Dokument & lagar (40 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2005/06:1382 av Astudillo, Luciano (s)

den 6 april Fråga 2005/06:1382 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Carin Jämtin s Jaime Enrique Gómez bortförande På morgonen den 21 mars fördes Jaime Enrique Gómez bort när han var ute och joggade nära nationalparken i Bogotá i Colombia. Jaime Enrique Gómez är en respekterad social och politisk ledare,

Inlämnad: 2006-04-07 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1228 av Astudillo, Luciano (s)

den 17 mars Fråga 2005/06:1228 av Luciano Astudillo s till finansminister Pär Nuder s Skatteregler vid arbete i Danmark De som är folkbokförda i Sverige och har ett arbete på mer än 50 i Danmark kan inte ha extrajobb i Sverige. Den svensk-danska överenskommelsen säger att om man arbetar mer än 50 i ett land ska

Inlämnad: 2006-03-17 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:526 av Astudillo, Luciano (s)

den 1 december Fråga 2005/06:526 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Laila Freivalds s Egendomsbrott i östra Jerusalem Östra Jerusalem spelar en central roll för palestinierna, dels politiskt, dels ekonomiskt, socialt och religiöst. Dock minskar chanserna kraftigt att nå en fredlig uppgörelse mellan israeler

Inlämnad: 2005-12-01 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2005/06:418 av Astudillo, Luciano (s)

den 21 november Fråga 2005/06:418 av Luciano Astudillo s till finansminister Pär Nuder s Oredovisade inkomster Skatteverket har kartlagt de dolda arbetsinkomsterna genom att göra ca 20 000 skatterevisioner mellan åren 1995 och 2003. Resultatet av denna granskning är att småföretagen verkar stå för en stor del av

Inlämnad: 2005-11-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:187 av Astudillo, Luciano (s)

den 20 oktober Fråga 2005/06:187 av Luciano Astudillo s till statsrådet Carin Jämtin s Hjälp till Pakistans befolkning Jordbävningskatastrofen i Pakistan innebär en större utmaning än vid tsunamin. Det säger FN-samordnaren Andrew Mcleod. Antalet döda, som väntas stiga kraftigt, är uppe i över 50 000. Fortfarande

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:51 av Astudillo, Luciano (s)

den 27 september Fråga 2005/06:51 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Laila Freivalds s Högsta domstolen i Israel och ICC Högsta domstolen i Israel har i ett avgörande domslut trotsat Internationella domstolen i Haag. Muren är legitim då den syftar att skydda bosättare. Samtidigt begär man att vissa delar

Inlämnad: 2005-09-28 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Interpellation 2004/05:462 av Astudillo, Luciano (s)

den 15 mars Interpellation 2004/05:462 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Laila Freivalds om demokratin i Colombia Den väpnade konflikten i Colombia har pågått i över fyra decennier. Konflikten är mångfasetterad och har många orsaksfaktorer. En av många är att alla de väpnade grupperna är involverade i landets

Inlämnad: 2005-03-15 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2004/05:954 av Astudillo, Luciano (s)

den 14 februari Fråga 2004/05:954 av Luciano Astudillo s till statsrådet Sven-Erik Österberg om kommersialisering av det offentliga rummet Det offentliga rummet blir alltmer kommersialiserat. I flera kommuner pågår det ett arbete för att balansera och motverka utvecklingen mot en alltför påtaglig kommersialisering

Inlämnad: 2005-02-14 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:953 av Astudillo, Luciano (s)

den 14 februari Fråga 2004/05:953 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Laila Freivalds om konvention mot försvinnanden I Genève pågår förhandlingar som syftar till att eventuellt i framtiden anta en ny konvention, en konvention mot påtvingande försvinnanden. I dag definieras denna typ av brott inte som ett internationellt

Inlämnad: 2005-02-14 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2004/05:908 av Astudillo, Luciano (s)

den 9 februari Fråga 2004/05:908 av Luciano Astudillo s till socialminister Berit Andnor om Öresundsintegrationen Danska medborgare som flyttar utomlands förlorar sin rösträtt till folketinget. För de över 10 000 danskar som flyttat till Skåne sedan Öresundsbron byggdes får det orimliga konsekvenser. Trots att många

Inlämnad: 2005-02-09 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2004/05:872 av Astudillo , Luciano (s)

den 4 februari Fråga 2004/05:872 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Laila Freivalds om Västpapua Människorättsorganisationer har länge uttryckt sin oro över situationen i Västpapua tidigare en holländsk koloni som annekterades av Indonesien 1961. Det har förekommit rapporter om våld och tortyr mot civila och

Inlämnad: 2005-02-04 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Skriftlig fråga 2004/05:800 av Astudillo, Luciano (s)

den 27 januari Fråga 2004/05:800 av Luciano Astudillo s till statsrådet Carin Jämtin om svenskt bistånd till Västbanken Israel har återupptagit bygget av den så kallade säkerhetsmuren på Västbanken. Detta trots att den internationella brottmålsdomstolen har fastslagit att de delar av barriären som byggs inne på Västbanken

Inlämnad: 2005-01-27 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:311 av Astudillo, Luciano (s)

den 10 november Fråga 2004/05:311 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Laila Freivalds om Israels säkerhetsmur I dag är det 15 år sedan muren i Europa föll. Återföreningsprocessen påbörjades och demokratin spred sig till de gamla kommuniststaterna. I dag byggs det nya murar på annat håll i världen. Den så kallade

Inlämnad: 2004-11-10 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Paginering