Dokument & lagar (9 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S)

Fråga 2019/20:892 Hjärt-lungräddning i skolan av Kalle Olsson S till Utbildningsminister Anna Ekström S Hjärt-lungräddning HLR är en livsviktig kunskap. Varje år räddas många människor som drabbats av plötsligt hjärtstopp tack vare personer i omgivningen som är förtrogna med HLR och defibrillering. Bäst är naturligtvis

Inlämnad: 2020-02-05 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:892 av Kalle Olsson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2019/20:872 Behov av fler lokförarutbildningar av Jasenko Omanovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige har under de senaste åren haft en fantastisk sysselsättningsutveckling. Även om det är goda nyheter medför förändringen också en del utmaningar. Bland annat blir bristyrkena bara fler och fler. Ett

Inlämnad: 2020-02-03 Svarsdatum: 2020-02-12 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:872 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S)

Fråga 2016/17:538 Naturbruksprogrammet av Caroline Helmersson Olsson S till Statsrådet Anna Ekström S Skolverket har lämnat förslag till regeringen om att inte införa nya inriktningar inom naturbruksprogrammet i gymnasieskolan. Detta har gjorts i två steg. Dels i april detta år, då Skolverket bland annat föreslår att

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 1998/99:458 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:458 av Carina Hägg s till försvarsministern om kompetensuppbyggnad kring vård och omsorg för minornas offer den 17 mars Sverige har hårt engagerat sig för ett totalförbud av trampminor. Minor väljer inte sina offer utan fortsätter att döda och lemlästa årtionden efter det att krigen har avslutats. Militärer

Inlämnad: 1999-03-17 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:217 av Hägg, Carina (s)

Fråga 1998/99:217 av Carina Hägg s till statsrådet Pierre Schori om amning och hivsmitta den 21 december Sidas förslag till strategi för hiv/aids i internationellt utvecklingsarbete överlämnas till UD i december 1998. Färska studier visar att 33 miljoner, varav 1,2 miljoner barn, är smittade och alltfler barn smittas.

Inlämnad: 1998-12-21 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)

Skriftlig fråga 1998/99:182 av Ekholm, Berndt (s)

Fråga 1998/99:182 av Berndt Ekholm s till statsrådet Pierre Schori om biståndet den 11 december Bistånd är ett komplement till andra insatser, t.ex. handel, för att höja de fattiga folkens levnadsnivå. Därmed är syftet, att bistånd skall göra tjänst under en övergångstid, tills det aktuella mottagarlandet kan stå på

Inlämnad: 1998-12-11 Besvarare: statsrådet Pierre Schori (S)