Dokument & lagar (104 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:947 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2018/19:947 Remisshanteringen av vapendirektivet av Daniel Bäckström C till Statsrådet Mikael Damberg S I mitten av juli annonserade regeringen att ett smärre omarbetat förslag av vapendirektivet skulle gå ut på remiss. Detta efter att regeringens första förslag kritiserats rejält av flera remissinstanser och heller

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:947 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:938 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2018/19:938 Åtgärder mot brottligheten på landsbygden av Kristina Yngwe C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under sommaren har ett stort antal stölder på gårdar och hos boende på landsbygden inträffat. I Halland har runt 80 stölder och inbrott på gårdar och lantbruk anmälts under juniaugusti,

Inlämnad: 2019-08-30 Svarsdatum: 2019-09-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:938 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:898 av Alireza Akhondi (C)

Fråga 2018/19:898 Personrån i norra Stockholmsområdet av Alireza Akhondi C till Statsrådet Mikael Damberg S Antalet anmälningar om rån mot personer under 18 år ökar. Under sommaren har antalet ungdomar som rånas på sina mopeder ökat i Sollentuna, och i Täby har unga personer utsatts för rån under pistolhot. Många av rånen

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:898 av Alireza Akhondi (C) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:792 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2018/19:792 Beredskapen för skogsbränder i sommar av Daniel Bäckström C till Statsrådet Mikael Damberg S Sommaren 2018 blev en torr sommar med missväxt och ett stort antal bränder som följd. Samhällets krisberedskap sattes på sin spets, och Sveriges samlade resurser för skogsbrandsbekämpning visade sig för andra

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:792 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:226 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2018/19:226 Beredskap för skogsbränder i sommar av Daniel Bäckström C till Statsrådet Mikael Damberg S Sommaren 2018 blev en torr sommar med missväxt och ett stort antal bränder som följd. Samhällets krisberedskap ställdes på sin spets, och Sveriges samlade resurser för skogsbrandsbekämpning visade sig

Inlämnad: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:226 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:595 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:595 Framtidens blåljuskommunikation och Rakel G2 av Mikael Larsson C till Statsrådet Mikael Damberg S Radiokommunikationssystemet för blåljusmyndigheter och samhällets krisberedskap, Rakel, behöver moderniseras för att framtidssäkras. Det skapades för att ersätta 200 enskilda radiokommunikationssystem. I

Inlämnad: 2019-04-29 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:595 av Mikael Larsson (C) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:542 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2018/19:542 Datalagring av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Mikael Damberg S Under riksdagens frågestund uttalade statsrådet i samband med en frågestund om statsrådets anklagelser och hot mot företaget Bahnhof: Vi hade inte stått här och diskuterat kraven på lagstiftning om datalagring om telekombolagen hade

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:542 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2018/19:138 av Annika Qarlsson (C)

Interpellation 2018/19:138 Sexualbrottsutredningar av Annika Qarlsson C till Statsrådet Mikael Damberg S I den nyligen gemensamt publicerade tillsynsrapporten Våldsbrott i nära relationer och sexualbrott mot vuxna En gemensam granskning av polisens och åklagarens handläggning, februari 2019, från Åklagarmyndigheten och

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:138 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sexualbrottsutredningar

Skriftlig fråga 2018/19:172 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2018/19:172 Avskaffat krav på danstillstånd av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Mikael Damberg S Riksdagen beslutade för ett par år sedan att ta bort kravet på danstillstånd ändå är det kvar. Jag vill därför ställa följande fråga till statsrådet Mikael Damberg: Varför har kravet på danstillstånd ännu inte avskaffats

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:172 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2000/01:1669 av Hägg, Carina (s)

den 7 september Fråga 2000/01:1669 av Carina Hägg s till utrikesminister Anna Lindh om armenier och kommunismen FN:s kommission för mänskliga rättigheter antog år 1985 en rapport från en speciell rapportör. I rapporten fastställs det att deportationer och massakrerna på armenier under första världskriget var folkmord.

