Dokument & lagar (109 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:946 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:946 Stöd till punktskriftsläsande elever av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Det har kommit till Liberalernas kännedom att Specialpedagogiska skolmyndigheten SPSM aviserar och planerar att försämra sitt stöd inom området punktskrift. Enligt uppgift har de så sent som i januari 2020

Inlämnad: 2020-02-12 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:946 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2019/20:250 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2019/20:250 Genomströmningen på de gymnasiala yrkesutbildningarna av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen presenterade Skolverket 2019 års statistik för skolverksamheterna. Det fanns en del att glädjas över, men också en del som bekymrar oerhört för första gången sedan 2011 sjunker

Inlämnad: 2020-01-13 Svarsdatum: 2020-01-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:250 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomströmningen på de gymnasiala yrkesutbildningarna

Skriftlig fråga 2019/20:668 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:668 Friskolor och redovisning av uppgifter av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har noterat att en dom meddelats som gör det möjligt för vissa friskolor att tillämpa ett regelverk som innebär att man inte behöver redovisa vissa uppgifter offentligt, till exempel elevernas

Inlämnad: 2019-12-18 Svarsdatum: 2020-01-10 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:668 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:308 Långa handläggningstider för lärarlegitimationer av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Sedan skollagen skärptes krävs det av lärare som vill få en fast anställning och kunna sätta betyg att de har en lärarlegitimation. Det är Statens skolverk som ansvarar för att handlägga och utfärda

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:203 Mer tid för historieämnet i skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen återkallade Skolverket sitt förslag till kursplan i ämnet historia avseende momentet om antiken. Liberalerna välkomnar detta besked då vi tidigt motsatt oss detta förslag. Arbetet med kursplanerna fortskrider,

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2005/06:2134 av Engle, Kerstin (s)

den 15 september Fråga 2005/06:2134 av Kerstin Engle s till finansminister Pär Nuder s Kronofogdemyndigheten i förändring Riksdagens har beslutat i enlighet med regeringens förslag att de tio regionala kronofogdemyndigheterna ska avvecklas och en ny myndighet med rikstäckande verksamhet, benämnd Kronofogdemyndigheten,

Inlämnad: 2006-09-15 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1963 av Zakrisson, Kristina (s)

den 1 augusti Fråga 2005/06:1963 av Kristina Zakrisson s till finansminister Pär Nuder s Bärskatt Bärplockningen är i full gång och snart är högsäsongen här. För många innebär det möjlighet att komma ut i naturen och samtidigt tjäna lite pengar. I många delar av landet finns stora områden där tillgången på bär är

Inlämnad: 2006-08-01 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1948 av Hellquist, Solveig (fp)

den 25 juli Fråga 2005/06:1948 av Solveig Hellquist fp till finansminister Pär Nuder s Rättvisa villkor för bärföretagare Svenska bärföretagare har på uppmaning av Finansdepartementet nu tvingats anlita utländska bemanningsföretag för att köpa bär av de utländska bärplockarna i Sverige. Finansministerns politiska

Inlämnad: 2006-07-25 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1914 av Brandin, Claes-Göran (s)

den 7 juli Fråga 2005/06:1914 av Claes-Göran Brandin s till finansminister Pär Nuder s Tonnageskatt för sjöfarten Under en lång tid har rederier i länder med så kallad bekvämlighetsflagg haft konkurrensfördelar mot rederier förlagda i Europeiska unionen. Den 25 november 2004 sjösattes en utredning om tonnageskatt

Inlämnad: 2006-07-07 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1900 av Andrén, Gunnar (fp)

den 30 juni Fråga 2005/06:1900 av Gunnar Andrén fp till finansminister Pär Nuder s Skattestimulans för att använda miljövänligt producerad el På regeringens förslag oklart när avser regeringen att via en skattenedsättning på elektricitet stimulera fartyg att använda elektricitet i ställer för tjockolja eller diesel

Inlämnad: 2006-06-30 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1899 av Andrén, Gunnar (fp)

den 30 juni Fråga 2005/06:1899 av Gunnar Andrén fp till statsrådet Lena Sommestad s Stimulans av miljövänlig kraft i hamnar Inför den sjätte Nordsjökonferensen i Göteborg den 4 maj 2006, med företrädare för samtliga regeringar kring Nordsjön samt EU:s miljökommissionär Stavros Dimas, offentliggjorde regeringen att

Inlämnad: 2006-06-30 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1898 av Andrén, Gunnar (fp)

den 30 juni Fråga 2005/06:1898 av Gunnar Andrén fp till statsrådet Lena Sommestad s Åtgärder mot flygets miljöpåverkan Riksdagen har nyligen beslutat, på förslag av skatteutskottet, att regeringen ska få införa en passagerarplatsrelaterad flygskatt vid den tidpunkt regeringen beslutar. Att jag som liberal i stället

Inlämnad: 2006-06-30 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1875 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 26 juni Fråga 2005/06:1875 av Anna Grönlund Krantz fp till näringsminister Thomas Östros s Torg- och marknadshandel Torg- och marknadshandeln är ett vanligt förekommande och uppskattat inslag i Sommar-Sverige. Varje år arrangeras omkring 700 marknader i Sverige. Marknadshandlarna är dock oroade för hur deras framtid

Inlämnad: 2006-06-26 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1866 av Ohlsson, Birgitta (fp)

den 20 juni Fråga 2005/06:1866 av Birgitta Ohlsson fp till utrikesminister Jan Eliasson s Arbetet med frågor om sexuella och reproduktiva rättigheter vid Sveriges ambassader Folkpartiet anser att Sverige tydligt bör driva frågan om sexuell och reproduktiv hälsa SRHR inklusive rätten till väl fungerande preventivmedel

Inlämnad: 2006-06-20 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1816 av Tysklind, Lars (fp)

den 13 juni Fråga 2005/06:1816 av Lars Tysklind fp till finansminister Pär Nuder s Begränsningsregeln för fritidshus Folkpartiet anser att fastighetsskatten är orättvis och orimlig och har en strategi på hur den ska avvecklas fram till 2012. Under tiden som avvecklingen pågår ser vi dock att det behövs åtgärder

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1766 av Grönlund Krantz, Anna (fp)

den 7 juni Fråga 2005/06:1766 av Anna Grönlund Krantz fp till finansminister Pär Nuder s Besked angående bärnäringen Jag, och andra med mig, har ett antal gånger under den här våren frågat finansministern om han är beredd att agera för att stora delar av den svenska bärnäringen inte ska drabbas av arbetsgivaravgifter

Inlämnad: 2006-06-07 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1734 av Hägg, Carina (s)

den 1 juni Fråga 2005/06:1734 av Carina Hägg s till statsrådet Carin Jämtin s SRHR-policy Sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter har ingen åldersgräns och berör alla, men är trots sin angelägenhet ett politiskt område som alltför ofta fått stå tillbaka. Under senare år har ett politiskt motstånd internationellt

Inlämnad: 2006-06-01 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1701 av Pilsäter, Karin (fp)

den 24 maj Fråga 2005/06:1701 av Karin Pilsäter fp till finansminister Pär Nuder s Kunskapsintensiva småföretag och Sveriges konkurrenskraft För att komma väl ut i den globala konkurrensen behöver vi ett ständigt utvecklande näringsliv, nya produkter med högt kunskapsinnehåll. Sverige ligger fortfarande kvar i

Inlämnad: 2006-05-24 Besvarare: Pär Nuder (S)