Dokument & lagar (20 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:156 av Mathias Sundin (L)

Fråga 2017/18:156 Konkurrens på den omreglerade spelmarknaden av Mathias Sundin L till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Utredningen SOU 2017:30 om en omreglerad spelmarknad har överlag mottagits positivt. På en viktig punkt finns emellertid frågetecken: Utredningen föreslår att Svenska Spel delas upp i en konkurrensutsatt

Inlämnad: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:156 av Mathias Sundin (L) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man inte är beroende

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:709 av Pilsäter, Karin (fp)

Fråga 1998/99:709 av Karin Pilsäter fp till statsrådet Pierre Schori om stöd till nazismens offer I Sverige gör vi ett stort arbete för att levandegöra kunskapen om Förintelsen och Förintelsens offer, särskilt att förmedla vidare kunskapen kring detta och våra demokratiska värderingar om alla människors lika värde till

Inlämnad: 1999-06-04 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:547 av Westerholm, Barbro (fp)

Fråga 1998/99:547 av Barbro Westerholm fp till statsrådet Pierre Schori om kosovoalbanska flyktingar och visumtvånget den 20 april Bland de kosovoalbaner som är på flykt finns de som vill stanna kvar i närområdet och de som vill komma till sina släktingar i andra länder, t.ex. Sverige. Och i Sverige finns kosovoalbaner

Inlämnad: 1999-04-20 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:396 av Bargholtz, Helena (fp)

Fråga 1998/99:396 av Helena Bargholtz fp till statsrådet Ingegerd Wärnersson om statsbidrag för teckenspråksutbildning den 24 februari Den 10 januari 1998 trädde förordningen 1997:1158 om statsbidrag för teckenspråksutbildning för vissa föräldrar i kraft. Förordningen innebär att statsbidrag för teckenspråksutbildning

Inlämnad: 1999-02-24 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:334 av Arvidsson, Eva (s)

Fråga 1998/99:334 av Eva Arvidsson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om emotionell intelligens den 5 februari Det kommer hela tiden nya rapporter från skolan och den senaste rapporten handlar om att barns IQ ökar medan deras EQ minskar. Amerikanska forskningsrapporter och svenska studier visar på samma tendens.

Inlämnad: 1999-02-05 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:331 av Ångström, Yvonne (fp)

Fråga 1998/99:331 av Yvonne Ångström fp till statsrådet Ingegerd Wärnersson om arbetsmiljölagen den 5 februari Enligt en nyligen redovisad rapport har landets förskolor stora säkerhetsbrister. Barnombudsmannen har i samband härmed anfört att arbetsmiljölagen, som i dag gäller vuxna samt barn från sju år, borde utökas

Inlämnad: 1999-02-05 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:212 av Dahlin-Andersson, Camilla (fp)

Fråga 1998/99:212 av Camilla Dahlin-Andersson fp till socialministern om kommunerna och barnomsorgsgarantin den 18 december Kommunernas ansvar för barnomsorgen skärptes den 1 januari 1995 genom en ändring i socialtjänstlagen. Kommunerna har numera skyldighet att erbjuda barnomsorgsplats för barn i åldrarna 1-12 år

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:204 av Dahlin-Andersson, Camilla (fp)

Fråga 1998/99:204 av Camilla Dahlin-Andersson fp till statsrådet Ingegerd Wärnersson om friskolorna den 17 december Sedan riksdagen beslutat om en lägre ersättningsnivå till landets friskolor har vissa kommuner känt sig nödsakade att komplettera med egna medel för att inte riskera att friskolorna hamnar i ett för dåligt

Inlämnad: 1998-12-17 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:150 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:150 av Lena Sandlin s till socialministern om barnomsorg på kvällar och helger den 4 december Ett växande problem för barnfamiljer som arbetar inom serviceyrken är att öppettiderna tenderar att bli allt längre inom dessa branscher. Det gäller framför allt detaljhandeln, vården och hotell och restaurangbranschen.

Inlämnad: 1998-12-04 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:132 av Svensson, Per-Olof (s)

Fråga 1998/99:132 av Per-Olof Svensson s till utbildningsministern om kunskapslyftet den 2 december Kunskapslyftet har verkligen varit ett lyft för många människor. I min hemkommun Ljusdal har man lyckats på ett utmärkt sätt att stärka enskilda personer genom att ge dem en ny utbildning och höja deras kompetens, vilket

Inlämnad: 1998-12-02 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:120 av Adolfsson, Carina (s)

Fråga 1998/99:120 av Carina Adolfsson s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om föräldrainflytande den 27 november Med anledning av en proposition, 1995/96:157, beslutade riksdagen att införa försöksverksamhet med lokala styrelser med föräldramajoritet, inom skolan och särskolan. Syftet är att öka föräldrainflytandet.

Inlämnad: 1998-11-27 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Skriftlig fråga 1998/99:53 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:53 av Carina Hägg s till statsrådet Ingegerd Wärnersson om dyslektiker den 10 november För partnerskap och borgerliga vigslar krävs en särskilt förordnad person. Ett förordnande som i dag utfärdas av länsstyrelsen. Under en övergångsperiod efter den nya partnerskapslagens tillkomst 1994 var det praktiskt

Inlämnad: 1998-11-10 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)