Dokument & lagar (23 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:849 av Bargholtz, Helena (fp)

Fråga 1998/99:849 av Helena Bargholtz fp till jordbruksministern om Sametinget den 12 augusti När Sametinget bildades presenterades tinget som en fantastisk idé, en myndighet som samtidigt var ett folkvalt organ. Det skulle bli ett stolt experiment, en djärv innovation. Men de rådande förhållandena i Sametinget röner

Inlämnad: 1999-08-12 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:841 av Bjurling, Laila (s)

Fråga 1998/99:841 av Laila Bjurling s till jordbruksministern om jämställd handel den 10 augusti Lagen om offentlig upphandling sätter stopp för jämställd handel. För större upphandlingar finns regler som inte ger möjlighet för företaget/förvaltningen att kräva jämställdhetsmärkning. Det enda man kan begära upplysningar

Inlämnad: 1999-08-10 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:761 av Wahlström, Göte (s)

Fråga 1998/99:761 av Göte Wahlström s till jordbruksministern om jämställdhetsaspekter i arbetsskadeförsäkringen den 23 juni Under senare tid har frågan om kvinnornas situation inom arbetsskadeförsäkringens område diskuterats. TCO har drivit frågan om könsneutralitet till Europeiska kommissionen. I en rapport från

Inlämnad: 1999-06-23 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:709 av Pilsäter, Karin (fp)

Fråga 1998/99:709 av Karin Pilsäter fp till statsrådet Pierre Schori om stöd till nazismens offer I Sverige gör vi ett stort arbete för att levandegöra kunskapen om Förintelsen och Förintelsens offer, särskilt att förmedla vidare kunskapen kring detta och våra demokratiska värderingar om alla människors lika värde till

Inlämnad: 1999-06-04 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:670 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:670 av Carina Hägg s till justitieministern om kontakten med Förbundet djurens rätt den 27 maj NSMPD har blivit Förbundet djurens rätt. Samfundets strategi är att verka i alla delar av samhället. Det innebär både opinionsbildning och representation i statliga myndigheter, t.ex. i Centrala försökdjursnämndens

Inlämnad: 1999-05-27 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:547 av Westerholm, Barbro (fp)

Fråga 1998/99:547 av Barbro Westerholm fp till statsrådet Pierre Schori om kosovoalbanska flyktingar och visumtvånget den 20 april Bland de kosovoalbaner som är på flykt finns de som vill stanna kvar i närområdet och de som vill komma till sina släktingar i andra länder, t.ex. Sverige. Och i Sverige finns kosovoalbaner

Inlämnad: 1999-04-20 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:511 av Öhman, Monica (s)

Fråga 1998/99:511 av Monica Öhman s till jordbruksministern om fettfenklippning av lax den 29 mars Den internationella laxfiskekvoten i Östersjön, TAC, är 410 000 stycken laxar. Den svenska andelen av kvoten är 112 661 stycken. Enbart i Lule älv sätts årligen ut ca 650 000 laxsmolt. Hälften av den svenska kvoten är

Inlämnad: 1999-03-29 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:454 av Johansson, Ann-Kristine (s)

Fråga 1998/99:454 av Ann-Kristine Johansson s till jordbruksministern om förstärkt djurskydd den 17 mars I den senaste regeringsförklaringen angavs att djurskyddet skall stärkas. Bl.a. diskuteras därför inrättandet av en ny myndighet med särskilt ansvar för djurskyddsfrågor. En sådan myndighet skulle få det samlade

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:443 av Virgin, Lilian (s)

Fråga 1998/99:443 av Lilian Virgin s till jordbruksministern om miljöersättning för sockerbetsodling den 11 mars Gotlands sockerbetsodlare erbjöds förra året att söka en särskild miljöersättning för miljövänlig sockerbetsodling inom ramen för jordbrukets miljöprogram. En rad villkor är knutna till ersättningen, framför

Inlämnad: 1999-03-11 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:355 av Nordlund, Harald (fp)

Fråga 1998/99:355 av Harald Nordlund fp till jordbruksministern om industriavfall som kalkningsmedel den 11 februari Det cancerframkallande ämnet bensidin kan finnas i bl.a. rester av returpapperstvätt. Det finns uppgifter om att skånska bönder kalkar med tusentals ton farligt danskt industriavfall som består av rester

Inlämnad: 1999-02-11 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:293 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:293 av Carina Hägg s till jordbruksministern om uppfödningen av ankor den 28 januari Bristen på anka och framför allt svensk anka har varit påtaglig under en längre tid för de konsumenter som efterfrågat och efterfrågar denna vara. År 1997 producerades 23 ton ankkött i Sverige. Slakten fördelades på sju

Inlämnad: 1999-01-28 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:235 av Arvidsson, Eva (s)

Fråga 1998/99:235 av Eva Arvidsson s till jordbruksministern om industrifiske den 13 januari I dag bedrivs i Östersjön ett omfattande riktat industrifiske, framför allt i de kustnära regionerna. Trålarna är motorstarka och maskstorlekarna är små. Stora mängder fisk tas även upp som inte går till konsumtion. Yrkesfiskarna

Inlämnad: 1999-01-13 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:184 av Pehrson, Johan (fp)

Fråga 1998/99:184 av Johan Pehrson fp till jordbruksministern om jämställdhetsarbetet hos länsstyrelserna den 11 december Det är viktigt att Sverige driver på jämställdhetsarbetet på alla nivåer. Det är därför glädjande att Sverige tagit initiativ till överenskommelser, som innebär att EU-länderna tillsammans sätter

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Paginering