Dokument & lagar (307 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S)

Fråga 2018/19:745 Pedagogisk omsorg av Mats Wiking S till Utbildningsminister Anna Ekström S Pedagogisk omsorg kan vara ett bra komplement till förskola, och kommunerna har i alla tider erbjudit detta i det som förr kallades dagmamma eller dagbarnvårdare. När den pedagogiska omsorgen 2009 blev inskriven i skollagen så

Inlämnad: 2019-06-11 Svarsdatum: 2019-06-19 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:745 av Mats Wiking (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2018/19:485 Motverkan av lärartapp av Nermina Mizimovic S till Utbildningsminister Anna Ekström S Fler och fler lärare lämnar sina skolor för att höja lönen i en annan kommun eller byta till en friskola för att ha möjlighet att omförhandla sin lön. Det skapar en rörig situation för skolledningar och lärare. Men

Inlämnad: 2019-04-03 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:485 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S)

Fråga 2017/18:1018 Yrkesförarutbildningar av Teresa Carvalho S till Statsrådet Anna Ekström S Runt om i Sverige bedrivs yrkesförarutbildningar för vuxna på gymnasial nivå, som landets kommuner kan söka pengar för att anordna. Det är mycket bra att den här typen av medel finns, men i det här specifika fallet finns ett

Inlämnad: 2018-03-13 Svarsdatum: 2018-03-21 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1018 av Teresa Carvalho (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:819 Yrkesutbildningar av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Anna Ekström S Det är med kunskap och kvalitet inte låglönejobb Sveriges konkurrenskraft stärks, och varje människas utvecklingsmöjlighet och förmåga behöver tas till vara. Det betyder inte att alla behöver skaffa sig akademiska meriter. Efterfrågan

Inlämnad: 2018-02-20 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:819 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:48 Bristen på trafiklärare av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Anna Ekström S Behovet av trafiklärare är stort. Köerna för att ta körkort blir allt längre och Sveriges Trafikskolors Riksförbund STR har under flera år påvisat denna brist för Myndigheten för yrkeshögskolan MYH och Utbildningsdepartementet.

Inlämnad: 2017-09-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:48 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S)

Fråga 2016/17:1854 Ekonomistyrning inom sfi av Monica Haider S till Statsrådet Anna Ekström S Under sommaren har en ny auktorisationsmodell för vuxenutbildning och sfi trätt i kraft i Växjö kommun. Denna modell är resultatbaserad, där utbildningssamordnaren får full betalning först då en elev har erhållit betyget godkänd.

Inlämnad: 2017-08-28 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1854 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1143 YH-utbildningar av Laila Naraghi S till Statsrådet Anna Ekström S Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska industrin dess företag och anställda

Inlämnad: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1143 av Laila Naraghi (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S)

Fråga 2016/17:538 Naturbruksprogrammet av Caroline Helmersson Olsson S till Statsrådet Anna Ekström S Skolverket har lämnat förslag till regeringen om att inte införa nya inriktningar inom naturbruksprogrammet i gymnasieskolan. Detta har gjorts i två steg. Dels i april detta år, då Skolverket bland annat föreslår att

Inlämnad: 2016-12-16 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:538 av Caroline Helmersson Olsson (S) (pdf, 67 kB)

Skriftlig fråga 2008/09:1130 av Hägg, Carina (s)

den 10 augusti Fråga 2008/09:1130 Jämställdhet i EU-kommissionen av Carina Hägg s till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni fp Jämställdhet är en grundläggande rättighet inom EU. Men alltför få kvinnor deltar i besluten såväl i medlemsländerna som i EU:s institutioner. Hittills har ingen kvinna

Inlämnad: 2009-08-10 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:1056 av Vestlund, Börje (s)

den 23 juni Fråga 2008/09:1056 Mänskliga rättigheter även för homosexuella, bisexuella och transpersoner av Börje Vestlund s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Tisdagen den 16 juni antog Litauens parlament en lag som förbjuder spridandet av det som kan uppfattas till försök att skönmåla eller främja homosexualitet.

