Dokument & lagar (724 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2019/20:115 Brister i larmcentralens verksamhet av Laila Naraghi S till Statsrådet Mikael Damberg S Häromdagen kunde vi läsa i lokaltidningen om en småbarnsmamma i samhället Ruda i Kalmar län som hade vaknat mitt i natten av att någon krossat hennes fönsterrutor. I lägenheten befann sig även hennes två små barn.

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:115 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:1495 Betalningstider av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det är oerhört glädjande att ministern levererat förslag om att korta betalningstiderna. Problemet med att småföretag inte får betalt förrän långt i efterhand och därmed tvingas fungera som bank till stora företag

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1689 Nyindustrialiseringsstrategins genomförande av Laila Naraghi S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats.

Inlämnad: 2017-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:1591 Tillgången till flyg på landsbygden av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Det är med glädje som jag ser att regeringen har tagit landsbygdsfrågorna på allvar, och den nyligen genomförda utredningen från Landsbygdskommittén lyfter många viktiga frågor. För att Sverige ska kunna utvecklas

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S)

Fråga 2016/17:1588 Dubbelspårig järnväg GöteborgOslo av Gunilla Carlsson S till Statsrådet Anna Johansson S Arbetspendlingen mellan Sverige och Norge är störst i Norden, med 60 000 pendlare. Antalet norskägda företag i Sverige har fördubblats på tio år, och gränshandeln slår rekord. Men den eftersatta järnvägsinfrastrukturen

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:566 av Agneta Gille (S)

Interpellation 2016/17:566 Fyrspår till Uppsala av Agneta Gille S till Statsrådet Anna Johansson S Vikten av utveckling och ständiga framsteg i den globala ekonomin kan inte nog understrykas. Konkurrensen med resten av världen är hård. Sveriges starkaste arbetsmarknadsregion, Stockholm-Uppsala, har potentialen att vara

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:566 av Agneta Gille (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1554 av Gustaf Lantz (S)

Fråga 2016/17:1554 Näringslivspolitiska konsekvenser vid utebliven satsning på fyrspår mellan Uppsala och Stockholm av Gustaf Lantz S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I en global ekonomi måste vi springa snabbare. Varje tryck på bromsen innebär att någon annan jagar i kapp och förbi oss. Regionen

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1554 av Gustaf Lantz (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1323 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:1323 Införande av ERTMS på Tjust- och Stångådalsbanorna av Krister Örnfjäder S till Statsrådet Anna Johansson S Dagens signalsystem för tåg, det så kallade ATC, ska enligt EU-lagstiftningen ersättas med ERTMS på sikt. Riksdagen har nyligen i ett tillkännagivande beslutat att regeringen bör verka för att

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1323 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 70 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1193 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:1193 Trafikskolor av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Johansson S Den organiserade brottsligheten hittar hela tiden nya vägar för att finansiera sin verksamhet. I april 2016 slog polisen och Ekobrottsmyndigheten till mot trafikskolor i bland annat Karlstad och Karlskoga eftersom man misstänkte

Inlämnad: 2017-04-04 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1193 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:917 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:917 Återbetalning av förskottering till Trafikverket av Monica Haider S till Statsrådet Anna Johansson S Många regioner och kommuner har under de senaste åren förskotterat pengar till infrastrukturprojekt. För många regioner och kommuner är det stora pengar som man lånat ut. Detta har man gjort för att ny

Inlämnad: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:917 av Monica Haider (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:750 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:750 SJ:s avgifter och äldre av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Pensionärerna har reagerat på SJ:s nya biljettavgift och krav på mobilt bank-id. Runt 1 miljon människor i Sverige har inte internet, merparten av dem är 65 år och äldre. Dessutom är pensionärer en av de

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:750 av Peter Persson (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:680 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:680 Nordea och kollektivavtal av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Samma banker som anordnar seminarier om att en eventuell finansskatt skulle vara olaglig förvägrar utländska medarbetare kollektivavtal. Finansvärlden och storbankerna har alltför länge varit en skyddad

Inlämnad: 2017-01-18 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:680 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:438 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:438 Banarbete StockholmOslo av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Johansson S I augusti 2015 började SJ köra snabbtåg mellan Stockholm och Oslo. Det blev snabbt en succé. Antalet resenärer mellan de båda huvudstäderna har ökat med 50 procent. På delsträckan KarlstadOslo har resandet ökat med hela

Inlämnad: 2016-12-02 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:438 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 79 kB)