Dokument & lagar (1 298 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2018/19:349 Utbildning för statsanställda för att stärka antikorruptionsarbetet av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att arbeta i statlig och offentlig förvaltning ställer särskilda krav på integritet och trovärdighet. Utbildning och fortbildning är avgörande ingredienser för att bekämpa och

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:310 Ökade kostnader för LSS av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Åsa Regnér S Sedan tillämpningen av LSS-lagstiftningen förändrats i samband med Högsta förvaltningsdomstolens vägledande domar har kostnaderna för personlig assistans i hög grad flyttats från statlig till kommunal nivå. För många kommuner

Inlämnad: 2017-11-21 Svarsdatum: 2017-11-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man inte är beroende

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden

Skriftlig fråga 2016/17:1865 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:1865 Nordiskt samarbete kring färdtjänsten av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Åsa Regnér S För en tid sedan besökte jag ett par i Torsby i Värmland, något som även Nya Wermlands-Tidningen rapporterade om. Mannen hade drabbats av en stroke och var delvis förlamad. På Teneriffa finns en terapi som för

Inlämnad: 2017-08-30 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1865 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:1591 Tillgången till flyg på landsbygden av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Det är med glädje som jag ser att regeringen har tagit landsbygdsfrågorna på allvar, och den nyligen genomförda utredningen från Landsbygdskommittén lyfter många viktiga frågor. För att Sverige ska kunna utvecklas

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S)

Fråga 2016/17:1588 Dubbelspårig järnväg GöteborgOslo av Gunilla Carlsson S till Statsrådet Anna Johansson S Arbetspendlingen mellan Sverige och Norge är störst i Norden, med 60 000 pendlare. Antalet norskägda företag i Sverige har fördubblats på tio år, och gränshandeln slår rekord. Men den eftersatta järnvägsinfrastrukturen

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:566 av Agneta Gille (S)

Interpellation 2016/17:566 Fyrspår till Uppsala av Agneta Gille S till Statsrådet Anna Johansson S Vikten av utveckling och ständiga framsteg i den globala ekonomin kan inte nog understrykas. Konkurrensen med resten av världen är hård. Sveriges starkaste arbetsmarknadsregion, Stockholm-Uppsala, har potentialen att vara

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:566 av Agneta Gille (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1554 av Gustaf Lantz (S)

Fråga 2016/17:1554 Näringslivspolitiska konsekvenser vid utebliven satsning på fyrspår mellan Uppsala och Stockholm av Gustaf Lantz S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I en global ekonomi måste vi springa snabbare. Varje tryck på bromsen innebär att någon annan jagar i kapp och förbi oss. Regionen

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1554 av Gustaf Lantz (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1323 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:1323 Införande av ERTMS på Tjust- och Stångådalsbanorna av Krister Örnfjäder S till Statsrådet Anna Johansson S Dagens signalsystem för tåg, det så kallade ATC, ska enligt EU-lagstiftningen ersättas med ERTMS på sikt. Riksdagen har nyligen i ett tillkännagivande beslutat att regeringen bör verka för att

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1323 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 70 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1193 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2016/17:1193 Trafikskolor av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Johansson S Den organiserade brottsligheten hittar hela tiden nya vägar för att finansiera sin verksamhet. I april 2016 slog polisen och Ekobrottsmyndigheten till mot trafikskolor i bland annat Karlstad och Karlskoga eftersom man misstänkte

Inlämnad: 2017-04-04 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1193 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:917 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:917 Återbetalning av förskottering till Trafikverket av Monica Haider S till Statsrådet Anna Johansson S Många regioner och kommuner har under de senaste åren förskotterat pengar till infrastrukturprojekt. För många regioner och kommuner är det stora pengar som man lånat ut. Detta har man gjort för att ny

Inlämnad: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:917 av Monica Haider (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S)

Fråga 2016/17:888 Kompetens i hela landet av Jamal Mouneimne S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Vi i Norrland ser inte att vi får samma tillgång till utbildningar som tjänstepersoner i södra Sverige. Detta skapar en obalans mellan kommunerna och resulterar i att kompetensen i norr inte blir densamma som söderut. Det

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:888 av Jamal Mouneimne (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:857 Service och närvaro i hela landet av Mikael Dahlqvist S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S De senaste åren har regeringen varit tydlig i frågan om statlig service i hela landet, en välbehövlig och efterlängtad ny riktning i svensk politik. Att tillgängliggöra service i glesbygd handlar inte bara om

Inlämnad: 2017-02-15 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:857 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:793 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2016/17:793 Statens närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Sedan regeringen tillträdde har målsättningen varit tydlig att öka statens närvaro i hela landet. Arbetet har resulterat i att en del myndigheter har flyttat tjänster och verksamhet från Stockholm samt att flytt av

Inlämnad: 2017-01-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:793 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:681 av Peter Persson (S)

Fråga 2016/17:681 Apoteksmarknaden av Peter Persson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Förändringar för apoteksnäringen och den växande läkemedelsindustrin hade diskuterats och utretts från 1946. År 1969 gjordes en överenskommelse mellan Apotekarsocieteten och staten som innebar att hela apoteksrörelsen förstatligades

Inlämnad: 2017-01-18 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:681 av Peter Persson (S) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:234 av Shadiye Heydari (S)

Interpellation 2016/17:234 Akutsjukvården i Göteborgsområdet av Shadiye Heydari S till Statsrådet Gabriel Wikström S Vittnesuppgifterna är många om att allt inte står rätt till på akutmottagningarna i Göteborgsområdet. Några exempel: Personal på akuten på Sahlgrenska mår dåligt, skriver flera fackliga skyddsombud i en

Inlämnad: 2017-01-17 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Interpellation 2016/17:234 av Shadiye Heydari (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Akutsjukvården i Göteborgsområdet

Skriftlig fråga 2016/17:577 av Eva Lindh (S)

Fråga 2016/17:577 Lättillgängligt stöd av Eva Lindh S till Statsrådet Åsa Regnér S När människor behöver samhällets insatser bör insatserna finnas lättillgängliga. Att kunna ge stöd i ett tidigt skede handlar i grunden om att människor ges verklig makt och inflytande över sina egna liv. Som Linköpingsbo och socialdemokrat

Inlämnad: 2016-12-20 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:577 av Eva Lindh (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:537 av Hillevi Larsson (S)

Fråga 2016/17:537 Ändring av juridisk könstillhörighet av Hillevi Larsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Utredningsbetänkandet Juridiskt kön och medicinsk könskorrigering SOU 2014:91 överlämnades till regeringen i december 2014. Utredningens huvudfokus handlar om juridisk könstillhörighet men har även ändringsförslag

Inlämnad: 2016-12-15 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:537 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 95 kB)