Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:659 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2018/19:659 Skolverkets kostpolicy av Kristina Yngwe C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen har Skolverket antagit en policy om att enbart servera vegetarisk mat på myndighetens aktiviteter. För att uppnå svenska miljömål och stärka den biologiska mångfalden krävs fler betande djur, inte minst från naturbeten.

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:659 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2018/19:349 Utbildning för statsanställda för att stärka antikorruptionsarbetet av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att arbeta i statlig och offentlig förvaltning ställer särskilda krav på integritet och trovärdighet. Utbildning och fortbildning är avgörande ingredienser för att bekämpa och

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)