Dokument & lagar (593 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:841 Försvarsberedningens säkerhetspolitiska bedömning av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I december 2017 presenterade Försvarsberedningen sin delrapport Motståndskraft, där inriktningen för uppbyggandet av det civila försvaret och det svenska totalförsvaret angavs. Utgångspunkten

Inlämnad: 2019-07-05 Svarsdatum: 2019-07-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:841 av Hans Wallmark (M) (pdf, 102 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:822 Rysslands rösträtt i Europarådet av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan Rysslands illegala annektering av Krim 2014 har det funnits en bred politisk uppbackning i Sverige bakom stöd till Ukraina och uppslutning bakom internationell rätt. Rysslands rösträtt i Europarådet den

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:822 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:814 Hantering av barn till IS-anhängare av Hans Wallmark M till Socialminister Lena Hallengren S Från regeringens sida har det tidigare angivits att antalet föräldralösa barn till IS-anhängare beräknas till 1214 stycken, varav flera redan nu åter befinner sig i Sverige. I övrigt antas det finnas kanske 60

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:814 av Hans Wallmark (M) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:813 Barn till IS-anhängare av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S För någon dag sedan kunde Sveriges Radios Ekoredaktion rapportera om Center mot våldsbejakande extremisms arbete. Det är en verksamhet som sorterar under Morgan Johansson som minister. Det uppgavs att

Inlämnad: 2019-06-20 Svarsdatum: 2019-07-08 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:813 av Johan Forssell (M) (pdf, 97 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:696 Sveriges relationer till Israel av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna med Israel kraftigt försämrades.

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:696 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:695 Erkännandet av Palestina och Sveriges bidrag till fredsprocessen av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Den förra socialdemokratiskt ledda regeringen och utrikesminister Margot Wallström startade förra mandatperioden med att erkänna Palestina. Följden blev att de svenska relationerna

Inlämnad: 2019-05-24 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:687 Inställt firande av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S I mitten av maj 2019 skulle 70-årsdagen av FN:s deklaration om mänskliga rättigheter firas med ett evenemang på ett museum i Stockholm. Rubriken var Stand up for human rightsoch gästerna

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:687 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:253 av Noria Manouchi (M)

Interpellation 2018/19:253 Förstelärare i utanförskapsområden av Noria Manouchi M till Utbildningsminister Anna Ekström S Var fjärde elev som slutade nionde klass våren 2018 saknade fullständiga betyg. Drygt en av sex elever var inte behörig till gymnasiet. En stor del av de elever som har svårigheter att nå kunskapsmålen

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:253 av Noria Manouchi (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förstelärare i utanförskapsområden

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M)

Interpellation 2018/19:198 Studiero av Kristina Axén Olin M till Utbildningsminister Anna Ekström S Under hösten 2018 genomförde Skolinspektionen Skolenkäten för 17:e gången sedan år 2010. I april presenterades en rapport med ett urval av resultaten med fokus på trygghet, studiero, stöd och stimulans. Dessa är grundläggande

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:198 av Kristina Axén Olin (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Studiero

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:535 Säkerhetspolitiska bedömningar i den kommande Arktisstrategin av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Vid Arktiskt Forum i Sankt Petersburg i april deltog statsminister Stefan Löfven. Han hade ett bilateralt möte med Rysslands president Vladimir Putin. Det var det första bilaterala

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:533 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:533 Mediefrihet i Turkiet av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S Mediasituationen i Turkiet är sedan länge svår, och ett flertal oppositionella journalister är fängslade. Ett stort antal tidningar har stängt efter beslut av domstol. Turkiet har tidigare beslutat att stänga den kurdiska

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:533 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:528 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:528 Krav i gymnasieskolan av Johanna Rantsi M till Utbildningsminister Anna Ekström S Att ställa krav är att bry sig. Ett kravlöst skolsystem fungerar inte. Om en elev antas till ett gymnasieprogram ska vi ha förväntningar på eleven. Elevers rätt att välja att läsa på gymnasiet och vad de vill läsa på gymnasiet

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:528 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:527 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:527 Aktivitetsansvaret av Johanna Rantsi M till Utbildningsminister Anna Ekström S Att individen uppnår en gymnasieexamen är en av de viktigaste faktorerna för etablering på arbetsmarknaden. Att inte fullfölja gymnasiet innebär en ökad risk för arbetslöshet det leder till ökad psykisk och fysisk ohälsa och

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:527 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 84 kB)