Dokument & lagar (2 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2019/20:941 av Emilia Töyrä (S)

Fråga 2019/20:941 Statlig närvaro i hela landet av Emilia Töyrä S till Statsrådet Lena Micko S Redan under förra mandatperioden aviserade regeringen att man avsåg att minska klyftan mellan stad och land och att se till att den statliga närvaron ökade. Trenden hade länge varit att rörelsen snarast gick åt motsatt håll,

Inlämnad: 2020-02-11 Svarsdatum: 2020-02-19 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:941 av Emilia Töyrä (S) (pdf, 82 kB)