Dokument & lagar (10 träffar)

Interpellation 2019/20:12 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:12 Förebyggande av hedersförtryck i skolan och bortförande av barn av Amineh Kakabaveh till Utbildningsminister Anna Ekström S Det är höst. Sommarlovet är slut. Skolorna börjar. Det är roligt att träffa gamla skolkamrater. Men några kompisar som man brukar återse vid terminens början efter sommaren

Inlämnad: 2019-09-23 Svarsdatum: 2019-10-03 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:12 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förebyggande av hedersförtryck i skolan och bortförande av barn

Interpellation 2017/18:572 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:572 Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten av Jeff Ahl till Utrikesminister Margot Wallström S Medborgarjournalisten Tommy Robinson dömdes nyligen till 13 månaders fängelse under uppseendeväckande former. När ett land som Sverige har stort utbyte med fängslar en person på grund av att denne

Inlämnad: 2018-05-31 Svarsdatum: 2018-06-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:572 av Jeff Ahl (-) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Diplomatiska markeringar för yttrandefriheten

Interpellation 2017/18:465 av Jeff Ahl (-)

Interpellation 2017/18:465 Ursäkt till Ungern av Jeff Ahl till Utrikesminister Margot Wallström S Under 2015 genomfördes en folkvandring från främst Mellanöstern och Nordafrika till Europa. Initialt var det få länder i Europa som ville stoppa denna våg. Sverige var tyvärr en av de främsta förespråkarna för att låta folkvandringen

Inlämnad: 2018-03-29 Svarsdatum: 2018-04-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:465 av Jeff Ahl (-) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ursäkt till Ungern

Interpellation 2015/16:673 av Emanuel Öz (S)

Interpellation 2015/16:673 Erkännande av folkmordet 1915 seyfo av Emanuel Öz S till Utrikesminister Margot Wallström S I mars 2010 beslutade riksdagen, med stöd av Socialdemokraterna, att erkänna folkmordet, även kallat seyfo, på bland andra syrianer/assyrier, armenier med flera år 1915 i nuvarande Turkiet. Den förra alliansregeringen

Inlämnad: 2016-05-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2015/16:673 av Emanuel Öz (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Erkännande av folkmordet 1915 (seyfo)

Interpellation 2005/06:373 av Olander, Ronny (s)

den 28 april Interpellation 2005/06:373 av Ronny Olander s till finansminister Pär Nuder s Skatt på flygresor Skånes närhet till kontinenten och dess stora tillväxtpotential är en angelägenhet för hela riket. Den statsägda flygplatsen Sturup är i dag ett viktigt transportnav för södra Sverige men också för internationell

Inlämnad: 2006-04-28 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatt på flygresor

Interpellation 2005/06:67 av Vestlund, Börje (s)

den 25 oktober Interpellation 2005/06:67 av Börje Vestlund s till justitieminister Thomas Bodström s Fastighetsbolags skatteplanering och ekonomisk brottslighet Den senaste tiden har jag uppmärksammat oroande rapporter om en markant ökning av fastighetsöverlåtelser som leder till betydande skattelättnader för säljaren.

Inlämnad: 2005-10-25 Besvarare: Pär Nuder (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Fastighetsbolags skatteplanering och ekonomisk brottslighet

Interpellation 2004/05:201 av Larsson, Hillevi (s)

den 24 november Interpellation 2004/05:201 av Hillevi Larsson s till finansminister Pär Nuder om skatte- och momsfusk Skattefusk är ett allmänt känt problem. Även om det är svårt att uppskatta hur utbrett problemet är så gör en del bedömningar gällande att minst 100 miljarder undandras det offentliga i förlorade skatteintäkter

Inlämnad: 2004-11-24 Besvarare: Pär Nuder (S)

Interpellation 2001/02:247 av Hägg, Carina (s)

den 6 februari Interpellation 2001/02:247 av Carina Hägg s till försvarsminister Björn von Sydow om SWEDEC i Eksjö SWEDEC i Eksjö inrättades den 1 juli 1997. Till skillnad från många andra områden inom försvaret har SWEDEC fått utöka sin verksamhet och anställa mer personal. Detta visar att Försvarsmakten prioriterar

Inlämnad: 2002-02-07 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Interpellation 2000/01:265 av Lundberg, Inger (s)

den 16 februari Interpellation 2000/01:265 av Inger Lundberg s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om det kristna kulturarvet i sydöstra Turkiet Riksdagsledamöterna Carina Hägg och Yilmaz Kerimo har för den socialdemokratiska riksdagsgruppens räkning närvarat vid den rättegång, som den turkiska staten hållit mot prästen

Inlämnad: 2001-02-16 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Interpellation 1999/2000:317 av Ekholm, Berndt (s)

den 27 mars Interpellation 1999/2000:317 av Berndt Ekholm s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om insatser i Kongo-Kinshasa respektive Kongo-Brazzaville I månadsskiftet februari-mars genomförde riksdagsledamöter för samtliga partier en studieresa till Demokratiska Republiken Kongo Kongo-Kinshasa respektive Republiken

Inlämnad: 2000-03-27 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)