Dokument & lagar (72 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2009/10:1032 av Olander, Ronny (s)

den 1 oktober Fråga 2009/10:1032 Politisk information på arbetsplatsen av Ronny Olander s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Svenskt Näringsliv uppmanar i ett medlemscirkulär arbetsgivarna att inte låta politisk verksamhet förekomma på arbetsplatserna. I en fungerande demokrati måste

Inlämnad: 2010-10-01 Besvarare: Birgitta Ohlsson (FP)

Skriftlig fråga 2009/10:968 av Hultqvist, Peter (s)

den 30 juli Fråga 2009/10:968 Antagningsregler till högskolan av Peter Hultqvist s till statsrådet Tobias Krantz fp De nya antagningsreglerna till universitet och högskolor har gjort det svårare för äldre att få en studieplats. För en framtidsinriktad högskole- och universitetsmiljö måste det anses som ett problem.

Inlämnad: 2010-07-30 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Skriftlig fråga 2009/10:964 av Hultqvist, Peter (s)

den 23 juli Fråga 2009/10:964 Nedskärningar vid Högskolan Dalarna av Peter Hultqvist s till statsrådet Tobias Krantz fp Högskolan Dalarna har ett tillfälligt statligt stöd för 2010 och 2011 som sedan försvinner. Det innebär att man förlorar 5060 miljoner kronor och en neddragning av volymen med ca 15 procent kan

Inlämnad: 2010-07-23 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Skriftlig fråga 2009/10:888 av Damberg, Mikael (s)

den 10 juni Fråga 2009/10:888 Kårobligatoriet på stiftelsehögskolor av Mikael Damberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Riksdagen har på regeringens förslag beslutat att upphäva obligatoriet i studentkårer och studentnationer från och med den 1 juli i år. Såväl Chalmers tekniska högskola som Högskolan i Jönköping

Inlämnad: 2010-06-10 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Interpellation 2009/10:491 av Damberg, Mikael (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:491 Antagningsregler för högskolestudier av Mikael Damberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Regeringen har beslutat om nya antagningsregler som börjar gälla hösten 2010. Det är bland annat ett helt nytt sätt att räkna ut sitt meritvärde som medför att eleverna tidigt måste göra

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Antagningsregler för högskolestudier

Interpellation 2009/10:488 av Yazdanfar, Maryam (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:488 Sis verksamhet av Maryam Yazdanfar s till statsrådet Maria Larsson kd Statens institutionsstyrelse, Sis, har ett mycket viktigt uppdrag i att ge vård och behandling till ungdomar med allvarliga psykosociala problem. Dessa ungdomar omhändertas med tvång av samhället och placeras

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sis verksamhet

Interpellation 2009/10:481 av Damberg, Mikael (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:481 Snedrekryteringen till högre studier av Mikael Damberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Den sociala snedrekryteringen till högskolan är fortsatt hög. Fortfarande kommer var fjärde ny student från ett arbetarhem, vilket kan jämföras med att cirka en tredjedel av alla ungdomar

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Snedrekryteringen till högre studier

Interpellation 2009/10:480 av Österberg, Sven-Erik (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:480 Resurser till yngre universitet och högskolor av Sven-Erik Österberg s till statsrådet Tobias Krantz fp Socialdemokratiska regeringar har genomfört stora satsningar på utbildning i hela Sverige. Fyra högskolor har fått universitetsstatus och i varje län finns numera minst en

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Tobias Krantz (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Resurser till yngre universitet och högskolor

Interpellation 2009/10:448 av Bråkenhielm, Catharina (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:448 Hemtjänst i vistelsekommuner av Catharina Bråkenhielm s till statsrådet Maria Larsson kd Den som åker på skidsemester och bryter benet erbjuds snabbt vård på det lokala sjukhuset. Räkningen skickas sedan alltid till personens hemlandsting där personen är skriven och betalar

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2009/10:421 av Vestlund, Börje (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:421 Starkt ökat socialbidragsberoende av Börje Vestlund s till statsrådet Maria Larsson kd Antalet personer som behöver socialbidrag för att klara sin försörjning har ökat dramatiskt. Under hela 2009 betalades det ut 11,1 miljarder kronor i ekonomiskt bistånd. Detta är en ökning

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Starkt ökat socialbidragsberoende

Interpellation 2009/10:418 av Johansson, Morgan (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:418 Växande hälsoklyftor i Sverige av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Under åren 20042008 genomförde en kommission inom WHO en unik global folkhälsostudie. Arbetet leddes av sir Michael Marmot och mynnade ut i rapporten Closing the Gap in a Generation Rapporten

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Paginering