Dokument & lagar (889 träffar)

Interpellation 2019/20:148 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:148 Måluppfyllnad i livsmedelsstrategin av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Jennie Nilsson S Sveriges lantbrukare behöver respekt, hopp och framtidstro. Men i stället får de uppleva att S-MP-regeringen motarbetar dem på område efter område. Trakasserierna från djurrättsaktivister blir alltmer allvarliga,

Inlämnad: 2019-11-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:148 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2019/20:129 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:129 Rovdjurspolitiken av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S Under hösten har det skett ett flertal attacker från varg på hundar och tamboskap i Gävleborg. Hundägare har fått se sina hundar attackerade och dödade av varg. Barnfamiljer har haft varg på sin gård. En uppgiven lantbrukare

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:129 av Lars Beckman (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:361 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2019/20:361 Sveriges nationalsång i kursplanen för musik av Boriana Åberg M till Utbildningsminister Anna Ekström S I december väntas Skolverket lämna in ett förslag till regeringen angående ny kursplan i grundskolan. I denna kursplan stryks nationalsången, svenska och nordiska barnvisor samt psalmer ur musikundervisningen

Inlämnad: 2019-11-12 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:361 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2019/20:83 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2019/20:83 Digital likvärdighet i skolan av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Anna Ekström S Digitala verktyg innebär nya pedagogiska möjligheter för skolan. År 2017 beslutade regeringen om en digital strategi för skolan. SKL och Skolverket fick i uppgift att ta fram en handlingsplan baserat på

Inlämnad: 2019-10-24 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:83 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 95 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:235 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:235 Kompensation till fiskare av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Den 17 oktober 2019 meddelade regeringen att yrkesfiskare med torsklicens som uppfyller ett antal kriterier kommer att kompenseras ekonomiskt med anledning av fiskestoppet i Östersjön som gäller från den 24 juli till den 31

Inlämnad: 2019-10-22 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:235 av Betty Malmberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:221 av Maria Stockhaus (M)

Fråga 2019/20:221 Idrottsutbildningarnas framtid av Maria Stockhaus M till Utbildningsminister Anna Ekström S Våren 2019 togs ett utskottsinitiativ på Moderaternas initiativ, som ett enigt utbildningsutskott ställde sig bakom. Enligt utskottets beslut bör regeringen utreda möjligheterna att införa särskilda regleringar

Inlämnad: 2019-10-21 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:221 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:118 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2019/20:118 Länsstyrelsernas agerande i älgtilldelningsärenden av Sten Bergheden M till Statsrådet Jennie Nilsson S Länsstyrelsen i Västra Götaland har fattat ett beslut om att 49 av 271 licensområden i Västra Götaland inte får skjuta några älgar i år på grund av att de har rapporterat in förra årets avskjutning

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:118 av Sten Bergheden (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2019/20:117 Förnyande av fiskerätter av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S För en tid sedan uppmärksammade radioprogrammet Kaliber den 16 september 2019 att svenska yrkesfiskare i flera fall hade uppgett fel sammansättning av hur mycket sill respektive skarpsill de hade fångat. Med tanke på att

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:117 av Betty Malmberg (M) (pdf, 96 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:38 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2019/20:38 Provtagning av hjortdjur av Åsa Coenraads M till Statsrådet Jennie Nilsson S Fall av avmagringssjukdomen Chronic Wasting Disease CWD har nu hittats på två olika platser i Sverige oberoende av varandra. Sjukdomen påvisades för några år sedan hos vildrenar i Norge, och Sverige satte då igång med en omfattande

Inlämnad: 2019-09-20 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:38 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:37 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2019/20:37 Export av svenskt griskött till Kina av Åsa Coenraads M till Statsrådet Anna Hallberg S Med anledning av det stora utbrottet av afrikansk svinpest i Kina har landet slaktat ut och kasserat 10 000 ton griskött. Den 18 september rapporterades det på nyheterna att Kina tvingas öppna sina strategiska reservlager

Inlämnad: 2019-09-20 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:37 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:36 av Åsa Coenraads (M)

Fråga 2019/20:36 Afrikansk svinpest av Åsa Coenraads M till Statsrådet Jennie Nilsson S Afrikansk svinpest sprider sig runt om i Europa. Sverige är direkt utsatt från Östeuropa och Ryssland. Nu kommer även rapporter om enstaka utbrott i Belgien. Smittan sprids snabbt via djur men även genom livsmedel. Även om det pågår

Inlämnad: 2019-09-20 Svarsdatum: 2019-10-02 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:36 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2018/19:958 Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren av Åsa Eriksson S till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste årens varma och torra somrar har bidragit till att utbredningen av granbarkborre i svenska skogar ökar kraftigt. För skogsbruket innebär detta att virke till mycket stora ekonomiska värden riskerar

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M)

Fråga 2018/19:918 Utrikesministerns uttalande i samband med högnivåbesök från Iran av Magdalena Schröder M till Utrikesminister Margot Wallström S Värderingar bör vara kärnan i all politik, även utrikespolitiken. Samtal och diplomati tillhör de viktigaste verktygen i utrikespolitiken, men för en regering som stoltserar

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:918 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:917 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2018/19:917 3R-centret av Betty Malmberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Jordbruksverket hyser ett så kallat 3R-center inom sin myndighet. De tre R:en är en förkortning för replace, reduce and refineoch syftet med centret är att bidra till att användningen av försöksdjur ska minska. Av Jordbruksverkets regleringsbrev

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:917 av Betty Malmberg (M) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:904 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2018/19:904 Granbarkborren av Lotta Finstorp M till Statsrådet Jennie Nilsson S Granbarkborrens härjningar fortsätter och gör stor skada på Sveriges granbestånd. Den cirka fyra millimeter korta baggen dödar stora friska granar, och vissa län är mer drabbade än andra. I år är Sörmland är ett av de län som är hårdast

Inlämnad: 2019-08-20 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:904 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:895 Förtrycket av kvinnor i Iran av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Irans utrikesminister Javad Zarif kommer att besöka Stockholm den 2021 augusti och träffar då utrikesminister Margot Wallström. Iran är ett land där kvinnors politiska, ekonomiska, kulturella och individuella rättigheter

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:895 av Boriana Åberg (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:893 Taiwans deltagande i internationella FN-sammanhang av Boriana Åberg M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1971 har Folkrepubliken Kina blockerat Republiken Kinas Taiwans möjligheter att delta i internationella FN-sammanhang. Folkrepubliken Kina stod bakom tillbakadragandet av Republiken Kinas

Inlämnad: 2019-08-16 Svarsdatum: 2019-09-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:893 av Boriana Åberg (M) (pdf, 90 kB)