008-09-01 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1594 av Hägg, Carina (s)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1594 Surrogatmödrar av Carina Hägg s till socialminister Göran Hägglund kd Socialminister Göran Hägglund har inte sagt sin mening om Folkpartiets krav på lagförändringar, ekonomiskt stöd och socialförsäkringar för par eller individer, homosexuella eller heterosexuella, som vill använda

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1591 av Hägg, Carina (s)

den 28 augusti Fråga 2007/08:1591 Samkönade adoptioner av Carina Hägg s till socialminister Göran Hägglund kd Sverige har en lagstiftning som godkänner hetero- och homosexuella par samt ensamstående som adoptivföräldrar. Nu finns en besvikelse som är tyngst bland de väntande samkönade paren över att regeringen

Inlämnad: 2008-08-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1570 av Hägg, Carina (s)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1570 Etniska och religiösa vårdcentraler av Carina Hägg s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Friskolor tenderar att dela upp barn efter föräldrars inkomst, religiös och etnisk tillhörighet. Detta riskerar att leda till ökat utanförskap, skillnader i förutsättningar för undervisning

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1568 av Bråkenhielm, Catharina (s)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1568 Skydd och rättssäkerhet för personer med demenssjukdom av Catharina Bråkenhielm s till statsrådet Maria Larsson kd Demens är ett samlingsnamn för sjukliga förändringar i hjärnan som påverkar såväl minnet som tankeförmågan. Det är ett handikapp som skapar ett stort behov av stöd

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)