Dokument & lagar (3 088 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M)

Fråga 2019/20:976 Falska anklagelser mot Michael Rawlinson av Pål Jonson M till Utrikesminister Ann Linde S Svenska Dagbladet har i en serie artiklar uppmärksammat den svenske underrättelseofficeren Michael Rawlinsons situation med anledning av hans tjänstgöring som chef för EU:s kriminalunderrättelseverksamhet Eulex

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:976 av Pål Jonson (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:972 Ökad diskriminering av minoriteter i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I den islamiska republiken Iran demonstrerar tusen och åter tusen människor för frihet och mänskliga rättigheter. För många människor i landet har det gått upp att det är den egna regimen som förtrycker folket.

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:972 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2019/20:970 Taiwans inkludering i WHO av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset är klassificerat som samhällsfarligt och hanteras med stor försiktighet av internationella organisationer, hälso- och sjukvården och allmänheten. Därför är det förvånande att Världshälsoorganisationen WHO

Inlämnad: 2020-02-17 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:970 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:960 Den förra utrikesministerns uppdrag i FN av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S I början av året meddelade den före detta utrikesministern Margot Wallström i en intervju med Nya Wermlands-Tidningen att hon accepterat att ta på sig ett nytt uppdrag för FN:s generalsekreterare, i hans

Inlämnad: 2020-02-14 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:960 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2019/20:339 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde har på min skriftliga fråga 2019/20:917 bland annat svarat att PLO, som tog avstånd från terrorism 1988, anger att man betalar ut pengar till fängslade och skadade palestinier

Inlämnad: 2020-02-13 Svarsdatum: 2020-03-24 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:339 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD)

Fråga 2019/20:936 Ambassaders omvärldsbevakning av Sven-Olof Sällström SD till Utrikesminister Ann Linde S I början av november 2019 uppmärksammades i svenska medier att Iraks försvarsminister har dubbelt medborgarskap, både irakiskt och svenskt. Det framkom också att detta redan våren 2019 uppmärksammats i irakiska medier,

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:936 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2019/20:930 Budgetstöd till palestinska myndigheten av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Ann Linde S Utrikesminister Ann Linde träffade nyligen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Efter mötet mellan utrikesminister Ann Linde och Vänskapsförbundet Sverige-Israel skrev nättidningen Världen idag en artikel om

Inlämnad: 2020-02-10 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:930 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Fråga 2019/20:917 Palestina och terrorlöner av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Utrikesminister Ann Linde S Tidningen Världen idag rapporterade nyligen om ett möte mellan utrikesministern och Vänskapsförbundet SverigeIsrael, där man bland annat diskuterade de så kallade terrorlöner som betalas ut till palestinier som

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:917 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2019/20:912 Turkiets användning av vit fosfor av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Ann Linde S Hösten 2019 invaderades det förhållandevis fredliga och välfungerande kurddominerade området Rojava i nordöstra Syrien av jihadister understödda av Turkiet. Ett angrepp som fördömdes av den svenska regeringen och

Inlämnad: 2020-02-06 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:912 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:895 Republiken Kina Taiwan i WHO av Tobias Andersson SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverigedemokraterna har i riksdagen motionerat om att Republiken Kina stegvis ska inkluderas i det internationella samfundet. Vår mening är att Sverige måste stödja Republiken Kinas deltagande inom multilaterala organisationer,

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:895 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:890 Terroristlöner av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Sverige är en av de största biståndsgivarna till den palestinska myndigheten PASvenska skattemedel möjliggör att PA kan fortsätta betala ut så kallade terroristlöner, som betalas ut till palestinier som mördat israeler eller till dessa

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:890 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:889 Coronavirusets spridning och Taiwans deltagande i WHO av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Sedan utbrottet av det nya coronaviruset i Wuhan, Kina, har sjukdomsfall rapporterats från 24 länder. I Kina beräknas antalet smittade överstiga 20 000, och över 400 personer har dött av smittan.

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:889 av Boriana Åberg (M) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:876 Taiwan i WHO av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Coronaviruset sprids över världen. Världshälsoorganisationen WHO har utlyst hälsonödläge, som syftar till att försöka främja det internationella samarbetet för att kämpa mot viruset. När WHO höll ett två dagar långt akutmöte med de länder

Inlämnad: 2020-02-04 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:876 av Björn Söder (SD) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:864 av Hans Rothenberg (M)

Fråga 2019/20:864 Taiwans samverkan med WHO av Hans Rothenberg M till Utrikesminister Ann Linde S I takt med att coronaviruset sprider sig står Taiwan inför en allt mer kritisk situation. Inte enbart beroende på landets geografiska läge utan även för att Taiwan fortfarande är blockerat av WHO, vilket innebär en ömsesidig

Inlämnad: 2020-01-31 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:864 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD)

Fråga 2019/20:828 Ambassads tillgänglighet för svenska medborgare av Björn Söder SD till Utrikesminister Ann Linde S Enligt uppgift på internetsidan Sweden Abroad är Sveriges ambassad i Kina stängd under hela det kinesiska nyårsfirandet. Med anledning av utbrottet av coronaviruset meddelade dock UD:s pressansvarige i

Inlämnad: 2020-01-29 Svarsdatum: 2020-02-07 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:828 av Björn Söder (SD) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2019/20:274 Insyn i Irans haverikommission av Arin Karapet M till Utrikesminister Ann Linde S Den 8 januari blev flight PS752 från Ukraine International Airlines nedskjutet av iranska revolutionsgardets luftvärnsrobotar. Samtliga 176 passagerare ombord omkom, varav 17 personer var svenska medborgare eller

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-02-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2019/20:274 av Arin Karapet (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Insyn i Irans haverikommission

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD)

Fråga 2019/20:784 Sveriges arbete för kristnas rätt att inte förföljas av Staffan Eklöf SD till Utrikesminister Ann Linde S Den 15 januari publicerade organisationen Open Doors sin årliga lista över länder där kristna förföljs. Kristna anses vara den mest förföljda gruppen religionsutövare i världen. 260 miljoner kristna

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:784 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:783 Slavliknande förhållanden i Libyen av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Ett förstärkt vapenembargo, vapenvila och ett slut på utländsk inblandning i Libyen. Det enades Ryssland, Turkiet, USA och andra världsmakter om på det toppmöte i Berlin som nyligen genomfördes. Tanken är att slutdeklarationen

Inlämnad: 2020-01-21 Svarsdatum: 2020-01-29 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:783 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:740 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:740 Presidentvalet i Taiwan av Boriana Åberg M till Utrikesminister Ann Linde S Den 11 januari var det presidentval i Taiwan. Den sittande presidenten Tsai Ing-wen omvaldes med 57,1 procent av rösterna, fler än någon annan taiwanesisk president i historien. Tsai Ing-wen, som är den första kvinnan på presidentposten

Inlämnad: 2020-01-13 Svarsdatum: 2020-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:740 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:736 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2019/20:736 Utrikesministerns närvaro i riksdagen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Ann Linde S Frågestunderna i riksdagen är nu schemalagda fram till den 11 juni. Dessa möten på torsdagar är ett viktigt instrument för riksdagsledamöterna att fullgöra sitt uppdrag att granska och kritiskt följa regeringens

Inlämnad: 2020-01-10 Svarsdatum: 2020-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:736 av Hans Wallmark (M) (pdf, 76 kB)