Inlämnad: 2009-06-23 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:980 av Sachet, Ameer (s)

den 27 maj Fråga 2008/09:980 Val av Sveriges kommissionär och av kommissionens ordförande av Ameer Sachet s till utrikesminister Carl Bildt m Efter parlamentsvalet till Europeiska unionen ska kommissionärerna väljas och också kommissionens ordförande. Transparens, så långt möjligt, i utnämningspolitiken och samförstånd

Inlämnad: 2009-05-27 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Skriftlig fråga 2008/09:975 av Hägg, Carina (s)

den 22 maj Fråga 2008/09:975 Barroso av Carina Hägg s till utrikesminister Carl Bildt m Det ifrågasätts om den nuvarande ordföranden i EU-kommissionen José Manuel Barroso ska få förnyat förtroende. Det är ett viktigt uppdrag för oss som medlemsland i EU men också för medborgarna inom unionen. Därtill sträcker sig

Inlämnad: 2009-05-22 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Interpellation 2008/09:561 av Adolfsson Elgestam, Carina (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:561 Den framtida Lissabonstrategin och dess innehåll av Carina Adolfsson Elgestam s till statsrådet Cecilia Malmström fp Lissabonstrategin är ett viktigt verktyg för att öka tillväxten och sysselsättningen samt för att minska de sociala klyftorna. Strategin innehåller en rad olika

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Den framtida Lissabonstrategin och dess innehåll

Interpellation 2008/09:530 av Jansson, Eva-Lena (s)

den 14 maj Interpellation 2008/09:530 Könsfördelningen beträffande centrala maktpositioner inom EU av Eva-Lena Jansson s till statsminister Fredrik Reinfeldt m Inom det närmsta året ska fyra tunga positioner inom EU tillsättas: en permanent ordförande för Europeiska rådet, en representant för utrikes- och säkerhetspolitik,

Inlämnad: 2009-05-14 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Könsfördelningen beträffande centrala maktpositioner inom EU

Interpellation 2008/09:366 av Österberg, Sven-Erik (s)

den 26 februari Interpellation 2008/09:366 Öppen process vid nominering av EU-kommissionär av Sven-Erik Österberg s till statsrådet Cecilia Malmström fp I slutet av året löper mandatet ut för EU:s nuvarande kommission. Till dess ska medlemsländerna ha nominerat sina nya kommissionärer som också ska godkännas av

Inlämnad: 2009-02-26 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Öppen process vi nominering av EU-kommissionär

Skriftlig fråga 2008/09:512 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 22 januari Fråga 2008/09:512 EU-frimärken av Jan Emanuel Johansson s till statsrådet Cecilia Malmström fp Världspostunionen Universal Postal Union UPU grundades 1874 och Sverige var ett av grundarländerna. UPU blev ett fackorgan inom FN genom ett avtal som trädde i kraft 1948. Ett av UPU:s syften är att förena

Inlämnad: 2009-01-22 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Interpellation 2008/09:173 av Österberg, Sven-Erik (s)

den 1 december Interpellation 2008/09:173 Nominering av svensk EU-kommissionär av Sven-Erik Österberg s till statsminister Fredrik Reinfeldt m I november 2009 löper mandatet ut för den nuvarande EU-kommissionen. Till dess ska medlemsländerna ha nominerat sina nya kommissionärer som sedan ska godkännas av parlamentet.

Inlämnad: 2008-12-01 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nominering av svensk EU-kommissionär

Interpellation 2008/09:145 av Ringholm, Bosse (s)

den 20 november Interpellation 2008/09:145 EU-parlamentets möten i Strasbourg av Bosse Ringholm s till statsrådet Cecilia Malmström fp Det faktum att EU-parlamentet varje månad flyttar sina möten under en vecka från Bryssel till Strasbourg har sedan länge upprört många så även Cecilia Malmström när hon var EU-parlamentariker.

Inlämnad: 2008-11-20 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: EU-parlamentets möten i Strasbourg