Dokument & lagar (13 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1444 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1444 Kontroll av hawalaföretagare av Roger Haddad L till Statsrådet Per Bolund MP Förekomsten av så kallad hawalaverksamhet har funnits länge. Rätt använt är det ett enkelt sätt för personer i Sverige att skicka pengar till sina släktingar i utlandet som saknar fungerande banksystem. Dessvärre ser vi återkommande

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1444 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:452 av Nina Lundström (L)

Interpellation 2017/18:452 Miljö- och klimatomställning av personbilar av Nina Lundström L till Statsrådet Tomas Eneroth S Av de drygt 4,8 miljoner personbilar som är i trafik i dag är 92 procent bensin- eller dieselbilar, och ungefär 40 procent är dieselbilar. Från staten sida har det under årens lopp skickats olika

Inlämnad: 2018-03-23 Svarsdatum: 2018-04-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:452 av Nina Lundström (L) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljö- och klimatomställning av personbilar

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:468 Lokala bankkontor av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen har börjat byta riktning när det gäller landsbygdspolitiken. Genom att decentralisera statliga myndigheter och verk och upprätta servicekontor har fler fått en mer nära kontakt med viktiga myndigheter. Något som är viktigt

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:13 av Mats Persson (L)

Fråga 2017/18:13 Förstärkt amorteringskrav av Mats Persson L till Statsrådet Per Bolund MP Hushållens skuldsättning är hög, till följd av kraftiga ökningar i bostadspriserna. En rad expertorgan varnar för att detta medför risker. Kraftiga prisfall skulle slå mot enskilda hushåll och öka osäkerheten i svensk ekonomi genom

Inlämnad: 2017-09-14 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:13 av Mats Persson (L) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:709 av Pilsäter, Karin (fp)

Fråga 1998/99:709 av Karin Pilsäter fp till statsrådet Pierre Schori om stöd till nazismens offer I Sverige gör vi ett stort arbete för att levandegöra kunskapen om Förintelsen och Förintelsens offer, särskilt att förmedla vidare kunskapen kring detta och våra demokratiska värderingar om alla människors lika värde till

Inlämnad: 1999-06-04 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:547 av Westerholm, Barbro (fp)

Fråga 1998/99:547 av Barbro Westerholm fp till statsrådet Pierre Schori om kosovoalbanska flyktingar och visumtvånget den 20 april Bland de kosovoalbaner som är på flykt finns de som vill stanna kvar i närområdet och de som vill komma till sina släktingar i andra länder, t.ex. Sverige. Och i Sverige finns kosovoalbaner

Inlämnad: 1999-04-20 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)