Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:737 Skatteregler för jobbpendlarna av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Varje vecka pendlar cirka 5 400 personer från sitt boende i Värmland till ett arbete i Norge. Men även om våra landsgränser är öppna återstår flera gränshinder för dem som arbetar i ett annat land. För någon

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:260 Antalet tillgängliga personnummer av ClasGöran Carlsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Via medier och personliga kontakter med drabbade har jag blivit uppmärksammad på det dilemma som uppstår när Skatteverket har slut på unika personnummer. Personnumren började ta slut för vissa datum omkring

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 76 kB)