Inlämnad: 2001-09-07 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1640 av Hägg, Carina (s)

den 31 augusti Fråga 2000/01:1640 av Carina Hägg s till justitieminister Thomas Bodström om arkivdokument om assyrier/syrianer Stockholms internationella forum om Förintelsen 2000 utmynnade bl.a. i en åsiktsförklaring att årligen anordna en konferens om aktuella värdefrågor på temat samvete och medmänsklighet. Framtida

Inlämnad: 2001-08-31 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1583 av Kerimo, Yilmaz (s)

den 16 augusti Fråga 2000/01:1583 av Yilmaz Kerimo s till utrikesminister Anna Lindh om situationen för assyrier/syrianer och kaldéer i norra Irak Enligt uppgift råder en ohygglig situation för assyrier/syrianer och kaldéer i de delar av norra Irak som står under ett kurdiskt begränsat självstyre. Uppgifterna som bl.a.

Inlämnad: 2001-08-16 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

GBL

Skriftlig fråga 2000/01:1554 av Sellén, Birgitta (c)

den 7 augusti Fråga 2000/01:1554 av Birgitta Sellén c till socialminister Lars Engqvist om GBL I Göteborg har många ungdomar fraktats medvetslösa till sjukhus efter att ha intagit lösningsmedlet GBL.Denna tragiska nyhetsrapport känns igen även från andra orter i landet. Jag har vid upprepade tillfällen tagit upp problemet

Inlämnad: 2001-08-07 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1542 av Johansson, Kenneth (c)

den 2 augusti Fråga 2000/01:1542 av Kenneth Johansson c till socialminister Lars Engqvist om en hjälpmedelsutredning Tillgången till bra hjälpmedel anpassade efter individens behov och utprovade och erhållna inom rimlig tid är många gånger avgörande för den enskildes möjligheter till ett bra liv. Jag och Centerpartiet

Inlämnad: 2001-08-02 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1540 av Hägg, Carina (s)

den 2 augusti Fråga 2000/01:1540 av Carina Hägg s till utrikesminister Anna Lindh om Katolska kyrkan och aidsförebyggande arbete Jag har, genom att resa i Sydafrika, sett hur aids sprider sig med en fasansfull hastighet och hur svårt det är att nå ut med information om att en verkningsfull åtgärd för att förhindra

Inlämnad: 2001-08-02 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1491 av Andersson, Marianne (c)

den 4 juli Fråga 2000/01:1491 av Marianne Andersson c till utrikesminister Anna Lindh om plan för autonomi i Västsahara Såväl FN:s generalsekreterare som FN:s ombud för Västsahara har nu presenterat en plan för att lösa den långvariga konflikten. Tyvärr innehåller planen för självstyre i de av Marocko ockuperade områdena

Inlämnad: 2001-07-04 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1428 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 15 juni Fråga 2000/01:1428 av Lena Sandlin-Hedman s till socialminister Lars Engqvist om IT, demokrati och funktionshinder Aktuell internationell såväl som nationell handikappolitik fokuserar på medborgarperspektivet. Det innefattar inte bara rättigheten till delaktighet utan också skyldigheter för den enskilde

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1419 av Stenmark, Rigmor (c)

den 15 juni Fråga 2000/01:1419 av Rigmor Stenmark c till statsminister Göran Persson om åtgärder mot dödsstraffet Nu har det hänt igen, det som det borde vara stopp för. Dödsstraff i USA har verkställts, Timothy McVeigh, en inhemsk terrorist i USA:s historia miste i går sitt liv. Vad han har gjort går inte att försvara

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1415 av Wallin, Gunnel (c)

den 15 juni Fråga 2000/01:1415 av Gunnel Wallin c till socialminister Lars Engqvist om tillgänglighet för nikotinläkemedel Varje medborgare som är rökare och som beslutar sig för att sluta röka, avgör den egna hälsan och även hälsoekonomin. Sommaren lockar till ett friskare liv och enligt en undersökning planerar sju

Inlämnad: 2001-06-15 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)