Dokument & lagar (1 489 träffar)

Interpellation 2019/20:207 av Per Åsling (C)

Interpellation 2019/20:207 Översyn av skattelagstiftningen av Per Åsling C till Finansminister Magdalena Andersson S Ett skattesystem ska vara transparent och enkelt att förstå. Det ska vara lätt att göra rätt. Vi vet dock att det inte alltid är så lätt. Som företagare har man mängder av regelverk och lagar att hålla

Inlämnad: 2019-12-11 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:207 av Per Åsling (C) (pdf, 111 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:519 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2019/20:519 Fordonsskatten på husbilar av Per Schöldberg C till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 januari 2020 träder den nya fordonsskatten för husbilar baserad på den nya mätmetoden WLTP i kraft. I ett slag får de som köper en ny husbil se en skatt som tidigare kunde ligga på runt 14 000 kronor om året

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:519 av Per Schöldberg (C) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:466 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2019/20:466 Skattebefrielsen för biodrivmedel av Rickard Nordin C till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har en stor utmaning när det gäller att minska vägtrafikens utsläpp. Vi ska nå målet om 70 procents utsläppsminskning till 2030. För att göra detta kommer biodrivmedel att vara helt avgörande, och

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:466 av Rickard Nordin (C) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:117 av Solveig Zander (C)

Interpellation 2019/20:117 Arbetsgivares skyldighet att upprätta en rehabiliteringsplan av Solveig Zander C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan den 1 juli 2018 är arbetsgivare skyldiga att upprätta en rehabiliteringsplan för medarbetare som varit sjukskrivna i 30 dagar om det inte kan antas att vederbörande återgår

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-22 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:117 av Solveig Zander (C) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetsgivares skyldighet att upprätta en rehabiliteringsplan

Interpellation 2019/20:101 av Solveig Zander (C)

Interpellation 2019/20:101 Rättvisande och förutsebart inkomstunderlag i socialförsäkringarna av Solveig Zander C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I den parlamentariska socialförsäkringsutredningens slutbetänkande SOU 2015:21 föreslogs att underlaget för beräkning av sjukpenninggrundande inkomst skulle förändras till

Inlämnad: 2019-10-31 Svarsdatum: 2019-11-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2019/20:101 av Solveig Zander (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättvisande och förutsebart inkomstunderlag i socialförsäkringarna

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S)

Fråga 2019/20:234 Kemikalieskatten av Olle Thorell S till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten infördes i juli 2017 och skärptes i år. För att komma till rätta med kemikalier i elektronik och i vitvaror tas en skatt ut efter hur mycket produkten väger. Men utländska företag berörs inte av skatten. Svenska

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:753 av Per Åsling (C)

Fråga 2018/19:753 Skattefusket i taxinäringen av Per Åsling C till Finansminister Magdalena Andersson S Skatteverket presenterade den 12 februari fokusområden för myndighetens arbete under 2019. Taxinäringen var inte en av de identifierade branscherna. Detta trots att näringen länge präglats av utbrett skattefusk. I januari

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:753 av Per Åsling (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:737 Skatteregler för jobbpendlarna av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Varje vecka pendlar cirka 5 400 personer från sitt boende i Värmland till ett arbete i Norge. Men även om våra landsgränser är öppna återstår flera gränshinder för dem som arbetar i ett annat land. För någon

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:730 av Per Åsling (C)

Fråga 2018/19:730 Energiskatt av Per Åsling C till Finansminister Magdalena Andersson S Alliansregeringens proposition 2009/10:144 om bättre skattemässiga förutsättningar för biogas samt för landansluten el till fartyg i hamn gäller från den 1 januari 2011. I den reducerades energiskatten till 0,5 öre per kilowattimme

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:730 av Per Åsling (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:659 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2018/19:659 Skolverkets kostpolicy av Kristina Yngwe C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen har Skolverket antagit en policy om att enbart servera vegetarisk mat på myndighetens aktiviteter. För att uppnå svenska miljömål och stärka den biologiska mångfalden krävs fler betande djur, inte minst från naturbeten.

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:659 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:568 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:568 Bonusmalus av Rickard Nordin C till Finansminister Magdalena Andersson S I samband med dieselgate framkom det hur olika biltillverkare påverkat programvaran i bilen till sin fördel vid olika tester. Att kunna påverka programvaran i bilen är dock inget nytt. På marknaden finns ett otal sätt att helt öppet

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:568 av Rickard Nordin (C) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:555 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2018/19:555 Stämpelskatt av Mikael Larsson C till Finansminister Magdalena Andersson S Vi står inför betydande utmaningar inte minst klimatmässigt, vilket kommer att kräva ett aktivt arbete för att ställa om, såväl av industrin som på politisk nivå. Regeringen har i regeringsförklaringen varit tydlig med att klimatomställningen

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:555 av Mikael Larsson (C) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)