Dokument & lagar (52 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:115 Den politiska hungerstrejken i Turkiet av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 7 november 2018 hungerstrejkar Leyla Güven, parlamentariker för socialdemokratiska HDP, i protest mot fängslandena av demokratiskt folkvalda politiker och mot den inhumana isoleringen av PKK-ledaren

Inlämnad: 2019-02-04 Svarsdatum: 2019-02-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:115 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:71 Situationen i Sudan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan den 13 december sker omfattande demonstrationer i Sudan. Det finns många faktorer som har utlöst demonstrationerna, bland annat ökade priser på bröd och olja samt krav på respekt för mänskliga rättigheter. Protesterna

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:71 av Anders Österberg (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2007/08:1603 av Hägg, Carina (s)

den 1 september Fråga 2007/08:1603 Anslag till kvinnojourer av Carina Hägg s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Länsstyrelserna fick under 2006 regeringens uppdrag att fördela 77,5 miljoner kronor i statliga medel till kommuner, kvinnojourer och brottsofferjourer för att utveckla verksamheterna

Inlämnad: 2008-09-01 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1568 av Bråkenhielm, Catharina (s)

den 21 augusti Fråga 2007/08:1568 Skydd och rättssäkerhet för personer med demenssjukdom av Catharina Bråkenhielm s till statsrådet Maria Larsson kd Demens är ett samlingsnamn för sjukliga förändringar i hjärnan som påverkar såväl minnet som tankeförmågan. Det är ett handikapp som skapar ett stort behov av stöd

Inlämnad: 2008-08-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1524 av Axelsson, Lennart (s)

den 6 augusti Fråga 2007/08:1524 Tillgängligheten till tobak av Lennart Axelsson s till statsrådet Maria Larsson kd Den senaste rapporten från Socialstyrelsens register över dödsorsaker visar att lungcancer, genom tidigare decenniers rökvanor, nu har gått förbi bröstcancer som den vanligaste dödsorsaken bland kvinnor.

Inlämnad: 2008-08-06 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1405 av Ludvigsson, Anne (s)

den 24 juni Fråga 2007/08:1405 HPV-vaccination av Anne Ludvigsson s till statsrådet Maria Larsson kd Varje år som går utan allmän vaccination mot humant papillomvirus, HPV, förlorar en hel årskull unga flickor möjligheten att genom samhällets försorg bli vaccinerade mot en livshotande cancersjukdom. Samtidigt vet

Inlämnad: 2008-06-24 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1223 av Eriksson, Birgitta (s)

den 15 maj Fråga 2007/08:1223 Initiativ för kvalitetssäkring inom socialtjänsten av Birgitta Eriksson s till socialminister Göran Hägglund kd Akademikerförbundet SSR har låtit ett opinionsinstitut intervjua ett stort antal socialsekreterare om deras arbetssituation. Undersökningen visar att sju av tio socialsekreterare

Inlämnad: 2008-05-15 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2007/08:766 av Axelsson, Christina (s)

den 13 maj Interpellation 2007/08:766 Tillgänglighet i boendet för äldre av Christina Axelsson s till statsrådet Mats Odell kd Många äldre bor i dag i bostadsområden som byggdes under 1940-talet, 1950-talet och 1960-talet med lägenheter utan hiss. Även där det finns hiss förekommer ofta trappavsatser upp till hissplanet

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgänglighet i boendet för äldre

Interpellation 2007/08:662 av Lilja, Lars (s)

den 9 maj Interpellation 2007/08:662 Dopningskontroller utanför idrotten av Lars Lilja s till justitieminister Beatrice Ask m Dopning är något som ofta förknippas med idrott, men mycket tyder på att det är ett större problem utanför den etablerade idrotten. Dopning och då främst anabola androgena steroider AAS

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Dopningskontroller utanför idrotten

Skriftlig fråga 2007/08:1190 av Lilja, Lars (s)

den 9 maj Fråga 2007/08:1190 Åtgärder mot KOL av Lars Lilja s till statsrådet Maria Larsson kd KOL är en mycket allvarlig sjukdom. Den har ökat med 163 procent mellan 1965 och 1998 samtidigt som andra allvarliga sjukdomar som till exempel hjärt-kärlsjukdomar och stroke minskat med ca 60 procent under samma tid.

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Skriftlig fråga 2007/08:1175 av Lundh, Fredrik (s)

den 7 maj Fråga 2007/08:1175 239 vräkta barn av Fredrik Lundh s till statsrådet Mats Odell kd Inga barn ska vräkas. Det är ett av regeringens mål i den så kallade hemlöshetsstrategi som presenterades för drygt ett år sedan. Syftet med strategin sägs vara att skapa en struktur som gör det tydligt att många aktörer

Inlämnad: 2008-05-07 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2007/08:646 av Pärssinen, Raimo (s)

den 6 maj Interpellation 2007/08:646 Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen av Raimo Pärssinen s till statsrådet Maria Larsson kd Riskkapitalägda vårdbolag tar över alltmer av äldrevården i landet. Attendo Care är ett av landets ledande privata vårdföretag inom äldreomsorgen och omsätter 2,6 miljarder per år. TV 4:s

Inlämnad: 2008-05-06 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Riskkapitalbolag inom äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2007/08:1139 av Axelsson, Lennart (s)

den 23 april Fråga 2007/08:1139 Anmälningsplikt vid oro för funktionshindrad av Lennart Axelsson s till statsrådet Maria Larsson kd Anställda vid den dagliga verksamheten i Nora har framfört sin oro över att det inte finns någon möjlighet att via ett lagligt stöd kunna göra anmälan till socialtjänst eller polis

Inlämnad: 2008-04-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Interpellation 2007/08:604 av Johansson, Morgan (s)

den 18 april Interpellation 2007/08:604 Handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården av Morgan Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd I oktober 2005 presenterade den sociala barn- och ungdomsvårdskommittén sitt slutbetänkande, Källan till en chans SOU 2005:81Den socialdemokratiska regeringen hade

Inlämnad: 2008-04-18 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Handlingsplan för den sociala barn- och ungdomsvården

Skriftlig fråga 2007/08:1069 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 11 april Fråga 2007/08:1069 Gränsskydd och narkotikabekämpning av Jan Emanuel Johansson s till statsrådet Maria Larsson kd Regeringen planerar att lägga ned tullen i Kapellskär av besparingsskäl vilket vittnar om en väldigt snäv syn på begreppet besparing. Att som Tullutredningen påstå att den föreslagna omorganisationen

Inlämnad: 2008-04-11 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Paginering