Dokument & lagar (399 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:1495 Betalningstider av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det är oerhört glädjande att ministern levererat förslag om att korta betalningstiderna. Problemet med att småföretag inte får betalt förrän långt i efterhand och därmed tvingas fungera som bank till stora företag

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1689 Nyindustrialiseringsstrategins genomförande av Laila Naraghi S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats.

Inlämnad: 2017-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:750 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:750 SJ:s avgifter och äldre av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Pensionärerna har reagerat på SJ:s nya biljettavgift och krav på mobilt bank-id. Runt 1 miljon människor i Sverige har inte internet, merparten av dem är 65 år och äldre. Dessutom är pensionärer en av de

Inlämnad: 2017-01-26 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:750 av Peter Persson (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:680 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:680 Nordea och kollektivavtal av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Samma banker som anordnar seminarier om att en eventuell finansskatt skulle vara olaglig förvägrar utländska medarbetare kollektivavtal. Finansvärlden och storbankerna har alltför länge varit en skyddad

Inlämnad: 2017-01-18 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:680 av Peter Persson (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:292 av Eva-Lena Jansson (S)

Fråga 2016/17:292 Mål för bolag med statlig ägande av Eva-Lena Jansson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Enligt statens ägarpolicy ska bolag med statligt ägande arbeta strategiskt för att agera föredömligt inom områdena miljö, mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, antikorruption, affärsetik, jämställdhet

Inlämnad: 2016-11-08 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:292 av Eva-Lena Jansson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1290 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2015/16:1290 Varsel och nedläggningar i träindustrin av Jamal Mouneimne S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Stora varsel har lagts inom träindustrin, i bland annat Lycksele, Malå, Norsjö och Vindeln. Det senaste handlar om Ikea, som lägger ned sin produktion i Malå och i stort sett helt i Lycksele.

Inlämnad: 2016-05-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1290 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1249 av Niklas Karlsson (S)

Fråga 2015/16:1249 Bevarande och utveckling av den svenska modellen av Niklas Karlsson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Riskkapitalbolaget Nomad Foods, som köpte Findus i Bjuv i november 2015, meddelade i mitten på mars i år att fabriken ska läggas ned och att produktionen ska flyttas till Tyskland.

Inlämnad: 2016-05-19 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1249 av Niklas Karlsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1191 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2015/16:1191 Kommunala stadsnät av Lars Mejern Larsson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S De kommunala stadsnäten har haft en mycket viktig funktion för utbyggnaden av it-infrastrukturen i Sverige, och vi är övertygade om att de även i fortsättningen kommer att spela en stor och viktig roll.

Inlämnad: 2016-05-09 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1191 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1131 av Tomas Eneroth (S)

Fråga 2015/16:1131 Lika konkurrens inom EU av Tomas Eneroth S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S För några veckor sedan kom beskedet att företaget Cargotec flyttar hela sin produktion av truckar från småländska Lidhult till Stargard i Polen. Flytten har väckt uppmärksamhet eftersom den kommer att drabba

Inlämnad: 2016-04-20 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1131 av Tomas Eneroth (S) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:534 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2014/15:534 Fler stora event i Sverige av Rikard Larsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Besöksnäringen är en växande industri i Sverige med stor ekonomisk omsättning och många anställda. Det finns flera utvärderingar som visar hur besöksnäringen gynnas av större event. Ett exempel är handbolls-VM

Inlämnad: 2015-04-22 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2014/15:534 av Rikard Larsson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fler stora event i Sverige

Skriftlig fråga 2014/15:317 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2014/15:317 Ryskt kärnbränsle som säkerhetspolitisk fråga av Lars Eriksson S till Försvarsminister Peter Hultqvist S Under många år har Ukraina fått bränsle till sina kärnkraftverk enbart från Ryssland. Men vid årsskiftet blev det klart att Västeråsfabriken Westinghouse nu kommer att börja leverera bränsle till

Inlämnad: 2015-03-17 Besvarare: Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:317 av Lars Eriksson (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:299 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2014/15:299 Vattenfall och ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S EU har en energisäkerhetsstrategi i vilken det framgår att kärnsäkerhet är en absolut prioritet för EU. Där står att EU bör förbli en pionjär och arkitekt för kärnsäkerhet på internationell nivå.

Inlämnad: 2015-03-12 Besvarare: Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2014/15:299 av Lars Eriksson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:730 av Björn von Sydow (S)

Fråga 2013/14:730 Deltagardemokratiutredningen av Björn von Sydow S till Statsrådet Birgitta Ohlsson FP Direktiven till deltagardemokratiutredningen ger anledning till en del frågor. Det är viktigt att utredningen inte bara tar sin utgångspunkt i eländesbeskrivningar som fallande valdeltagande och påstått bristande politiskt

Inlämnad: 2014-07-18 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:730 av Björn von Sydow (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:641 av Peter Persson (S)

Fråga 2013/14:641 Demokratikrav på medlemsstater av Peter Persson S till Statsrådet Birgitta Ohlsson FP Sveriges Radios program Konflikt uppmärksammade nyligen demokratins tillstånd i världen. Demokratiseringsvågorna från 1970-talet och framåt har ebbat ut under 2000-talet, och auktoritära förhållanden tycks åter på

Inlämnad: 2014-05-26 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:641 av Peter Persson (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:498 av Bergstedt, Hannah (S)

den 14 mars Fråga 2013/14:498 Högerextremism som symtom på sönderfall av Hannah Bergstedt S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Statsministern har gett följande kommentar till det högerextrema terrordådet i Malmö: Vi har alla ett ansvar för att inte föra in hatet i svensk politik. Vi bör möta extremister med

Inlämnad: 2014-03-14 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:479 av Persson, Peter (S)

den 11 mars Fråga 2013/14:479 Hotet från högerextremismen av Peter Persson S till statsrådet Birgitta Ohlsson FP Relativt nyligen tog statsrådet emot rapporten Våldsbejakande extremism i Sverige Ds 2014:4Rapportens analyser och slutsatser framstår som alltmer besvärande mot bakgrund av dels attackerna i Kärrtorp

Inlämnad: 2014-03-11 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)