Dokument & lagar (90 träffar)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:317 Statens idrottspolitiska mål av Saila Quicklund M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP År 2017 lämnade jag som ordförande för kulturutskottets utvärderingsgrupp över utvärderingen av statens idrottspolitiska mål. Staten ger årligen över 2 miljarder kronor i stöd till idrotten för

Inlämnad: 2019-09-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:317 av Saila Quicklund (M) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:282 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:282 Socialförsäkringssystemet för företagare av Hans Rothenberg M till Statsrådet Annika Strandhäll S Företagare har på många sätt svåra förutsättningar att passa in i sociala försäkringssystemen då de sociala försäkringssystemen är uppbyggda utifrån att anställning är normen. Exemplen är otaliga

Inlämnad: 2019-06-07 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:282 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M)

Interpellation 2018/19:251 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Lars Püss M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:251 av Lars Püss (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2018/19:250 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Sten Bergheden M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:250 av Sten Bergheden (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2018/19:249 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:249 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:248 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Mattias Karlsson i Luleå M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:248 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M)

Interpellation 2018/19:247 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Åsa Coenraads M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:247 av Åsa Coenraads (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2018/19:246 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Maria Malmer Stenergard M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna kommit uppgifter om att tillförordnade

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:246 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:245 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Jan Ericson M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att generaldirektören Ann-Marie Begler lämnade sin tjänst hos Försäkringskassan frivilligt. Detta har dementerats av

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:245 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:244 Påtryckningar mot Försäkringskassan av Arin Karapet M till Statsrådet Annika Strandhäll S I efterdyningarna av mediernas uppmärksammande av turerna kring förflyttningen av Försäkringskassans generaldirektör Ann-Marie Begler har det i medierna förekommit uppgifter om att tillförordnade generaldirektören

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:244 av Arin Karapet (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påtryckningar mot Försäkringskassan

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:243 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Lars Beckman M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt uttryckte statsrådet själv vid

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:243 av Lars Beckman (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:242 Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Statsrådet Annika Strandhäll S Statsrådet Strandhäll har för bland andra konstitutionsutskottet angett att Ann-Marie Begler fick lämna sin tjänst på grund av bristande samverkan. Samtidigt har Försäkringskassans

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2018/19:242 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förflyttningen av generaldirektör Ann-Marie Begler

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:237 Svensk film av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra  kulturministern, Alice Bah Kuhnke MP skrev på DN Debatt den 8 maj 2015 att den dåvarande modellen med filmavtal skulle brytas upp och ersättas med en ny statlig filmpolitik. Detta var en stor nyhet som väckte

Inlämnad: 2019-05-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:237 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:190 Villkor för kulturskapare av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En majoritet av de professionella kulturabetarna i Sverige är egna företagare. Kulturskapare ska kunna leva på sin konst och fler ska kunna utveckla sin konst. Den administrativa bördan måste minska

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:190 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 103 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Villkor för kulturskapare

Interpellation 2018/19:189 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2018/19:189 Politisk styrning av kulturen av Lotta Finstorp M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Myndigheten för kulturanalys har ett årligt regeringsuppdrag att redovisa en lägesbeskrivning i relation till de kulturpolitiska målen. Av rapporten Kulturanalys 2019 framgår ett antal oroande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:189 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 99 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Politisk styrning av kulturen

Interpellation 2018/19:172 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2018/19:172 Elitidrottande ungdomar av Alexandra Anstrell M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Idrotten är en viktig del av livet för många barn och ungdomar. Närmare 90 procent av alla barn och ungdomar i Sverige har någon gång under sin uppväxt varit med i en idrottsförening. Barn- och

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:172 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Elitidrottande ungdomar

Interpellation 2018/19:111 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2018/19:111 Möjlighet för fackförbund att köpa lagstiftning och politiskt inflytande av Mattias Karlsson i Luleå M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP I slutet av maj 2018, bara drygt tre månader innan förra höstens val, gick fackförbundet Kommunal och dess ordförande ut med löfte om att säkra

Inlämnad: 2019-02-27 Svarsdatum: 2019-03-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:111 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Möjlighet för fackförbund att köpa lagstiftning och politiskt inflytande

Interpellation 2018/19:83 av John Weinerhall (M)

Interpellation 2018/19:83 Fri entré på statliga museer av John Weinerhall M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Den rödgröna regeringen införde 2016 fri entré på 18 statliga museer för att få fler besökare till museerna. Detta gjordes med en förhoppning om att nya grupper skulle hitta till museerna och ta

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:83 av John Weinerhall (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fri entré på statliga museer

Interpellation 2018/19:33 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2018/19:33 Skärpta demokrativillkor för bidrag till organisationer av Jan Ericson M till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Strax före jul presenterade Dagens Samhälle en omfattande granskning av hur kommunerna delar ut bidrag till föreningslivet. Totalt betalas över 17 miljarder ut av stat, landsting,

Inlämnad: 2019-01-30 Svarsdatum: 2019-02-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:33 av Jan Ericson (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skärpta demokrativillkor för bidrag till organisationer

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S)

Fråga 2018/19:921 Konflikten i Kashmir av Serkan Köse S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 6 augusti beslutade den indiska regeringen att avskaffa artikel 370 i den indiska konstitutionen, som gav befolkningen i den indiskkontrollerade delen av Kashmir vissa begränsade rättigheter och en liten grad av autonomi.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-09-13 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:921 av Serkan Köse (S) (pdf, 88 kB)