Dokument & lagar (12 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2013/14:433 av Jasenko Omanovic (S)

Interpellation 2013/14:433 Statliga jobb i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Stefan Attefall KD Omorganisation av statlig verksamhet har under senare år lett till att den statliga verksamheten på mindre orter har försvunnit och den har koncentrerats till större städer. Det innebär att nödvändig samhällsservice

Inlämnad: 2014-04-10 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Interpellation 2013/14:433 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 74 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statliga jobb i hela landet

Interpellation 2013/14:201 av Johnsson, Peter (S)

den 4 december Interpellation 2013/14:201 Utpekandet av fattiga barn av Peter Johnsson S till statsrådet Maria Larsson KD Tack och lov har vi avskaffat utpekandet av fattiga barn i många sammanhang Allt för många barn har i Sveriges historia fått stå med mössan i handen och be om ursäkt för att de existerar. När

Inlämnad: 2013-12-04 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utpekandet av fattiga barn

Interpellation 2013/14:121 av Ekström, Hans (S)

den 14 november Interpellation 2013/14:121 Begränsning av kredittider av Hans Ekström S till justitieminister Beatrice Ask M Undertecknad skrev förra året en motion tillsammans med Peter Persson och Börje Vestlund som rörde begränsning av kredittider för företag. Motionen heter 2012/13:C394 Nationell lagstiftning

Inlämnad: 2013-11-14 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Begränsning av kredittider

Interpellation 2013/14:119 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 13 november Interpellation 2013/14:119 Betalningstider i näringslivet av Carina Adolfsson Elgestam S till justitieminister Beatrice Ask M Det är i de små och medelstora företagen som de nya jobben skapas. Därför bör regelverk och system i största möjliga mån utformas så att dessa företag kan expandera och anställa

Inlämnad: 2013-11-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Betalningstider i näringslivet

Interpellation 2013/14:63 av Pärssinen, Raimo (S)

den 24 oktober Interpellation 2013/14:63 Hot och våld i statens tjänst av Raimo Pärssinen S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Statistik från Brottsförebyggande rådet, Brå, visar att under 2011 polisanmäldes mer än 10 000 brott som gäller hot eller våld mot tjänsteman. Räknar man bort poliser och

Inlämnad: 2013-10-24 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hot och våld - i statens tjänst