Dokument & lagar (65 806 träffar)

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förlängning av den tillfälliga lagen


Utskottsberedning: SfU

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2018/19:266 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:266 Tillgången till byggbar mark av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Kommunernas tilldelning och försäljning av mark spelar en central roll i att styra det potentiella byggandet. I de delar av kommunerna som försäljer mark för bostadsbyggande finns det ekonomiska incitament att hålla

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:266 av Larry Söder (KD) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:265 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:265 Bosparande för unga av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Bostadsköpet är, likt pensionssparandet, ofta långt bortavilket minskar benägenheten att spara i den utsträckning man behöver. Samtidigt är en kontantinsats på 200 000500 000 kronor närmast normalt på dagens bostadsmarknad.

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:265 av Larry Söder (KD) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:264 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2018/19:264 Attraktivare tomträtter av Larry Söder KD till Statsrådet Per Bolund MP Det har på senare tid uppdagats en rad problem med det nuvarande tomträttssystemet. Avgäldsunderlaget ska i dag uppdateras endast vart tionde år. Med snabbt stigande markpriser har det inneburit att avgäldsbeloppet har ökat

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-11 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:264 av Larry Söder (KD) (pdf, 104 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:691 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2018/19:691 Stångådalsbanan av Gudrun Brunegård KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Kalmar län är ett av Sveriges främsta turistlän, med flera av Sveriges mest kända varumärken, som Öland, Kalmar, Glasriket, Vimmerby med Astrid Lindgrens Värld samt Västervik med Visfestivalen. Många Gotlandsturister väljer

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:691 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S)

Fråga 2018/19:688 FN-register över företag i relation med illegala bosättningar av Thomas Hammarberg S till Utrikesminister Margot Wallström S FN förbereder för närvarande en databas över företag som är involverade i israeliska bosättningar i det ockuperade palestinska territoriet. Databasen är uppföljningen av en resolution

Inlämnad: 2019-05-22 Svarsdatum: 2019-06-05 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:688 av Thomas Hammarberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:676 Risk för renovräkningar i Stockholm av Anders Österberg S till Statsrådet Per Bolund MP I förra veckan kunde vi läsa i medierna att FN varnar Stockholm för konsekvenserna av att allmännyttiga fastigheter säljs ut till stora företag, så kallad beståndsförsäljning. Det var FN:s rapportör inom bostadsfrågor

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:676 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:259 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:259 Lagföring av IS-medlemmar av Mikael Oscarsson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det råder ingen tvekan om att den så kallade Islamiska staten, IS, gjort sig skyldig till folkrättsbrott, brott mot mänskligheten, folkmord och krigsförbrytelser. Det kan inte heller råda någon tvekan om

Inlämnad: 2019-05-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:259 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 90 kB)

Motion 2018/19:3104 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3104 av Jakob Forssmed m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:118 Reglering av mikrosimuleringsmodellen Fasit Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ålägga SCB att ta fram en reglering som säkrar parternas tillgång till Fasit samt om att


Utskottsberedning: 2018/19:FiU43

Motion 2018/19:3104 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3104 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD)

Fråga 2018/19:656 Mor Gabriel-klostret i Turkiet av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Det syrisk-ortodoxa klostret Mor Gabriel i staden Midyat i sydöstra Turkiet byggdes år 397 och är ett av världens äldsta kloster som fortfarande har aktiv verksamhet. Ärkebiskop, munkar, nunnor och studenter bor

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:656 av Robert Halef (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S)

Fråga 2018/19:650 Främjande av handel med Somaliland av Ola Möller S till Statsrådet Ann Linde S Somaliland är en del av Somalia, men landsdelen har haft en positiv utveckling. I en del av världen som präglas av konflikter, svaga institutioner och instabilitet har Somaliland lyckats etablera en fungerande region med långt

Inlämnad: 2019-05-14 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2018/19:650 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:644 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:644 Analys av de nya reglerna för återvinning av Magnus Oscarsson KD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Regeringen beslutade förra året att införa nya krav för insamling av förpackningar och tidningar. Den nya förordningen om producentansvar för förpackningar ställer krav på att först gå till

Inlämnad: 2019-05-13 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:644 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:634 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:634 Handlingsplan mot socker av Mats Wiking S till Socialminister Lena Hallengren S Över halva Sveriges vuxna befolkning har nu övervikt eller fetma, och läget är akut. I fotspåren följer bland annat typ 2-diabetes, cancer, hjärt-kärlsjukdomar, demens, psykiska sjukdomar och andra följdsjukdomar. Endast

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:634 av Mats Wiking (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:633 av Teres Lindberg (S)

Fråga 2018/19:633 Agenda 2030-delegationens slutrapport av Teres Lindberg S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Dear adults, use your power har blivit ett inofficiellt slagord i den numera globala rörelsen FridaysForFuture. De ungas agerande inger hopp och engagemang. De ställer krav på oss som vuxna att

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:633 av Teres Lindberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:630 Störande bilmusik av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Mikael Damberg S I flera omgångar har frågan om högljudda bilar tagits upp i riksdagen. Anledningen är att invånare på flera håll i Sverige upprepade gånger fått sina hemmakvällar och sin nattsömn störda av att fordon kör förbi och spelar musik

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:630 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:628 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:628 Propositionen om vapendirektivet av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Mikael Damberg S I propositionsförteckningen för 2019 står att propositionen för genomförandet av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv skulle ha lämnats till riksdagen den 9 april, det vill säga för exakt en månad

Inlämnad: 2019-05-09 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:628 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 86 kB)

Motion 2018/19:3098 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3098 av Magnus Jacobsson m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:113 Ett ändrat prishöjningstak för frimärkta brev Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en ny portomodell och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:TU19

Motion 2018/19:3098 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3098 av Magnus Jacobsson m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:623 av Ingemar Kihlström (KD)

Fråga 2018/19:623 Paragraf 3-områden av Ingemar Kihlström KD till Statsrådet Mikael Damberg S Var femte kommun använder sig i dag av ordningsvakter på grund av ökad otrygghet och bristande polisnärvaro. Enligt lagen om ordningsvakter kan kommunerna ansöka om så kallade paragraf 3-områden där ordningsvakter får verka under

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:623 av Ingemar Kihlström (KD) (pdf, 89 kB)

Motion 2018/19:3097 av Ulf Kristersson m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3097 av Ulf Kristersson m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:99 Vårändringsbudget för 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de förändringar enligt kolumnen Avvikelse från regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:FiU21

Motion 2018/19:3097 av Ulf Kristersson m.fl. (M, KD) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:3097 av Ulf Kristersson m.fl. (M, KD) (pdf, 107 kB)

Motion 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen och tillkännager detta för regeringen. Ett tryggare


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20

Motion 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (docx, 141 kB) Motion 2018/19:3096 av Ebba Busch Thor m.fl. (KD) (pdf, 333 kB)