Dokument & lagar (684 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:135 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2019/20:135 Politiska rättigheter i Egypten av Fredrik Malm L till Utrikesminister Ann Linde S Sedan general Sisi tog över makten i Egypten har han gjort allt för att tysta varje form av oliktänkande. Politiska motståndare och kritiker har fängslats. Civilsamhällesorganisationer och oberoende medier har stängts

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:135 av Fredrik Malm (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:124 Stora demonstrationer i Irak av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S I Irak har det utbrutit stora demonstrationer de senaste veckorna. Minst 200 unga människor har dött i samband med dessa, och över 6 000 är skadade. Dessutom är många hundra i fängsligt förvar. Bakgrunden till demonstrationerna

Inlämnad: 2019-10-08 Svarsdatum: 2019-10-16 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:124 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S)

Fråga 2019/20:75 Förföljelse av bahaier i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Ann Linde S Först och främst: Stort grattis till den nya utrikesministern till uppdraget Den tidigare utrikesministern har vid flera tillfällen lyft de brott som den största minoriteten i Iran, bahaier, utsätts för i möten med företrädare

Inlämnad: 2019-10-01 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:75 av Anders Österberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2019/20:62 Dansk public service i Skåne av Per-Arne Håkansson S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Att ta del av nyheter och underhållning från Danmark i Skåne var under en lång rad av år, redan sedan public service-sändningarna en gång började, en självklarhet. Det hade det goda med sig att det underlättade

Inlämnad: 2019-09-26 Svarsdatum: 2019-10-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:62 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2018/19:305 Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S År 2015 kallade regeringen upp Saudiarabiens ambassadör för att protestera mot att en journalist dömts till piskstraff. År 2017 kallade regeringen upp den ryska ambassadören för att protestera

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-19 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Interpellation 2018/19:305 av Fredrik Malm (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Markering av Irans övergrepp mot hbtq-personer

Skriftlig fråga 2018/19:911 av Arman Teimouri (L)

Fråga 2018/19:911 Utlokalisering av ett museum om Förintelsen av Arman Teimouri L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Statsminister har i regeringsförklaringen lyft att antisemitismen ska belysas och bekämpas och att det bland annat ska göras genom ett nytt museum som ska bevara och föra vidare minnet av

Inlämnad: 2019-08-21 Svarsdatum: 2019-09-04 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:911 av Arman Teimouri (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:790 Stöd till mindre lokala nyhetsbyråer av Anders Österberg S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I år ska ett statligt stöd för att stärka den lokala journalistiken delas ut. Konkurrensen om pengarna är hård och fler än 30 företag har sökt, varav flera stora tidningshus som omsätter miljarder

Inlämnad: 2019-06-17 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:790 av Anders Österberg (S) (pdf, 116 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:764 Länsmuseernas ekonomiska situation av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Länsmuseerna är sammantaget Sveriges största museum. De finns i alla län och på orter som Kalmar, Uddevalla, Lund och Luleå. Varje år besöker över 4 miljoner människor landets länsmuseer. Deras verksamhetsområde

Inlämnad: 2019-06-13 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:764 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2018/19:762 Mediestödet av Laila Naraghi S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Dagens medielandskap står inför stora utmaningar. Två av dessa som vi måste bemöta är för det första behovet av lokal medienärvaro. Det krävs för att vi som medborgare ska kunna följa och påverka vad som händer omkring oss.

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:762 av Laila Naraghi (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:732 E-recept i Norden av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Ann Linde S I dag är det svårt att hämta ut ett svenskt recept i Norge om man saknar ett pappersrecept. I Sverige har man i stor utsträckning övergått från papper till e-recept. Läkaren skriver ut medicinen genom att digitalt skicka informationen

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:732 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:722 Inkludering av barn med särskilda diagnoser av Kadir Kasirga S till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Vi har alla varit barn och vi har alla olika minnen av vår barndom, både fina minnen men även minnen som vi helst skulle vilja bli av med. Det kan handla om att man blev mobbad eller att man

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:722 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L)

Interpellation 2018/19:256 Strategin för romsk inkludering av Maria Nilsson L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2012 fattade riksdagen beslut om en strategi för romsk inkludering. Den övergripande målsättningen med strategin är att den rom som fyller 20 år 2032 ska ha likvärdiga möjligheter i livet

Inlämnad: 2019-05-16 Svarsdatum: 2019-06-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:256 av Maria Nilsson (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Strategin för romsk inkludering

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:194 av Lina Nordquist (L)

Interpellation 2018/19:194 Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning av Lina Nordquist L till Statsrådet Annika Strandhäll S Den tillfälliga föräldrapenningen så kallad vab är viktig för att möjliggöra för vårdnadshavare att avstå från förvärvsarbete för att vårda sjuka barn eller följa med dem på läkarbesök.

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-05-10 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:194 av Lina Nordquist (L) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utökade möjligheter till tillfällig föräldrapenning

Skriftlig fråga 2018/19:413 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:413 Ansvar för 20 000 bortglömda av Hans Hoff S till Statsrådet Annika Strandhäll S Det finns en stor grupp människor i samhället som hamnar mellan stolarna i gränslandet mellan sjukskrivning och arbete. Det handlar om de människor som inte uppnår 25 procent av sitt arbetsutbud, vilket är en nedre gräns

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:413 av Hans Hoff (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:389 av Robert Hannah (L)

Fråga 2018/19:389 Information till skolungdomar om islamismens brott mot mänskligheten av Robert Hannah L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Radikal islamism har på senare år vunnit inflytande i våra svenska förorter. Förortsbor vittnar om att deras liv begränsas av religiösa moralpoliser. Alltför många

Inlämnad: 2019-03-12 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:389 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:191 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:191 Marionettmuseets fortlevnad av Barbro Westerholm L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Marionettmuseet grundades 1973 och var ett museum för dockteaterkonst. Det drevs av en stiftelse ledd av Michael Meschke fram till 2011, då samlingen efter utredning donerades och överfördes till Statens

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:191 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 75 kB)