Dokument & lagar (18 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2001/02:210 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 15 november Fråga 2001/02:210 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Mona Sahlin om semesterlagen De nya studiestöden trädde i kraft den 1 juli 2001, med dessa förändringar förändrades också semesterlagens 17:4. Förändringen i semesterlagen innebär en kraftig försämring för dem som tar studieledigt från sitt

Inlämnad: 2001-11-15 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1338 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 1 juni Fråga 2000/01:1338 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om statlig rehabiliteringsförsäkring Arbetsgivarna i mindre företag har i dag svårt att följa lagen och ta sitt rehabiliteringsansvar. Trots att lagen föreskriver att arbetsgivaren ska sätta i gång en rehabiliteringsutredning om arbetstagaren

Inlämnad: 2001-06-05 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1335 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 1 juni Fråga 2000/01:1335 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Mona Sahlin om strategi mot farligt ensamarbete Många arbetstagare finns på arbetsplatser där våld och hot är vanliga. Psykiskt och fysiskt våld som efter en hotfull eller våldsam situation kan vara en tragedi för den enskilde. Rädsla och risk för

Inlämnad: 2001-06-05 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2000/01:391 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 6 december Fråga 2000/01:391 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om kriterier för havandeskapspenning En kvinna har enligt 3 kap 9 lagen 1962:381 om allmän försäkring rätt till havandeskapspenning om havandeskapet har satt ned hennes förmåga att utföra uppgifterna i sitt förvärvsarbete med minst

Inlämnad: 2000-12-07 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Skriftlig fråga 2000/01:389 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 6 december Fråga 2000/01:389 av Lena Sandlin-Hedman s till näringsminister Björn Rosengren om butiksrån Butiksrån har under den senaste tiden blivit ett allt större problem. Ett viktigt verktyg för att förhindra butiksrån är förebyggande åtgärder i butikerna. I dag samarbetar arbetsgivare, fackförbund och polis

Inlämnad: 2000-12-07 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:1417 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 14 september Fråga 1999/2000:1417 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om ekonomiska villkor för sjukbidragstagare Människor som i dag erhåller sjukbidrag eller förtidspension betalar, som alla yrkesverksamma, ca 30 i skatt. Dessa grupper jämförs med ålderspensionärer som betalar 20 i skatt. Sjukbidragstagare,

Inlämnad: 2000-09-14 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Skriftlig fråga 1999/2000:1379 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 30 augusti Fråga 1999/2000:1379 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om garantibeloppet i föräldraförsäkringen Föräldrapenning med anledning av ett barns födelse utges högst under 450 dagar sammanlagt för föräldrarna enligt lagen 1962:361 om allmän försäkring 4 kap. Hel föräldrapenning är lägst

Inlämnad: 2000-08-30 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Skriftlig fråga 1998/99:207 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:207 av Lena Sandlin s till socialministern om diskriminering av funktionshindrade i näringsverksamhet den 18 december Personer med funktionshinder diskrimineras ofta i svensk näringsverksamhet. Funktionshindrade nekas tillträde till restauranger, flyg och andra nyttigheter som upplevs som självklara för

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 1998/99:206 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1998/99:206 av Lena Sandlin s till statsrådet Mona Sahlin om ökad sysselsättning för deltidsanställda den 18 december Deltidsarbetet har ökat bland unga kvinnor. I början av 90-talet arbetade knappt 30 av LO-kvinnor i åldrarna under 25 år deltid, nu är andelen 53 Det har skett en snabb utveckling från långa deltider

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 1997/98:115 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1997/98:115 av Lena Sandlin s till socialministern om psykiatrireformens genomförande 1995 genomfördes en psykiatrireform, den s.k. psykädelreformen, där utgångspunkten var att öka och förtydliga primärkommunernas ansvar vad det gäller boende, boendestöd och sysselsättning. I och med reformens genomförande ansvarar

Inlämnad: 1997-11-06 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 1997/98:83 av Sandlin, Lena (s)

Fråga 1997/98:83 av Lena Sandlin s till justitieministern om snöskoterövervakning Kustbevakningen övervakar svenskt sjöterritorium vinter som sommar. Myndigheten har ett stort arbetsfält, allt som rör vårt sjöterritorium och allt som rör sig i detta område skall kustbevakningen övervaka. På vintern när isen ligger nyttjas

Inlämnad: 1997-10-24 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)