Dokument & lagar (63 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2006/07:1627 av Hallengren, Lena (s)

den 7 september Fråga 2006/07:1627 Stöd till kommunernas arbete att minska alkoholkonsumtionen av Lena Hallengren s till statsrådet Maria Larsson kd Regeringen har beslutat att Alkoholkommittén ska läggas ned. Det innebär också slutet på en betydelsefull dialog med Alkoholkommittén och Statens folkhälsoinstitut

Inlämnad: 2007-09-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2006/07:692 av Green, Monica (s)

den 30 augusti Interpellation 2006/07:692 Bättre upplysning om säkert sex av Monica Green s till statsrådet Maria Larsson kd Antalet anmälda fall av syfilis och klamydia fortsätter att öka, detta visar Smittskyddsinstitutets halvårsstatistik för första halvåret 2007. Dessutom ökar både hiv och aborterna i antal.

Inlämnad: 2007-08-30 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2006/07:683 av Green, Monica (s)

den 23 augusti Interpellation 2006/07:683 Bättre upplysning om säker sex av Monica Green s till statsrådet Maria Larsson kd Antalet anmälda fall av syfilis och klamydia fortsätter att öka, detta visar Smittskyddsinstitutets halvårsstatistik för första halvåret 2007. Dessutom ökar både hiv och aborter i antal. Dessa

Inlämnad: 2007-08-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1393 av Axelsson, Lennart (s)

den 19 juni Fråga 2006/07:1393 Tillstånd för tobaksförsäljning av Lennart Axelsson s till statsrådet Maria Larsson kd Ett uppmärksammat fall i Örebro, där ett par personer vid upprepade tillfällen har sålt tobak till minderåriga, har visat på stora brister i den nuvarande tobakslagstiftningen vad gäller påföljderna

Inlämnad: 2007-06-19 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1385 av Axelsson, Christina (s)

den 15 juni Fråga 2006/07:1385 Privatägda äldreboenden av Christina Axelsson s till socialminister Göran Hägglund kd Sverige står inför en demografisk förändring med allt fler äldre och i många kommuner kommer det att finnas stort behov av fler platser på äldreboende. Det brukliga sättet är att kommunen uppför

Inlämnad: 2007-06-15 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1368 av Öberg, Maria (s)

den 14 juni Fråga 2006/07:1368 Kompetensutveckling av personal inom äldreomsorgen av Maria Öberg s till statsrådet Maria Larsson kd Det är ett ansvarsfullt arbete att ta hand om gamla och sjuka. Bemötande, kunskap och lyhördhet avgör kvaliteten i omsorgen. Till detta krävs hög kompetens bland personalen. Kompetensutveckling

Inlämnad: 2007-06-14 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1350 av Liljevall, Désirée (s)

den 12 juni Fråga 2006/07:1350 Handikappanpassning av bostäder av Désirée Liljevall s till statsrådet Maria Larsson kd En undersökning som Socialstyrelsen har gjort visar att många äldre, främst kvinnor, som är rörelsehindrade riskerar att bli fångar i sitt eget hem. Orsaken är att fastigheterna inte är handikappanpassade.

Inlämnad: 2007-06-12 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1287 av Markström, Elisebeht (s)

den 31 maj Fråga 2006/07:1287 Män som är våldsamma av Elisebeht Markström s till justitieminister Beatrice Ask m Det finns 3 miljoner kronor avsatta i budgeten för åtgärder vad gäller män som är våldsamma. Det har ännu efter fem månader inte gått att få fram information hur och till vad regeringen tänkt att dessa

Inlämnad: 2007-05-31 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1284 av Adolfsson Elgestam, Carina (s)

den 31 maj Fråga 2006/07:1284 Införselkvoter av Carina Adolfsson Elgestam s till statsrådet Maria Larsson kd Under valrörelsen var det parti som folkhälsoministern företräder mycket aktivt när det gällde att Sverige skulle få rätt att återinföra betydligt restriktivare införselkvoter för alkohol än vad vi har i

Inlämnad: 2007-05-31 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2006/07:1278 av Israelsson, Margareta (s)

den 30 maj Fråga 2006/07:1278 Pneumokockvaccinering av barn av Margareta Israelsson s till socialminister Göran Hägglund kd För några veckor sedan blev en liten ettårig flicka döv och blind efter en pneumokockhjärnhinneinflammation. Detta lilla barn blev berövad sina två viktigaste sinnen och blir som en fånge

Inlämnad: 2007-05-30 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2006/07:579 av Nordén, Marie (s)

den 28 maj Interpellation 2006/07:579 Villkoren för frivilliga samhällsarbetare av Marie Nordén s till statsrådet Maria Larsson kd Det finns en stor grupp i samhället som i det tysta gör en enormt viktig insats för en mycket liten ersättning. Det handlar om gode män, kontaktpersoner, stödfamiljer, förvaltare, övervakare

Inlämnad: 2007-05-28 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Villkoren för frivilliga samhällsarbetare
Paginering