Dokument & lagar (4 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:1495 Betalningstider av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det är oerhört glädjande att ministern levererat förslag om att korta betalningstiderna. Problemet med att småföretag inte får betalt förrän långt i efterhand och därmed tvingas fungera som bank till stora företag

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:247 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:247 Sms-lån av Peter Persson S till Statsrådet Per Bolund MP I SVT:s populära konsumentprogram Plus var frågan om de dyra sms-lånen nyligen uppe igen. I stora annonser utlovar utlåningsföretagen billiga lån utan att kunden behöver ha någon säkerhet, ja, kunden kan till och med ha betalningsanmärkningar.

Inlämnad: 2017-11-09 Svarsdatum: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:247 av Peter Persson (S) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:110 Situationen i Afghanistan av Maria Andersson Willner S till Utrikesminister Margot Wallström S Minst 1 662 civila dödades i Afghanistan under första halvåret i år. Minst 20 procent av dåden skedde i Kabul, som är att betrakta som en av de fredligaste delarna av landet. Enligt FN omkom minst 150 personer

Inlämnad: 2017-10-11 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:110 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 67 kB)