Dokument & lagar (176 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1638 Systematiska attacker mot hazarer i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige och Afghanistan har djupa och långa relationer med varandra. Sverige är ett mycket uppskattat land i Afghanistan, något som Sverige ska vara stolt över. Vårt bistånd och våra biståndsorganisationer

Inlämnad: 2018-09-03 Svarsdatum: 2018-09-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1638 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1624 Den aktuella situationen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 29 juli 2018 påbörjades fredliga protester för trafiksäkerhet för skolelever i Dhaka, Bangladesh. Det var ett svar på att två elever nyligen hade blivit överkörda. Transportsystemet i Bangladesh har

Inlämnad: 2018-08-20 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1624 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1301 Utvecklingen i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Afghanistan är Sveriges största biståndsland. Men utöver biståndet så har Sverige och Afghanistan långa relationer till varandra. Svenska Afghanistankommittén är en av de få biståndsorganisationer som funnits i

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1173 Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 12 maj är det 20 år sedan gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea bröt ut. Konflikten, som krävde mer än 100 000 liv, är fortfarande olöst och påverkar regional utveckling och stabilitet

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1114 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1114 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I Bangladesh arresteras medlemmar i oppositionspartiet BNP och andra politiska aktivister godtyckligt. Human Right Watch har i ett flertal uttalanden uppmärksammat situationen. Hundratals arresteringar har skett

Inlämnad: 2018-03-28 Svarsdatum: 2018-04-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1114 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1067 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1067 Situationen i Etiopien av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Etiopien är ett land med snabbt växande ekonomi, och Afrikas näst folkrikaste. Sverige och Etiopien har många historiska anknytningar till varandra, och sedan 1930-talet har Sverige investerat inom såväl den privata som

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1067 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2017/18:606 Lagförslag i Irak som kan tillåta barnäktenskap av Roza Güclü Hedin S till Utrikesminister Margot Wallström S Religiösa samfund i Irak ska enligt nytt lagförslag själva kunna besluta om vilka som får gifta sig. Detta väcker såväl ilska som oro och förtvivlan i civilsamhället, som tidigare stått emot

Inlämnad: 2018-01-19 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:606 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:171 Terrordådet i Somalia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen skedde ett fruktansvärt terrordåd i Mogadishu i området Wadajir. Det är ett känt affärsområde med många restauranger, hotell, vårdkliniker och gatuhandel. Det är ett mycket populärt område även bland internationella

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:171 av Anders Österberg (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:170 Utvecklingen i Bangladesh av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen träffade jag företrädare för oppositionen i Bangladesh. De uttryckte oro över utvecklingen i landet. Sveriges Radio har också flera förtjänstfulla reportage om den politiska kontext som Bangladesh befinner

Inlämnad: 2017-10-25 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:170 av Anders Österberg (S) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:110 Situationen i Afghanistan av Maria Andersson Willner S till Utrikesminister Margot Wallström S Minst 1 662 civila dödades i Afghanistan under första halvåret i år. Minst 20 procent av dåden skedde i Kabul, som är att betrakta som en av de fredligaste delarna av landet. Enligt FN omkom minst 150 personer

Inlämnad: 2017-10-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:737 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2014/15:737 Exportlicenser av Krister Örnfjäder S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I Sverige så har vi företag som exporterar ammunition för jakt- och sportskytte. Enligt uppgift så får de inte exportlicens för att exportera sina varor till Serbien. Enligt samma källa så är det tydligen så

Inlämnad: 2015-07-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:737 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:688 av Kent Härstedt (S)

Fråga 2014/15:688 Biltåg av Kent Härstedt S till Statsrådet Anna Johansson S Biltåg är ett bekvämt sätt att resa längre sträckor, man slipper köra men får ändå med sig bilen. För barnfamiljer underlättar det väldigt mycket att kunna låta barnen springa runt på tåget snarare än att sitta still och fastspända under bilresor

Inlämnad: 2015-06-17 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:688 av Kent Härstedt (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:660 av Hans Hoff (S)

Fråga 2014/15:660 FN-personal som utnyttjar barn av Hans Hoff S till Utrikesminister Margot Wallström S Återkommande under flera års tid har det avslöjats att FN-personal utnyttjar barn och kvinnor. Barn, i vissa fall så unga som åtta år, måste ställa upp på sex för att få mat, medicin, vatten och kläder. Det rapporteras

Inlämnad: 2015-06-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:660 av Hans Hoff (S) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:645 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2014/15:645 Trafikverkets ingångna avtal av Krister Örnfjäder S till Statsrådet Anna Johansson S Regionförbundet i Kalmar län och Trafikverket ingick den 7 maj 2010 ett avtal om upprustning av Stångådals- och Tjustbanorna. Avtalet avsåg åtgärder för totalt 200 miljoner kronor under en genomförandetid av fem år.

Inlämnad: 2015-06-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:645 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 65 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:642 av Roza Güclü Hedin (S)

Fråga 2014/15:642 Obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörigheterna C och D av Roza Güclü Hedin S till Statsrådet Anna Johansson S För två år sedan interpellerade jag dåvarande infrastrukturministern Catharina Elmsäter-Svärd M om att det skulle införas en obligatorisk riskutbildning för körkortsbehörighet C och D.

Inlämnad: 2015-06-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:642 av Roza Güclü Hedin (S) (pdf, 81 kB)