Dokument & lagar (507 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:828 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:828 Sekos rapport om vägarbetarnas arbetsmiljö av Kadir Kasirga S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 25 juni presenterade Facket för service och kommunikation Sekosom organiserar vägarbetarna, rapporten Med fara för livet Mer än 1 000 Sekomedlemmar har svarat på en enkät som handlar om deras

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:828 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 110 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:801 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:801 Sommarkortet av Anders Österberg S till Finansminister Magdalena Andersson S Sommaren 2018 fick elever i årskurs 69 i grundskolan och år 1 och 2 på gymnasiet sommarkort, ett avgiftsfritt SL-kort som för de unga i Järva och övriga Sverige innebar en möjlighet att resa fritt i sina hemlän. Alla kunde ta

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:801 av Anders Österberg (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:327 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:327 Kriminalitet kopplad till avställda bilar av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Samhällets alla delar behöver samverka för att minska möjligheten till att begå brott. Det handlar om förebyggande arbete på olika nivåer, både när det kommer till den sociala och till den materiella sidan.

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:327 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:319 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:319 Avställda bilar av Lars Mejern Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige ska vara tryggt. Då är det viktigt att samhället ser till att minska möjligheten att begå brott. Det handlar om förebyggande arbete på olika nivåer, både när det kommer till den sociala och den materiella

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:319 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:316 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:316 Behovet av god infrastrukturplanering av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Sveriges infrastruktur är på många håll eftersatt och utsätts ständigt för yttre påverkan både från miljö och från trafik. Detta ser vi inte minst nu när vårt land går mot tjällossning och vår. Men det mesta

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:316 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:12 av Johan Andersson (S)

Fråga 2018/19:12 Förenklade betalningsrutiner för broavgifter av Johan Andersson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Med dagens teknik finns det tekniska möjligheter att underlätta för trafikanter att smidigt kunna betala sina fakturor för exempelvis broavgifter. Med anledning av detta vill jag fråga statsrådet Tomas Eneroth:

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:12 av Johan Andersson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:8 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:8 Isbrytning till hamnar av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S För Värmlands del är Vänersjöfarten oerhört viktig för industrin och vår konkurrenskraft, och det är bra att regeringen tidigare beslutat om satsningar på nya slussar. Men fler utmaningar kvarstår för sjöfarten, bland annat

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:8 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1638 Systematiska attacker mot hazarer i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Afghanistan har djupa och långa relationer med varandra. Sverige är ett mycket uppskattat land i Afghanistan, något som Sverige ska vara stolt över. Vårt bistånd och våra biståndsorganisationer

Inlämnad: 2018-09-03 Svarsdatum: 2018-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1624 Den aktuella situationen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 29 juli 2018 påbörjades fredliga protester för trafiksäkerhet för skolelever i Dhaka, Bangladesh. Det var ett svar på att två elever nyligen hade blivit överkörda. Transportsystemet i Bangladesh har

Inlämnad: 2018-08-20 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1301 Utvecklingen i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Afghanistan är Sveriges största biståndsland. Men utöver biståndet så har Sverige och Afghanistan långa relationer till varandra. Svenska Afghanistankommittén är en av de få biståndsorganisationer som funnits i

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)