Dokument & lagar (22 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:737 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2014/15:737 Exportlicenser av Krister Örnfjäder S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I Sverige så har vi företag som exporterar ammunition för jakt- och sportskytte. Enligt uppgift så får de inte exportlicens för att exportera sina varor till Serbien. Enligt samma källa så är det tydligen så

Inlämnad: 2015-07-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:737 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:688 av Kent Härstedt (S)

Fråga 2014/15:688 Biltåg av Kent Härstedt S till Statsrådet Anna Johansson S Biltåg är ett bekvämt sätt att resa längre sträckor, man slipper köra men får ändå med sig bilen. För barnfamiljer underlättar det väldigt mycket att kunna låta barnen springa runt på tåget snarare än att sitta still och fastspända under bilresor

Inlämnad: 2015-06-17 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:688 av Kent Härstedt (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:660 av Hans Hoff (S)

Fråga 2014/15:660 FN-personal som utnyttjar barn av Hans Hoff S till Utrikesminister Margot Wallström S Återkommande under flera års tid har det avslöjats att FN-personal utnyttjar barn och kvinnor. Barn, i vissa fall så unga som åtta år, måste ställa upp på sex för att få mat, medicin, vatten och kläder. Det rapporteras

Inlämnad: 2015-06-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:660 av Hans Hoff (S) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:645 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2014/15:645 Trafikverkets ingångna avtal av Krister Örnfjäder S till Statsrådet Anna Johansson S Regionförbundet i Kalmar län och Trafikverket ingick den 7 maj 2010 ett avtal om upprustning av Stångådals- och Tjustbanorna. Avtalet avsåg åtgärder för totalt 200 miljoner kronor under en genomförandetid av fem år.

Inlämnad: 2015-06-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:645 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:642 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2014/15:642 Obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörigheterna C och D av Roza Güclü Hedin S till Statsrådet Anna Johansson S För två år sedan interpellerade jag dåvarande infrastrukturministern Catharina Elmsäter-Svärd M om att det skulle införas en obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörighet C och D.

Inlämnad: 2015-06-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:642 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:628 av Monica Haider (S)

Fråga 2014/15:628 Planskilda korsningar och obevakade korsningar på järnväg av Monica Haider S till Statsrådet Anna Johansson S För någon vecka sedan hände en olycka med bil och tåg mellan Älmhult och Olofström. Det var vid en obevakad övergång. Det är bara tio år sedan det hände senast vid samma övergång och då med dödlig

Inlämnad: 2015-06-04 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:628 av Monica Haider (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:393 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2014/15:393 Trafikverkets kommunikation kring färjan mellan Håkansta och Norderön av Anna-Caren Sätherberg S till Statsrådet Anna Johansson S För drygt ett år sedan genomfördes en av Trafikverket upphandlad besiktning av fästena för färjan mellan Håkansta och Norderön. Dessa befanns då vara i stort behov av reparation

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:393 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:194 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:194 Infrastrukturavgifter av Johan Andersson S till Statsrådet Anna Johansson S Riksdagen fattade i samband med budgetbehandlingen i höstas beslut om att införa infrastrukturavgifter på väg i Sundsvall och Motala från och med den 1 februari 2015. Frågan har uppkommit i Motala bland de resenärer som dagligdags

Inlämnad: 2015-02-04 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:194 av Johan Andersson (S) (pdf, 63 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:193 av Johan Andersson (S)

Fråga 2014/15:193 Cykelutredningen av Johan Andersson S till Statsrådet Anna Johansson S I oktober 2012 överlämnade utredningsman Kent Johansson till dåvarande regeringen SOU 2012:70, Ökad och säkrare cykling I utredningen finns förslag som bereds i regeringen eller redan har beslutats. En fråga som ständigt uppkommer

Inlämnad: 2015-02-04 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:193 av Johan Andersson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:164 av Christer Engelhardt (S)

Fråga 2014/15:164 Nedsläckning av landsbygden av Christer Engelhardt S till Statsrådet Anna Johansson S Stora delar av gatubelysningen på gotländska landsbygden och i tätorterna uppfördes under sent 60-tal och under 70-talet. På dem som vi kallar statliga vägar finns cirka 2 750 lampor. När staten blev väghållare och

Inlämnad: 2015-01-15 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:164 av Christer Engelhardt (S) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:135 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2014/15:135 Utsläpp i Östersjön av Krister Örnfjäder S till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP I veckan har det rapporterats om ytterligare utsläpp i Östersjön. Denna gång så handlar det om paraffin. Kustbevakningen tror att det är ett fartyg som rengjort sina tankar till havs. Paraffinet har sedan stelnat

Inlämnad: 2014-12-12 Besvarare: Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:135 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 66 kB)
Paginering