Dokument & lagar (506 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:412 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:412 Allemansrättens plats i läroplanen av Kjell-Arne Ottosson KD till Utbildningsminister Anna Ekström S När man säger allemansrätten känner vi att vi står i skogen och på graniten. Allemansrätten finns inskriven i regeringsformen och är en sedvänja som är lika viktig för oss som för kommande generationer.

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:412 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2019/20:411 Sikfisket av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Det svenska insjöfisket är generellt ett mycket väl förvaltat och hållbart svenskt fiske. Lönsamhet och framtidstro för dessa småskaliga fisken är hög, med ett undantag: Vänerfisket och i viss mån Vätterfisket. Situationen var tillfredsställande

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:411 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:379 av Roland Utbult (KD)

Fråga 2019/20:379 Skolverkets förslag till ändrade kursplaner av Roland Utbult KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Det har framförts mycket kritik över Skolverkets förslag på ändrade kursplaner för grundskolan. I musiken i lågstadiet har man tagit bort att eleverna ska lära sig nationalsången och några av de vanligaste

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:379 av Roland Utbult (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:89 av Ingemar Kihlström (KD)

Interpellation 2019/20:89 Referenser till Bibeln och religiösa urkunder i grundskolans nya kursplan av Ingemar Kihlström KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Innehållet i Skolverkets förslag på nya kursplaner för grundskolan har kritiserats utifrån att antiken skulle tas bort i ämnet historia. Kritiken blev så skarp

Inlämnad: 2019-10-28 Svarsdatum: 2019-11-26 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:89 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2019/20:53 Antalet mjölkbönder av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I mitten av oktober kom ny statistik från Jordbruksverket om antalet mjölkbönder i landet. Tyvärr visar statistiken att antalet mjölkföretag fortsätter att minska kraftigt. De senaste åren har minskningen i genomsnitt

Inlämnad: 2019-10-16 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:53 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet mjölkbönder

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2019/20:16 Spridning av granbarkborre från statlig skogsmark av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Staten tar inte sitt ansvar för att hindra spridning av granbarkborre från statligt ägd skogsmark. Genom att fastighetsägaren staten inte plockar bort granar som angripits av granbarkborren har skadedjuren

Inlämnad: 2019-09-13 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:16 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2019/20:9 Beredskapskrav av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Jennie Nilsson S Sverige ska vara tryggt. Det kräver att vi stärker vårt samhälle i alla hänseenden. En av de viktigaste frågorna är att åter få kontroll över livsmedelsförsörjningen i vårt land. Inte minst efter minnet från förra årets värme, som

Inlämnad: 2019-09-12 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:9 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2018/19:958 Åtgärder för att skydda skog från granbarkborren av Åsa Eriksson S till Statsrådet Jennie Nilsson S De senaste årens varma och torra somrar har bidragit till att utbredningen av granbarkborre i svenska skogar ökar kraftigt. För skogsbruket innebär detta att virke till mycket stora ekonomiska värden riskerar

Inlämnad: 2019-09-06 Svarsdatum: 2019-09-18 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:958 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S)

Fråga 2018/19:948 Turkiets skyldigheter gentemot EU av Kadir Kasirga S till Utrikesminister Margot Wallström S Sedan 1999 har Turkiet kandidatlandsstatus till EU, vilket ställer krav på att kandidatlandet följer Europarådets konventioner om mänskliga rättigheter och uppfyller Köpenhamnskriterierna som innebär politiska

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:948 av Kadir Kasirga (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:899 Avsättningen av borgmästare i Turkiet av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars månad i år hade Turkiet regionalval där den sittande regeringen AKP för första gången efter många år förlorade valet. Sedan militärkuppförsöket för två år sedan har flera folkvalda politiker blivit

Inlämnad: 2019-08-19 Svarsdatum: 2019-09-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:899 av Anders Österberg (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:827 Införsel till Sverige av smittade levande djur av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Förhandlingar pågår om EU:s nya djurhälsoförordning, som ska träda i kraft 2021. Vissa djurexporterande länder inom EU driver på för att sjukdomsfrihet i ett land inte längre ska vara en giltig grund

Inlämnad: 2019-06-27 Svarsdatum: 2019-07-12 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:827 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:787 Licensjakt på varg av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S I ett pressmeddelande skriver Naturvårdsverket att man inte kommer att delegera till länsstyrelserna att besluta om licensjakt på varg den kommande jaktsäsongen. Enligt Naturvårdsverket ligger populationen på gränsen för vad

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:787 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD)

Interpellation 2018/19:292 Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet av Gudrun Brunegård KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 8 mars 2018 tillsattes en utredning för att analysera regelverket för konfessionella inslag i skolväsendet. Utredningsdirektiven innehåller bland annat att analysera för- och

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-08-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2018/19:292 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 109 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Utredningen om konfessionella inslag i skolväsendet

Skriftlig fråga 2018/19:754 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2018/19:754 Folkbildningens roll i det framtida nordiska utbildningssamarbetet av Gudrun Brunegård KD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Utifrån det svenska ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet 2018 har regeringen ansvarat för framtagandet av ett program för utbildning och forskning ANP 2017:787

Inlämnad: 2019-06-12 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:754 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:723 Domen mot Amirsalar Davoudi av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Människorättsadvokaten Amirsalar Davoudi är det senaste offret för de iranska myndigheternas offensiv mot de som står upp för mänskliga rättigheter. Han har bland annat försvarat bahaier i mål rörande iranska myndigheters

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:723 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:721 Fredsprocessen i Colombia av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Jag träffade nyligen tre lokala människorättsaktivister från Colombia: Germán Graciano, Dolly Estela Valencia Estupiñán och Genaro de Jesús Graciano George. De är alla mottagare av det pris som ACT Svenska kyrkan

Inlämnad: 2019-06-05 Svarsdatum: 2019-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:721 av Anders Österberg (S) (pdf, 120 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD)

Fråga 2018/19:656 Mor Gabriel-klostret i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det syrisk-ortodoxa klostret Mor Gabriel i staden Midyat i sydöstra Turkiet byggdes år 397 och är ett av världens äldsta kloster som fortfarande har aktiv verksamhet. Ärkebiskop, munkar, nunnor och studenter bor

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)