Dokument & lagar (44 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Interpellation 2009/10:488 av Yazdanfar, Maryam (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:488 Sis verksamhet av Maryam Yazdanfar s till statsrådet Maria Larsson kd Statens institutionsstyrelse, Sis, har ett mycket viktigt uppdrag i att ge vård och behandling till ungdomar med allvarliga psykosociala problem. Dessa ungdomar omhändertas med tvång av samhället och placeras

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sis verksamhet

Interpellation 2009/10:448 av Bråkenhielm, Catharina (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:448 Hemtjänst i vistelsekommuner av Catharina Bråkenhielm s till statsrådet Maria Larsson kd Den som åker på skidsemester och bryter benet erbjuds snabbt vård på det lokala sjukhuset. Räkningen skickas sedan alltid till personens hemlandsting där personen är skriven och betalar

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2009/10:421 av Vestlund, Börje (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:421 Starkt ökat socialbidragsberoende av Börje Vestlund s till statsrådet Maria Larsson kd Antalet personer som behöver socialbidrag för att klara sin försörjning har ökat dramatiskt. Under hela 2009 betalades det ut 11,1 miljarder kronor i ekonomiskt bistånd. Detta är en ökning

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Starkt ökat socialbidragsberoende

Interpellation 2009/10:418 av Johansson, Morgan (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:418 Växande hälsoklyftor i Sverige av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Under åren 20042008 genomförde en kommission inom WHO en unik global folkhälsostudie. Arbetet leddes av sir Michael Marmot och mynnade ut i rapporten Closing the Gap in a Generation Rapporten

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2009/10:812 av Ahlberg, Ann-Christin (s)

den 18 maj Fråga 2009/10:812 Funktionshindrades rätt till sysselsättning av Ann-Christin Ahlberg s till statsrådet Maria Larsson kd Många unga människor med rörelsehinder saknar i dag helt sysselsättning. I första hand är självklart ett vanligt arbete den naturliga utgångspunkten även för personer med rörelsehinder.

Inlämnad: 2010-05-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2009/10:811 av Eneroth, Tomas (s)

den 18 maj Fråga 2009/10:811 Tillgänglighet till uteserveringar av Tomas Eneroth s till statsrådet Maria Larsson kd Riksdagen har tagit ett flertal beslut för att säkerställa att samhällets olika servicefunktioner, boende och arbetsplatser ska vara tillgänglighetsanpassade för personer med funktionshinder. Att bo,

Inlämnad: 2010-05-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2009/10:803 av Bråkenhielm, Catharina (s)

den 11 maj Fråga 2009/10:803 Nedläggningshotet mot mätstationer för pollen av Catharina Bråkenhielm s till socialminister Göran Hägglund kd Palynologiska laboratoriet på Naturhistoriska riksmuseet driver i samverkan med lokala offentliga organ, och/eller privata sponsorer, mätstationer för pollen runt om i vårt

Inlämnad: 2010-05-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2009/10:738 av Sachet, Ameer (s)

den 22 april Fråga 2009/10:738 Utskänkningstider och alkoholrelaterat våld av Ameer Sachet s till statsrådet Maria Larsson kd Flera undersökningar som har gjorts visar på en koppling mellan alkohol och våld, menar IOGT/NTO. Brottsförebyggande rådet, Brå, menar i en studie från 2007 att gärningspersonerna var berusade

Inlämnad: 2010-04-22 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2009/10:335 av Astudillo, Luciano (s)

den 21 april Interpellation 2009/10:335 Krafttag mot hälsoklyftan av Luciano Astudillo s till statsrådet Maria Larsson kd År 2008 publicerade Världshälsoorganisationen en rapport, Closing the Gap av den så kallade Marmotkommissionen. Kommissionen har haft fokus på fördelningen av den globala hälsan, och budskapet

Inlämnad: 2010-04-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Krafttag mot hälsoklyftan

Skriftlig fråga 2009/10:634 av Olander, Ronny (s)

den 12 mars Fråga 2009/10:634 Barnfattigdom i Sverige av Ronny Olander s till statsrådet Maria Larsson kd I Sverige levde 2006 nästan 230 000 barn det vill säga nära en kvarts miljon barn i barnfattigdom, enligt definitionen barn som lever i ekonomiskt utsatta hushåll. Det visar Rädda Barnens senaste rapport. 2006

Inlämnad: 2010-03-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2009/10:280 av Johansson, Morgan (s)

den 5 mars Interpellation 2009/10:280 Resurserna i statens missbrukar- och ungdomsvård av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Den statliga missbrukarvården och ungdomsvården är under stark ekonomisk press. Förra året lades bland annat Frösö LVM-hem ned, med 19 platser och 50 anställda. Nu planeras

Inlämnad: 2010-03-05 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Resurserna i statens missbrukar- och ungdomsvård
Paginering