Dokument & lagar (21 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:308 Långa handläggningstider för lärarlegitimationer av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Sedan skollagen skärptes krävs det av lärare som vill få en fast anställning och kunna sätta betyg att de har en lärarlegitimation. Det är Statens skolverk som ansvarar för att handlägga och utfärda

Inlämnad: 2019-11-04 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:308 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L)

Fråga 2019/20:203 Mer tid för historieämnet i skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Nyligen återkallade Skolverket sitt förslag till kursplan i ämnet historia avseende momentet om antiken. Liberalerna välkomnar detta besked då vi tidigt motsatt oss detta förslag. Arbetet med kursplanerna fortskrider,

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:203 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:315 Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Under våren har Liberalerna uppmärksammats på frågan att elever som har dyslexi inte får använda vissa hjälpmedel i samband med att de skriver nationella prov. Hur situationen ser ut

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:315 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hjälpmedel till elever som skriver nationella prov

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:304 Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S För sex månader sedan inlämnade Liberalerna en interpellation för att uppmärksamma problemet med att lärare som ingriper mot stöket i klassrummet känner en rädsla för att bli

Inlämnad: 2019-08-13 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:304 av Roger Haddad (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot handläggningen av personalkränkningar inom skolan

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:297 Färre skolinspektioner av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Statens skolinspektion är en av våra viktigaste myndigheter och har med nuvarande modell verkat i tio år. Myndigheten sköter inte bara tillståndsprövningar av friskolor utan har även det viktiga uppdraget att vara

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:297 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Färre skolinspektioner

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:808 Skolor med koppling till extremism av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Vetenskapsskolan i Göteborg uppmärksammas återigen i debatten. Stiftelsen Doku avslöjar att återvändare med koppling till terrororganisationen Islamiska staten anställts som personal på skolan efter att ha återvänt

Inlämnad: 2019-06-19 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:808 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:773 Reviderad läroplan kring hedersrelaterat våld och förtryck av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Skolverket medverkade torsdagen den 13 juni på utbildningsutskottets sammanträde för att redovisa sitt arbete med samråd samt underlag till regeringen inför beslut om ny läroplan. I synnerhet

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:773 av Roger Haddad (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:664 Avsaknaden av förskoleklasser för elever som tillhör särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har tidigare uppmärksammat regeringen på problemet med att barn som går på förskola och sedan ska gå vidare till grundsärskola saknar förskoleklasser för sin målgrupp.

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:664 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:348 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:348 Barns övergång från förskola till förskoleklass samt särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Liberalerna har uppmärksammats på ett problem som uppstår i vissa kommuner där barn i förskolan inte kan erbjudas plats i förskoleklass, trots att den skolformen numera är obligatorisk.

Inlämnad: 2019-03-04 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:348 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:264 Lärarnas befogenheter av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 30 januari inlämnade Liberalerna en interpellation med tre konkreta frågor till regeringen om hur vi ska förhindra att lärare som i enlighet med skollagens bestämmelser vidtar åtgärder för att upprätthålla ordning i klassrummet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:204 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:204 Felaktigt placerade elever i särskolan av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den senaste tiden har frågan om hemmasittare lyfts upp av Liberalerna i riksdagens utskott och på andra sätt för att förändra och förbättra regelverket i syfte att eleverna ska få en bättre anpassad undervisning.

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:204 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:35 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:35 Kritik mot lärare som följer skollagen av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Frågan om lärarnas och rektorernas befogenheter måste åter lyftas i den skolpolitiska debatten. Inte nog med att antalet fall av våld och hot mot skolans personal har ökat. Det finns därtill ett stort

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:35 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kritik mot lärare som följer skollagen

Interpellation 2018/19:2 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2018/19:2 Lärarbristen och andelen behöriga lärare av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Några av de mest akuta frågorna inom skolpolitiken som Liberalerna uppmärksammat under många år är läraryrkets attraktivitet samt rekryteringsfrågan. Under de senaste åren har flera larmrapporter

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-02-05 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:2 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lärarbristen och andelen behöriga lärare

Skriftlig fråga 2016/17:1342 av Roger Haddad (L)

Fråga 2016/17:1342 Bidrag till hatpredikanter av Roger Haddad L till Statsrådet Anna Ekström S Nyligen debatterade Liberalerna genom en interpellation till statsrådet Bah Kuhnke frågan om regler kring bidrag till icke demokratiska organisationer. Under debatten framkom att demokratiministern inte ansåg sig kunna uttala

Inlämnad: 2017-05-04 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1342 av Roger Haddad (L) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:50 av Roger Haddad (FP)

Fråga 2015/16:50 Fängslade studenter i Burma av Roger Haddad FP till Utrikesminister Margot Wallström S Burma, eller Myanmar som juntan vill att vi kallar landet, fortsätter att brottas med politisk instabil utveckling där diskriminering av minoriteter förekommer, inte minst mot rohingyas. Utifrån de utfästelser som de

Inlämnad: 2015-09-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:50 av Roger Haddad (FP) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:684 av Roger Haddad (FP)

Fråga 2014/15:684 Sveriges syn på demokrati i Burma av Roger Haddad FP till Utrikesminister Margot Wallström S Burma, eller som militärjuntan benämner landet, Myanmar, har fortfarande stora utmaningar i sin demokratiseringsprocess. Trots att landet långt ifrån uppnått den reformnivå som skulle vara önskvärd har från Europeiska

Inlämnad: 2015-06-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2014/15:684 av Roger Haddad (FP) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:58 av Haddad, Roger (FP)

den 18 oktober Fråga 2013/14:58 Sysselsättning under asylprocessen av Roger Haddad FP till statsrådet Tobias Billström M Sverige har en stor utmaning i att upprätthålla en kvalitet i mottagandet av nyanlända som söker asyl. Flertalet kommuner har tecknat avtal med Migrationsverket, men det återstår ett arbete att

Inlämnad: 2013-10-18 Besvarare: Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2012/13:689 av Haddad, Roger (FP)

den 7 augusti Fråga 2012/13:689 Arbetskraftsinvandrares skydd av Roger Haddad FP till statsrådet Tobias Billström M Alliansregeringen har i en överenskommelse med Miljöpartiet underlättat arbetskraftsinvandringen till Sverige. Det är positivt att enskilda kan söka sig till vårt land för att arbeta och bidra till

Inlämnad: 2013-08-07 Besvarare: Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2012/13:369 av Haddad, Roger (FP)

den 8 mars Fråga 2012/13:369 Utvisning av konvertiter av Roger Haddad FP till statsrådet Tobias Billström M Sverige har en generös flyktingpolitik som bland annat innebär att människor på flykt kan söka asyl. Uppfyller man kriterierna för skyddsbehov enligt lagstiftningen får man permanent eller tillfälligt uppehållstillstånd,

Inlämnad: 2013-03-08 Besvarare: Tobias Billström (M)

Skriftlig fråga 2010/11:101 av Haddad, Roger (FP)

den 24 november Fråga 2010/11:101 Migrationsverkets bostadsanskaffning av Roger Haddad FP till statsrådet Tobias Billström M Migrationsverket har ett uppdrag av regeringen att svara för mottagande och introduktion av nyanlända flyktingar. För att lyckas krävs en god dialog och ett gott samarbete med landets kommuner.

Inlämnad: 2010-11-24 Besvarare: Tobias Billström (M)

Paginering