Dokument & lagar (878 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S)

Fråga 2019/20:234 Kemikalieskatten av Olle Thorell S till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten infördes i juli 2017 och skärptes i år. För att komma till rätta med kemikalier i elektronik och i vitvaror tas en skatt ut efter hur mycket produkten väger. Men utländska företag berörs inte av skatten. Svenska

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:234 av Olle Thorell (S) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:62 Dansk public service i Skåne av Per-Arne Håkansson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Att ta del av nyheter och underhållning från Danmark i Skåne var under en lång rad av år, redan sedan public service-sändningarna en gång började, en självklarhet. Det hade det goda med sig att det underlättade

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:790 Stöd till mindre lokala nyhetsbyråer av Anders Österberg S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I år ska ett statligt stöd för att stärka den lokala journalistiken delas ut. Konkurrensen om pengarna är hård och fler än 30 företag har sökt, varav flera stora tidningshus som omsätter miljarder

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S) (pdf, 116 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:764 Länsmuseernas ekonomiska situation av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Länsmuseerna är sammantaget Sveriges största museum. De finns i alla län och på orter som Kalmar, Uddevalla, Lund och Luleå. Varje år besöker över 4 miljoner människor landets länsmuseer. Deras verksamhetsområde

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:762 Mediestödet av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Dagens medielandskap står inför stora utmaningar. Två av dessa som vi måste bemöta är för det första behovet av lokal medienärvaro. Det krävs för att vi som medborgare ska kunna följa och påverka vad som händer omkring oss.

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:755 Gränshinder mellan de nordiska länderna av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S Det nordiska samarbetet går långt bak i tiden, och våra arbetsmarknadsregioner går i dag över landsgränserna. Exempelvis pendlar varje vecka ca 5 400 värmlänningar till ett arbete i Norge. Men trots öppna gränser

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:755 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:737 Skatteregler för jobbpendlarna av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Varje vecka pendlar cirka 5 400 personer från sitt boende i Värmland till ett arbete i Norge. Men även om våra landsgränser är öppna återstår flera gränshinder för dem som arbetar i ett annat land. För någon

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:737 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:722 Inkludering av barn med särskilda diagnoser av Kadir Kasirga S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vi har alla varit barn och vi har alla olika minnen av vår barndom, både fina minnen men även minnen som vi helst skulle vilja bli av med. Det kan handla om att man blev mobbad eller att man

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2018/19:349 Utbildning för statsanställda för att stärka antikorruptionsarbetet av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Att arbeta i statlig och offentlig förvaltning ställer särskilda krav på integritet och trovärdighet. Utbildning och fortbildning är avgörande ingredienser för att bekämpa och

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:349 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S)

Fråga 2018/19:260 Antalet tillgängliga personnummer av ClasGöran Carlsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Via medier och personliga kontakter med drabbade har jag blivit uppmärksammad på det dilemma som uppstår när Skatteverket har slut på unika personnummer. Personnumren började ta slut för vissa datum omkring

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:260 av ClasGöran Carlsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)