Dokument & lagar (13 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1073 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2017/18:1073 Företags marknadsföring av grön el av Rickard Nordin C till Statsrådet Per Bolund MP För att nå målet om ett helt förnybart elsystem krävs ett brett engagemang från en rad olika aktörer i samhället. Därför är det mycket positivt att en rad företag investerar i vindkraft för att täcka upp för den egna

Inlämnad: 2018-03-21 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1073 av Rickard Nordin (C) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:468 Lokala bankkontor av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Per Bolund MP Regeringen har börjat byta riktning när det gäller landsbygdspolitiken. Genom att decentralisera statliga myndigheter och verk och upprätta servicekontor har fler fått en mer nära kontakt med viktiga myndigheter. Något som är viktigt

Inlämnad: 2017-12-12 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:468 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:351 av Per Åsling (C)

Fråga 2017/18:351 Kontanter som betalningsmedel av Per Åsling C till Statsrådet Per Bolund MP I en dom mot Växjö lasarett i september 2015 klargjorde Högsta förvaltningsdomstolen att landstingen enligt riksbankslagen måste acceptera att ta emot kontant betalning. Domstolen konstaterade att sedlar och mynt har en särställning

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:351 av Per Åsling (C) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:346 av Solveig Zander (C)

Fråga 2017/18:346 Elever som nekas reseersättning av Solveig Zander C till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Alla oavsett politisk tillhörighet anser att utbildning är en viktig förutsättning för att komma in på arbetsmarknaden. Ungdomar uppmuntras också till att skaffa utbildning och får på olika sätt stöd för att

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-06 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:346 av Solveig Zander (C) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:574 av Ek, Lena (c)

Fråga 1998/99:574 av Lena Ek c till statsrådet Lars-Erik Lövdén om flyktingar från Kosovo den 23 april Det är viktigt att Sverige tar sitt ansvar vid mottagandet av flyktingar från Kosovo. Med största sannolikhet är behovet av sjukvård, inte minst psykiatrisk sådan, stort hos de flyktingar som kommer. Jag vill därför

Inlämnad: 1999-04-23 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:558 av Andersson, Marianne (c)

Fråga 1998/99:558 av Marianne Andersson c till statsrådet Pierre Schori om minskning av biståndsverksamheten 1999 den 21 april Enligt uppgifter innebär begränsningsbeloppen för de olika utgiftsområdena att Sida under 1999 tvingas minska sin planerade verksamhet med ca l,4 miljarder. Dessutom även en kraftig minskning

Inlämnad: 1999-04-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)