Dokument & lagar (13 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:709 av Pilsäter, Karin (fp)

Fråga 1998/99:709 av Karin Pilsäter fp till statsrådet Pierre Schori om stöd till nazismens offer I Sverige gör vi ett stort arbete för att levandegöra kunskapen om Förintelsen och Förintelsens offer, särskilt att förmedla vidare kunskapen kring detta och våra demokratiska värderingar om alla människors lika värde till

Inlämnad: 1999-06-04 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:547 av Westerholm, Barbro (fp)

Fråga 1998/99:547 av Barbro Westerholm fp till statsrådet Pierre Schori om kosovoalbanska flyktingar och visumtvånget den 20 april Bland de kosovoalbaner som är på flykt finns de som vill stanna kvar i närområdet och de som vill komma till sina släktingar i andra länder, t.ex. Sverige. Och i Sverige finns kosovoalbaner

Inlämnad: 1999-04-20 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:429 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:429 av Lena Sandlin s till statsrådet Ulrica Messing om svensk idrott och bolagisering den 5 mars Svensk idrottsrörelse står just nu inför stora och viktiga beslut om sin framtid. I maj månad kommer t.ex. RF på sitt årsmöte att ta ställning till bolagiseringsfrågan, och svensk elitishockey håller som

Inlämnad: 1999-03-05 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 1998/99:284 av Granlund, Marie (s)

Fråga 1998/99:284 av Marie Granlund s till statsrådet Ulrica Messing om tillsättande av storstadsdelegation den 26 januari Före juluppehållet beslutade riksdagen i enlighet med regeringens förslag att uppdra åt regeringen att tillsätta en storstadsdelegation. Delegationens uppgift skall vara att utveckla och samordna

Inlämnad: 1999-01-26 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 1998/99:244 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:244 av Carina Hägg s till statsrådet Ulrica Messing om stödet till idrotten ur jämställdhetsperspektiv den 14 januari Idrottsutredningen föreslår enligt uppgift hårdare tag mot de idrottsförbund som inte aktivt arbetar med jämställdhetsfrågor. Att koppla ihop regeringens ambition på jämställdhetsområdet

Inlämnad: 1999-01-14 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:116 av Pehrson, Johan (fp)

Fråga 1998/99:116 av Johan Pehrson fp till statsrådet Ulrica Messing om barn- och ungdomsidrott den 27 november Inom alltför många idrottsföreningar finns tydliga inslag av en elitisering av barns och ungdomars verksamhet. Ofta med utslagning som direkt följd. Redan innan puberteten kan unga plockas ut för satsningar

Inlämnad: 1998-11-27 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)