Dokument & lagar (893 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:832 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2019/20:832 Möjligheter med arbetsintegrerande sociala företag av Åsa Eriksson S till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Att alla människors förmåga tas till vara, oavsett hur den ser ut, är ett av de bärande fundamenten i den socialdemokratiska arbetsmarknadspolitiken. Trots det är det alldeles för många som

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-05 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:832 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:719 av Sultan Kayhan (S)

Fråga 2019/20:719 Reformeringen av Arbetsförmedlingen av Sultan Kayhan S till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Skyddsombuden på Arbetsförmedlingen larmar om en alldeles för hög arbetsbelastning. Orsaken är den planerade reformering som har lett till att många anställda har lämnat myndigheten, samtidigt som en motsvarande

Inlämnad: 2019-12-23 Svarsdatum: 2020-01-10 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:719 av Sultan Kayhan (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:624 av Pyry Niemi (S)

Fråga 2019/20:624 Införande av produktionsincitament för film- och tv-produktion av Pyry Niemi S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Följande pressmeddelande från regeringen publicerades den 20 december 2017: I går tog närings- och innovationsminister Mikael Damberg och kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke

Inlämnad: 2019-12-12 Svarsdatum: 2020-01-09 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:624 av Pyry Niemi (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:511 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2019/20:511 Civilsamhällets roll i integrationsarbetet av Åsa Eriksson S till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Regeringen fördelar medel via länsstyrelserna för projekt som ska förbättra integrationen. Dessa medel kan förstås användas på lite olika sätt men regeringen vill gissningsvis ha mycket pang för pengarna

Inlämnad: 2019-11-28 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:511 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S)

Fråga 2019/20:234 Kemikalieskatten av Olle Thorell S till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten infördes i juli 2017 och skärptes i år. För att komma till rätta med kemikalier i elektronik och i vitvaror tas en skatt ut efter hur mycket produkten väger. Men utländska företag berörs inte av skatten. Svenska

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:212 av Patrik Engström (S)

Fråga 2019/20:212 Sanering av byggbranschen av Patrik Engström S till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Nyligen genomfördes en landsomfattande genomlysning av byggbranschen. Under kontrollveckan besökte Arbetsförmedlingen, Arbetsmiljöverket, Ekobrottsmyndigheten, Försäkringskassan, Jämställdhetsmyndigheten, Migrationsverket,

Inlämnad: 2019-10-18 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2019/20:212 av Patrik Engström (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:102 av Linus Sköld (S)

Fråga 2019/20:102 Gruvprojekten i Kallak och Laver av Linus Sköld S till Näringsminister Ibrahim Baylan S I Norrbotten finns två stora mineralfyndigheter som två olika bolag ansökt om koncession för. Det ena gäller en järnmalmsgruva i Kallak i Jokkmokks kommun, det andra en koppargruva i Laver i Älvsbyns kommun. Tillväxt

Inlämnad: 2019-10-03 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:102 av Linus Sköld (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:737 Skatteregler för jobbpendlarna av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Varje vecka pendlar cirka 5 400 personer från sitt boende i Värmland till ett arbete i Norge. Men även om våra landsgränser är öppna återstår flera gränshinder för dem som arbetar i ett annat land. För någon

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:458 av Olle Thorell (S)

Fråga 2018/19:458 Nollvision för mäns våld mot kvinnor av Olle Thorell S till Socialminister Lena Hallengren S Mäns våld mot kvinnor orsakar alltför mycket död och lidande. Inte sällan tvingas barn bevittna våldet, och kostnaderna för samhället är enorma. Situationen är oacceptabel och ovärdig ett av världens mest jämställda

Inlämnad: 2019-03-27 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:458 av Olle Thorell (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)