Dokument & lagar (27 träffar)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2019/20:1012 Skydd av barn och skolpersonal mot islamofobi av Jamal El-Haj S till Utbildningsminister Anna Ekström S I flera kommuner vill olika politiker berätta för väljarna att man ogillar muslimer eftersom man tror att detta ska ge fler röster. Inte minst moderater och kristdemokrater tävlar med Sverigedemokraterna

Inlämnad: 2020-02-25 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1012 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:964 Situationen i Ghouta av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Inbördeskriget i Syrien har nu pågått längre än andra världskriget i över sju år. Antal dödade, skadade och flyktingar är relativt Syriens befolkningstal större än förlusterna och flyktingströmmarna i Europa efter andra världskriget.

Inlämnad: 2018-03-06 Svarsdatum: 2018-03-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:964 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:284 Demokratin och naturen i Indonesien av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Undersökningar visar att mer fundamentalistiska uttolkningar av islam vinner fler anhängare i det land som har flest muslimer i världen, nämligen Indonesien. Indonesien är en stor önation som utifrån sin geografi

Inlämnad: 2017-11-15 Svarsdatum: 2017-11-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:284 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2016/17:756 Bosättningar och Jerusalem av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israeliska bosättningar avser samhällen och jordbruksenheter på mark som är ockuperad av staten Israel och befolkad av judar. De strider mot fjärde Genèvekonventionen, som förbjuder en ockupationsmakt att förflytta det

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:756 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 82 kB)

Skriftlig fråga 2005/06:1382 av Astudillo, Luciano (s)

den 6 april Fråga 2005/06:1382 av Luciano Astudillo s till utrikesminister Carin Jämtin s Jaime Enrique Gómez bortförande På morgonen den 21 mars fördes Jaime Enrique Gómez bort när han var ute och joggade nära nationalparken i Bogotá i Colombia. Jaime Enrique Gómez är en respekterad social och politisk ledare,

Inlämnad: 2006-04-07 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2005/06:1228 av Astudillo, Luciano (s)

den 17 mars Fråga 2005/06:1228 av Luciano Astudillo s till finansminister Pär Nuder s Skatteregler vid arbete i Danmark De som är folkbokförda i Sverige och har ett arbete på mer än 50 i Danmark kan inte ha extrajobb i Sverige. Den svensk-danska överenskommelsen säger att om man arbetar mer än 50 i ett land ska

Inlämnad: 2006-03-17 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:418 av Astudillo, Luciano (s)

den 21 november Fråga 2005/06:418 av Luciano Astudillo s till finansminister Pär Nuder s Oredovisade inkomster Skatteverket har kartlagt de dolda arbetsinkomsterna genom att göra ca 20 000 skatterevisioner mellan åren 1995 och 2003. Resultatet av denna granskning är att småföretagen verkar stå för en stor del av

Inlämnad: 2005-11-21 Besvarare: Pär Nuder (S)

Skriftlig fråga 2005/06:187 av Astudillo, Luciano (s)

den 20 oktober Fråga 2005/06:187 av Luciano Astudillo s till statsrådet Carin Jämtin s Hjälp till Pakistans befolkning Jordbävningskatastrofen i Pakistan innebär en större utmaning än vid tsunamin. Det säger FN-samordnaren Andrew Mcleod. Antalet döda, som väntas stiga kraftigt, är uppe i över 50 000. Fortfarande

Inlämnad: 2005-10-20 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:954 av Astudillo, Luciano (s)

den 14 februari Fråga 2004/05:954 av Luciano Astudillo s till statsrådet Sven-Erik Österberg om kommersialisering av det offentliga rummet Det offentliga rummet blir alltmer kommersialiserat. I flera kommuner pågår det ett arbete för att balansera och motverka utvecklingen mot en alltför påtaglig kommersialisering

Inlämnad: 2005-02-14 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2004/05:800 av Astudillo, Luciano (s)

den 27 januari Fråga 2004/05:800 av Luciano Astudillo s till statsrådet Carin Jämtin om svenskt bistånd till Västbanken Israel har återupptagit bygget av den så kallade säkerhetsmuren på Västbanken. Detta trots att den internationella brottmålsdomstolen har fastslagit att de delar av barriären som byggs inne på Västbanken

Inlämnad: 2005-01-27 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Skriftlig fråga 2003/04:135 av Astudillo, Luciano (s)

den 23 oktober Fråga 2003/04:135 av Luciano Astudillo s till statsrådet Carin Jämtin om återuppbygganden av Irak Irak står inför är många och svåra utmaningar. Ockupationsmakten har inte lyckats skapa stabilitet och trygghet. Det råder kaos. Kvinnor vågar inte gå ut ensamma, många tidigare förvärvsarbetande har tvingats

Inlämnad: 2003-10-23 Besvarare: Carin Jämtin (S)

Interpellation 2003/04:16 av Astudillo, Luciano (s)

den 1 oktober Interpellation 2003/04:16 av Luciano Astudillo s till statsrådet Mona Sahlin om dold diskriminering Enligt en rundringning som Sveriges Radio Blekinge gjort är det flera av de kommunala bostadsbolagen i Blekinge som hjälper den bostadssökande som vill bo i ett område utan invandrare. Radions reporter

Inlämnad: 2003-10-01 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Interpellation 2002/03:295 av Osman Sherifay, Mariam (s)

den 16 april Interpellation 2002/03:295 av Mariam Osman Sherifay s till statsrådet Mona Sahlin om rätten att bära slöja Vid ett flertal tillfällen har muslimska kvinnor som valt att bära slöja utsatts för kränkande behandling och diskriminering. Ofta sker det vid ansökningstillfällen eller på arbetsplatsen. Soha fick

Inlämnad: 2003-04-16 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: rätten att bära slöja

Skriftlig fråga 2002/03:697 av Astudillo, Luciano (s)

den 19 mars Fråga 2002/03:697 av Luciano Astudillo s till statsrådet Mona Sahlin om professionell boxning Den 18 mars överlämnade regeringens utredare Britt Solberg sin utredning till regeringen. Utredaren anser att professionell boxning bör bli tillåten igen i Sverige om arrangörerna kan trygga en för boxarna godtagbar

Inlämnad: 2003-03-19 Besvarare: Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2001/02:210 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 15 november Fråga 2001/02:210 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Mona Sahlin om semesterlagen De nya studiestöden trädde i kraft den 1 juli 2001, med dessa förändringar förändrades också semesterlagens 17:4. Förändringen i semesterlagen innebär en kraftig försämring för dem som tar studieledigt från sitt

Inlämnad: 2001-11-15 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1338 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 1 juni Fråga 2000/01:1338 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Ingela Thalén om statlig rehabiliteringsförsäkring Arbetsgivarna i mindre företag har i dag svårt att följa lagen och ta sitt rehabiliteringsansvar. Trots att lagen föreskriver att arbetsgivaren ska sätta i gång en rehabiliteringsutredning om arbetstagaren

Inlämnad: 2001-06-05 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Skriftlig fråga 2000/01:1335 av Sandlin-Hedman, Lena (s)

den 1 juni Fråga 2000/01:1335 av Lena Sandlin-Hedman s till statsrådet Mona Sahlin om strategi mot farligt ensamarbete Många arbetstagare finns på arbetsplatser där våld och hot är vanliga. Psykiskt och fysiskt våld som efter en hotfull eller våldsam situation kan vara en tragedi för den enskilde. Rädsla och risk för

Inlämnad: 2001-06-05 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Paginering